Bakıda keçirilən Azərbaycan Uroloq və Androloqlarının XII konqresində dünyanın müxtəlif ölkələrindən mütəxəssislər iştirak ediblər. Tədbirdə urologiya və andrologiya sahəsində son elmi nailiyyətlər, tibbi araşdırmalar təqdim olunub. Konqres tanınmış uroloq, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyif İmamverdiyevin 80 illik yubileyinə həsr olunub.
Konqresi giriş sözü ilə Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli açaraq Avropa Uroloqlar Assosiasiyasının həqiqi üzvü olan fitri istedada malik cərrah-həkimin nefroptozun, prostat vəzinin xoşxassəli hiperplaziyasının cərrahi müalicəsində, andrologiya sahəsində yeni əməliyyatların tətbiqində qazandığı uğurlardan, görkəmli uroloqun keçdiyi həyat yolundan, tibbin bu sahəsində tətbiq etdiyi yeniliklərdən danışıb. Bildirib ki, professor Sudeyif İmamverdiyev 2011-ci ildən Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvüdür, Azərbaycan Andrologiya və Reproduktiv Təbabət Assosiasiyasının fəxri sədri, Uroloqlar Assosiasiyasının rəhbəri, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədr müavinidir.
G.Gəraybəyli qeyd edib ki, 56 ildir ki, uroloq–cərrah kimi xalqımızın sağlamlığı keşiyində dayanan S.İmamverdiyev yarım əsrdən artıqdır ki, həm də elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğuldur. Alimin rəhbərliyi ilə indiyədək 20 namizədlik, 5 doktorluq dissertasiyası müdafiə edilib. Görkəmli uroloq 13 ixtira və səmərələşdirici təklifin, o cümlədən 4 dərslik, 10 monoqrafiya, 5 metodik və 6 dərs vəsaitinin müəllifidir.
Bildirilib ki, ölkəmizdə uro-onkologiyada yeni istiqamət olan limfoqrafiya müayinəsinin ilk dəfə aparılması S.İmamverdiyevin adı ilə bağlıdır. Alim ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq böyrəklərin mərcanvarı və çoxlu daşları olan xəstəliklərinin müalicəsində, habelə uro-ginekologiya sahəsində tətbiq olunan bir sıra təklif və yeni müalicə metodlarının müəllifi kimi də tanınır.
Tədbirdə Bakı şəhər Səhiyyə İdarəsinin rəisi Elmira Əliyeva, Türk Uroloji Dərnəyinin sədri, professor Alteş Kadıoğlu, 1 nömrəli Respublika Klinik Xəstəxanasının baş həkimi Telman İbadov və başqaları çıxış edərək həkim-cərrahı təbrik ediblər.
Tanınmış cərrah-uroloq S.İmamverdiyev Türk Uroloji Dərnəyinə fəxri üzv qəbul olunub.
Daha sonra çıxış edən “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının baş redaktoru Emil Nəsirli yubilyarı təbrik edib, jurnalın Redaksiya Şurasının qərarı ilə Azərbaycanda elm, təhsil, səhiyyə sahələrinin inkişafına verdiyi mühüm töhfələrə, fundamental və tətbiqi elmi araşdırmalara və dövlətçiliyin inkişafında müstəsna xidmətlərinə görə S.İmamverdiyevə “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının təsis etdiyi “Azərbaycanın Qüruru” qızıl ordenini təqdim edib.
Professor Sudeyif İmamverdiyev əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə rəhbərliyinə, onun zəhmətini yüksək dəyərləndirən həmkarlarına, “Azərbaycanım” beynəlxalq jurnalının kollektivinə və konqres iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.
Sonra görkəmli uroloqun həyat yolundan bəhs edən “İnsanlığın sağlamlığında duran ömür" filmi nümayiş olunub.
Konqresdə iştirak edən elm adamları, xarici ölkələri təmsil edən ziyalılar və başqaları ayrı-ayrı uroloji problemlər, onların sağaldılması yolları, cərrahi əməliyyatlarda tətbiq edilən ən müasir üsullar barədə məruzələrlə çıxış ediblər.

Experts from different countries of the world participated at the XII Congress of Azerbaijani Urologists and Andrologists held in Baku. Recent scientific achievements and medical research in the sphere of urology and andrology were presented at the event. The Congress has dedicated to the 80th jubilee of well-known urologist, Honored Scientist, correspondent member of ANAS Sudeif Imamverdiyev.
Rector of the Azerbaijan Medical University, Professor Garay Garaybeyli opened the Congress and spoke about academician of the European Urology Association Sudeif Imamverdiyev’s achievements in the surgical treatment of the surgeon's nephroptosis, the pleural hyperplasia of the prostate gland, the success he has made in the field of neurosurgery, innovations applied in the field. Professor Sudeif Imamverdiyev is a full member of the Russian Academy of Natural Sciences since 2011, Honorary Chairman of the Azerbaijan Association of Andrology and Reproductive Medicine, Head of the Urology Association, and Deputy Chairman of the Republican Council of Elders, the speaker underlined.
Head of the Baku City Health Department Elmira Aliyeva, chairman of the Turkish Urological Society, Professor Altesh Kadyoglu, chief physician of the Republican Clinical Hospital # 1 Telman Ibadov and others congratulated the physician-surgeon on the event.
Well-known surgeon S.Imamverdiyev was admitted to the Turkish Urology Society as honorary member.
Emil Nasirli, Editor-in-Chief of "Azerbaijanim" international magazine, congratulated the scientist and presented the Gold Order "Azerbaijan Pride", founded by the international magazine "Azerbaijanim", to S. Imamverdiyev for his exceptional contributions to fundamental and applied scientific research and development of statehood education and health in Azerbaijan.
Professor Sudeif Imamverdiyev expressed gratitude to the leadership of the country, his colleagues who appreciate his work, the collective of the international magazine "Azerbaijan" and the participants of the congress.
Then the film "The Life for the Human Health," which featured a prominent urologist's life has been shown.
Scientists participating in the congress, intellectuals representing foreign countries and others made presentations on various urological problems, ways to heal them, and the most up-to-date methods used in surgery.