Əlyazmaşünas alim, ilahiyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində yerləşən İslam Araşdırmaları Mərkəzində (İSAM) "İslam mədəniyyətində əlyazma sənətləri" mövzusunda araşdırma aparıb.
Alim yeni nəşr olunan "Əlyazmaların bədii tərtibat xüsusiyyətlərində dini-fəlsəfi aspektlər" adlı monoqrafiyasını mərkəzə hədiyyə edib. İSAM-da sözügedən monoqrafiyanın təqdimatı keçirilib. Tədqiqatın yeni müstəvidə aparıldığı və müasir dövr üçün aktuallığı vurğulanıb.
Əsər Türkiyənin elmi mühiti tərəfindən maraqla qarşılanıb.
S.Nemətzadə adı çəkilən monoqrafiyanı Atatürk Kitabxanasına, Atatürk Mədəniyyət, Dil, və Tarix Qurumuna, Türk Tarix Qurumuna, Mərmərə Universitetinə də təqdim edib.

Учёный, доктор философии по теологическим наукам Сабина Неметзаде провела научные работы на тему «Рукописное искусство в исламской культуре» в Центре исламского исследования (ЦИИ) турецкого города Стамбул.
С. Неметзаде подарила центру свою монографию «Теолого-философские аспекты в особенностях составления художественных рукописей». В ЦИИ прошла презентация данной монографии, где была подчёркнута её актуальность для современного периода. Произведение было с интересом встречено научной средой Турции.
Также монография была представлена в Библиотеку Ататюрк, Учреждению культуры, языка и истории Ататюрка, Учреждению турецкой истории, а также Университету Мермер.