Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə və həmin institutun Mikologiya laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Dilzarə Ağayeva İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (İMTŞ) Davamlı Bitki Mühafizə İnstitutunda olublar.
Azərbaycanlı alimlər səfər zamanı İMTŞ-nın Florensiya bölməsinin Davamlı Bitki Mühafizə İnstitutunun direktoru, prof. Cian Paola Akkotto və institutun baş elmi işçisi, Dr. Biancaelena Maserti ilə görüşüblər. Görüşdə elmi müəssisələr arasında əlaqələri genişləndirmək üçün hər iki institutun əsas fəaliyyət sahələri və iş perspektivləri müzakirə olunub, gələcək əməkdaşlığın istiqamətləri müəyyənləşdirilib. Həmçinin iki qurum arasında biomüxtəlifliyin mühafizəsində müasir çağırışlara cavab verən tədqiqatların aparılmasına dair ikitərəfli müqavilə imzalanıb.
Görüşdə AMEA ilə İMTŞ-ın birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda şabalıd ağaclarının (Castanea sativa Mill.) sağlamlıq statusunun qiymətləndirilməsi: şabalıd xərçəngi və assosiasiyada olan göbələk xəstəlikləri” adlı layihə çərçivəsində görülən işlərin nəticələri və gələcək çap işlərinə dair müzakirələr də aparılıb.

Director of the Institute of Botany, academician Valida Alizadeh and the head of Mycology Labortory of this institute, professor of ANAS Dilzara Aghayeva visited the Institute of Sustainable Plant Protection of the Italian National Research Council (INRC).
During the visit, Azerbaijani scientists met with Director of the Institute for Sustainable Plant Protection of INRC, prof. Gian Paolo Accotto and Senior Research Fellow, Dr. Biancaelena Maserti. The meeting focused on the main areas of activity and prospects of the two institutions to further enhance the scientific ties between the scientific institutions, and identified future cooperation areas. A bilateral agreement was signed between enterprises to conduct research that meets modern challenges in the field of biodiversity conservation.
The meeting also discussed the results of the work carried out within the framework of the INRC project "Evaluation of Health Status of Chestnut Trees in Azerbaijan (Castanea sativa Mill.): Chestnut Cancer and Association Disease Mammals".