AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəis müavini, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Vüqar Haqverdiyevin “Qızıl balıq” adlı yeni nağıl kitabı işıq üzü görüb.
Kitab həm Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının inkişaf etdirilməsi, həm də xüsusi istedadlı uşaqların aşkara çıxarılması və onlara öz bacarıqlarını göstərmək imkanlarının yaradılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
İdeya və məzmununa görə müasirliyi və orijinallığı ilə seçilən “Qızıl balıq” nağılı gənc rəssam Gilan Əzizxanlının rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasının “Bacarıqlı əllər” rəsm dərnəyinin üzvləri tərəfindən fırçaya alınıb. Dərnəyin 10-a yaxın üzvü öz fantaziyalarını və bacarıqlarını göstərərək, sözügedən nağılın süjetinə və obrazlarına uyğun rəsmlər çəkiblər. Həmin rəsmlər əsasında nağıl kitabı hazırlanaraq CBS Polygraphic Production mətbəəsində nəfis şəkildə çap edilib.
Yaxın günlərdə balaca rəssamların iştirakı ilə kitabın təqdimatının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, kitabın müəllifi V.Haqverdiyev ölkədə keçirilmiş “Müasir uşaq nağılı” müsabiqələrində, eləcə də analitik yazı müsabiqələrində dəfələrlə yüksək yerlərə layiq görülüb.

A new book titled "Golden Fish" by Vugar Hagverdiyev, deputy chief of Science and Education Office of the Presidium of ANAS, member of the Writers' Union of Azerbaijan, has been published.
The book is very important for the development of Azerbaijani children's literature, as well as the ability to identify and showcase talented children.
Members of the "Skilled hands" drawing group of the Azerbaijan State Philharmonic Society under the leadership of Gilan Azizkhanli brushed "Golden Fish". Nearly 10 members of the association made their own fantasies and talents and made drawings in accordance with the storyline and characters of this fairy tale. Based on these drawings, a book of fairy tales was prepared and printed in CBS Polygraphic Production.
In the near future a presentation of the book will be held with the participation of young artists
The author of the book, V.Hagverdiyev, has repeatedly been awarded high places in the “Contemporary Child Tale” Competition in the country, as well as in analytical writing competitions.