Azərbaycanlı alimlərin müəllifi olduğu kitab Rusiyada mükafata layiq görülüb
Yarmarka çərçivəsində 30 ölkənin 300-dən çox nəşriyyatının elm, təhsil, sorğu-ensiklopedik, uşaq ədəbiyyatına dair kitabları, monoqrafiya, dərslik, metodik vəsaitlər və məruzələri nümayiş olunub.
Sərgidə Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov, müəssisənin Hidrogeologiya və mineral sular laboratoriyasının rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fizzə MəmmədovaCoğrafiya şöbəsinin kiçik elmi işçisi Qiyas Qurbanovun həmmüəllifi olduğu “Cəmiyyət və təbiətin qarşılıqlı əlaqəsində ekologiya və ətraf mühit” adlı kitab da nümayiş etdirilib. Bölmə əməkdaşlarının sözügedən kitabı elmin və təhsilin inkişafında əhəmiyyətinə görə, Təşkilat Komitəsinin “Qızıl medal” mükafatına layiq görülüb. Həmin nəşr Təbiətşünaslıq Akademiyasının ekspozisiyasında sərginin annotasiya olunan kataloquna salınıb və vəsaitin həmmüəllifləri sessiyada və sərgidə iştirak etmək üçün dəvət alıb.
Qeyd edək ki, kitabın mükafatı 9-13 oktyabr tarixlərində Rusiya Federasiyası Prezidentinin İşlər İdarəsində keçiriləcək Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının payız sessiyasında veriləcək. Sessiyada, həmçinin 38-ci beynəlxalq təhsil və elmi-metodik nəşrlərin sərgisi olacaq.

Книга азербайджанских авторов удостоена медали в России
Состоялась 31-я Московская международная книжная выставка-ярмарка. На ярмарке представлены более 300 издательств из 30 стран мира, среди них научные, образовательные, обзорные энциклопедии, книги по детской литературе, монографии, учебники, учебные пособия и лекции.
На выставке продемонстрирована книга, созданная при соавторстве директора Института природных ресурсов Нахчыванского отделения, члена-корреспондента Алиаддин Аббасова, заведующего Лабораторией гидрогеологии и минеральных вод, доктора философии по химии, доцента Физзы Мамедовой и младшего научного сотрудника Отдела географии Гияса Гурбанова «Общество и экология в обоюдных связей природы и окружающая среда». Данная книга была удостоена награды «Золотая медаль» Организационного комитета за вклад и развитие науки. Публикация была включена в аннотированный каталог Академии естественных наук, и соавторы были приглашены для участия в сессии и выставке.
Награда будет вручена 9-13 октября в Управление делами Президента Российской Федерации. На сессии также примут участие 38 международных образовательных и науно-методических изданий.