Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və Bakı Dövlət Universitetinin elmi jurnalı 252 beynəlxalq nəşr arasında 19-cu yerdə qərarlaşıb.
“Clarivate Analytics” (əvvəllər “Thomson Reuters”) Agentliyinin 2017-ci il üçün illik hesabatı açıqlanıb. Bu hesabat ötən dövr üçün agentliyin siyahısında olan yenilikləri, siyahıya daxil olan və xaric edilən elmi jurnallar, onların impakt faktorlarının dinamikası haqqında məlumatı əks etdirir. Agentliyin son hesabatına əsasən Azərbaycanda dərc olunan “Applied and Computational Mathematics” beynəlxalq elmi jurnalının təsir əmsalı 1.333-dən qalxaraq 2.365-ə bərabər olub.
Jurnalın həmbaş redaktoru, akademik Fikrət Əliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunda buraxılan bu jurnal Azərbaycan elm tarixində ilk və yeganə elmi nəşr olaraq 2008-ci ildə “Thomson Reuters” agentliyinin genişləndirilmiş siyahısında yer alıb.
Qeyd edək ki, jurnal bu siyahıda tətbiqi riyaziyyat, yüksək texnologiyalar sahəsi üzrə yer alan 252 beynəlxalq nəşr arasında 19-cu yerdə qərarlaşıb. Jurnalın bu günədək 41 nömrəsi çapdan çıxıb ki, bu nömrələrdə dünyanın 40-dan çox ölkəsini təmsil edən müəlliflərin 450-dək məqaləsi dərc olunub.
Jurnalda tətbiqi və hesablama riyaziyyatın müxtəlif sahələrinə aid yüksək səviyyəli, əsaslı rəydən keçmiş elmi məqalələr çap edilir. Nəşr olunduğu 16 il ərzində jurnal 45 ölkədən 200-dən artıq elmi müəssisə ilə mübadilə həyata keçirib.

Коэффициент влияния международного научного журнала "Applied and Computational Mathematics" повысился до 2.365
Обнародован отчет Агентства Clarivate Analytics (ранее – Thomson Reuters) за 2017 год.
Документ отражает информацию об изменениях в рейтинге агентства за прошедший период, динамике импакт-фактора входящих в него научных журналов. Согласно последним данным, коэффициент влияния издающегося в Азербайджане международного научного журнала Applied and Computational Mathematics («Прикладная и вычислительная математика») повысился с 1.333 до 2.365.
Главный редактор журнала академик Фикрет Алиев заявил, что журнал, издаваемый при поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики и Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета, является первым и единственным азербайджанским научным изданием, которое в 2008 году было включено в расширенный список агентства Thomson Reuters.
В нынешнем рейтинге журнал занял 19-е место среди 252 научных журналов, освещающих сферу прикладной математики и высоких технологий. До сих пор был издан 41 номер журнала, на страницах которого опубликовано около 450 статей авторов из более 40 стран мира.
В журнале публикуются научные статьи, относящиеся к различным областям прикладной математики и получившие высокие отзывы. За 16 лет свое деятельности издание осуществило научный обмен с более 200 международными научными учреждениями 45 стран.