Bakıda keçirilən Azərbaycan Uroloq və Androloqlarının XII konqresində dünyanın müxtəlif ölkələrindən mütəxəssislər iştirak ediblər. Tədbirdə urologiya və andrologiya sahəsində son elmi nailiyyətlər, tibbi araşdırmalar təqdim olunub. Konqres tanınmış uroloq, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyif İmamverdiyevin 80 illik yubileyinə həsr olunub.
Konqresi giriş sözü ilə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli açaraq Avropa Uroloqlar Assosiasiyasının həqiqi üzvü olan fitri istedada malik cərrah-həkimin nefroptozun, prostat vəzinin xoşxassəli hiperplaziyasının cərrahi müalicəsində, andrologiya sahəsində yeni əməliyyatların tətbiqində qazandığı uğurlardan, görkəmli uroloqun keçdiyi həyat yolundan, tibbin bu sahəsində tətbiq etdiyi yeniliklərdən danışıb. Bildirib ki, professor Sudeyif İmamverdiyev 2011-ci ildən Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvüdür, Azərbaycan Andrologiya və Reproduktiv Təbabət Assosiasiyasının fəxri sədri, Uroloqlar Assosiasiyasının rəhbəri, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədr müavinidir.
G.Gəraybəyli qeyd edib ki, 56 ildir ki, uroloq–cərrah kimi xalqımızın sağlamlığı keşiyində dayanan S.İmamverdiyev yarım əsrdən artıqdır ki, həm də elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur. Alimin rəhbərliyi ilə indiyədək 20 namizədlik, 5 doktorluq dissertasiyası müdafiə edilib. Görkəmli uroloq 13 ixtira və səmərələşdirici təklifin, o cümlədən 4 dərslik, 10 monoqrafiya, 5 metodik və 6 dərs vəsaitinin müəllifidir.
Bildirilib ki, ölkəmizdə uro-onkologiyada yeni istiqamət olan limfoqrafiya müayinəsinin ilk dəfə aparılması S.İmamverdiyevin adı ilə bağlıdır. Alim ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq böyrəklərin mərcanvarı və çoxlu daşları olan xəstəliklərinin müalicəsində, habelə uro-ginekologiya sahəsində tətbiq olunan bir sıra təklif və yeni müalicə metodlarının müəllifi kimi də tanınır.
Tədbirdə Bakı şəhər Səhiyyə İdarəsinin rəisi Elmira Əliyeva, Türk Uroloji Dərnəyinin sədri, professor Alteş Kadıoğlu, 1 nömrəli Respublika Klinik Xəstəxanasının baş həkimi Telman İbadov və başqaları çıxış edərək həkim-cərrahı təbrik ediblər.
Tanınmış cərrah-uroloq S.İmamverdiyev Türk Uroloji Dərnəyinə fəxri üzv qəbul olunub.
Daha sonra çıxış edən “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının baş redaktoru Emil Nəsirli yubilyarı təbrik edib, jurnalın Redaksiya Şurasının qərarı ilə Azərbaycanda elm, təhsil, səhiyyə sahələrinin inkişafına verdiyi mühüm töhfələrə, fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalara və dövlətçiliyin inkişafında müstəsna xidmətlərinə görə S.İmamverdiyevə “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının təsis etdiyi “Azərbaycanın Qüruru” qızıl ordenini təqdim edib.
Professor Sudeyif İmamverdiyev əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə rəhbərliyinə, onun zəhmətini yüksək dəyərləndirən həmkarlarına, “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının kollektivinə və konqres iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Sonra görkəmli uroloqun həyat yolundan bəhs edən “İnsanlığın sağlamlığında duran ömür" filmi nümayiş olunub.
Konqresdə iştirak edən elm adamları, xarici ölkələri təmsil edən ziyalılar və başqaları ayrı-ayrı uroloji problemlər, onların sağaldılması yolları, cərrahi əməliyyatlarda tətbiq edilən ən müasir üsullar barədə məruzələrlə çıxış ediblər.

Член-корреспондент НАНА Судейиф Имамвердиев награжден Золотым орденом «Гордость Азербайджана»
Эксперты из разных стран мира приняли участие в XII съезде азербайджанских урологов и андрологов, который состоялся в Баку. На мероприятии были представлены последние научные достижения и медицинские исследования в области урологии и андрологии. Конгресс был посвящен 80-летию известного уролога, заслуженного деятеля науки, члена-корреспондента НАНА Судейифа Имамвердиева.
Открывая съезд вступительным словом, ректор Азербайджанского медицинского университета, профессор Гарай Гарайбейли рассказал о жизненном пути выдающегося уролога, нововведениях, которые он применял в этой области. Отметил, что профессор Судейиф Имамвердиев с 2011 года является действительным членом Российской академии естественных наук, почетным председателем Азербайджанской ассоциации андрологии и репродуктивной медицины, руководителем Ассоциации урологов и заместителем председателя Республиканского совета старейшин.
Г.Гарибейли отметил, что С.Имамвердиев, который в течение 56 лет заботится о здравоохранении нашего народа в качестве уролога и хирурга, более полувека также занимается научной и педагогической деятельностью. До настоящего времени под руководством ученого защищались 20 кандидатских и 5 докторских диссертаций. Известный уролог - автор 13 изобретений и рационализаторских предложений, в том числе 4 учебников, 10 монографий, 5 методических и 6 учебных пособий.
Было отмечено, что первое лимфографическое обследование, которое является новым направлением в уро-онкологии в нашей стране, связано с именем С.Имамвердиева. С 70-х годов прошлого века ученый также известен как автор ряда предложений и методов, применяемых в лечении заболеваний множественных и коралловидных камней почек, а также в области урогинекологии.
На мероприятии начальник Управления здравоохранения города Баку Эльмира Алиева, председатель Турецкого урологического общества, профессор Алтеш Кадыоглу, главный врач Республиканской клинической больницы №1 Тельман Ибадов и другие поздравили врача-хирурга.
Знаменитый хирург С.Имамвердиев был избран Почетным членом Турецкого урологического общества.
Выступивший затем главный редактор Международного журнала «Мой Азербайджан» Эмиль Насирли поздравил юбиляра, и за выдающийся вклад в развитие науки, образования и здравоохранения в Азербайджане, в фундаментальные и прикладные научные исследования и развитие государственности вручил С.Имамвердиеву учрежденный международным журналом «Мой Азербайджан» Золотой орден «Гордость Азербайджана».
Профессор Судейиф Имамвердиев поблагодарил руководство страны, коллег, коллектив международного журнала «Мой Азербайджан» и участников Конгресса за их высокую оценку.
Затем был показан рассказывающий о жизни выдающегося уролога фильм «Жизнь, посвященная здоровью человечества».