AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda XIX əsrin görkəmli şairi Mirzə Baxış Nadimin “Seçilmiş əsərləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, kitabın tərtibçilərindən biri, f.ü.e.d. Paşa Kərimov açaraq Mirzə Baxış Nadim haqqında bu günə qədər aparılmış tədqiqatlar, onun əsərlərinin axtarışı və kitabın ərsəyə gəlmə prosesi barədə məlumat verib. Bildirib ki, nəşr Hacıqabul rayonunun Nəvahi kəndindən əldə edilmiş 354 vərəqlik əlyazma əsasında meydana gəlib.
P.Kərimov buna qədər M.B.Nadimin cəmi səkkiz satirik şeirinin bəlli olduğunu və sözügedən kitab əsasında Nadimşünaslığın formalaşacağına, şairin həyat və yaradıcılığı barədə dissertasiyaların yazılacağına ümid etdiyini söyləyib.
Sonra çıxış edən institutun aparıcı elmi işçisi, kitabın digər tərtibçisi, f.ü.e.d. Raqub Kərimov şairin qəbrinin hələ də aşkarlanmadığını və bunun üçün xüsusi komissiyanın yaradılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, kitabın redaktoru, f.ü.e.d. Zaman Əsgərli isə M.B.Nadimin irsinin toplanması və nəşrinin ədəbiyyat tariximizin öyrənilməsində böyük rolu olacağını deyib.
Daha sonra Hacıqabul rayon Pir Hüseyn Xanəgahı Tarix-Memarlıq Qoruğunun direktoru Mübariz Xəlilov, Hacıqabul Tarix və Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Məhəmməd İsayev, Hacıqabul Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşı Səadət Həsənova, şair Əmrah Şirvanlı və digərləri çıxış edərək şairin həyat və yaradıcılığı haqqında danışıb, M.B.Nadimin irsinin toplanması və nəşrinə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась презентация книги «Избранные произведения» выдающегося поэта XIX века Мирзы Бахыша Надими.
Открывая мероприятие, заместитель директора по научной работе Института рукописей, д.ф.н. Паша Керимов проинформировал об исследованиях, проведенных до сих пор в связи с творчеством Мирзы Бахыша Надимы. Сказал, что издание было подготовлено на основе рукописи в объеме 354 страниц, приобретенной в селе Навахи Гаджигабульского района.
Отметив, что до этого науке было известно всего восемь сатирических стихотворений Надими, П.Керимов выразил надежду на то, что данная книга способствует сформированию Надимиведения и написанию диссертаций о жизни и творчестве поэта.
Выступивший затем ведущий научный сотрудник института, другой составитель книги, д.ф.н. Рагуб Керимов сказал, что могила поэта пока еще не выявлена, и отметил необходимость создания специальной комиссии для этого.
Сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, редактор книги, д.ф.н. Заман Аскерли отметил, что сбор и издание наследия Надими сыграют большую роль в изучении истории нашей литературы.