Oktyabrın 16-da Milli Aviasiya Akademiyasında "CanSat Azərbaycan 2018" model peyk müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə komandalar tərəfindən hazırlanan peyk modellərinin sərgisi ilə tanış olublar.
Mərasimdə Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, Azərbaycan Respublikası Kosmik Məsələlər üzrə Şuranın sədri, akademik Arif Paşayev, Şuranın həmsədri, Milli Aviasiya Akademiyasının aerokosmik məsələlər üzrə elmi məsləhətçisi, akademik Roald Saqdeyev, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, "Azərkosmos" ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev və başqaları iştirak ediblər.
Müsabiqənin qalibi Milli Aviasiya Akademiyasının "Envi_Sat" komandası olub. İkinci yeri Bakı Ali Neft Məktəbinin "Interstellar", üçüncü yeri isə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının "MS_U_FO" və Bakı Mühəndislik Universitetinin "Rodimus" komandaları bölüşüblər.

16 октября в Национальной академии авиации (НАА) состоялась церемония награждения победителей конкурса по созданию модели спутника "CanSat Азербайджан 2018". Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой моделей спутников, созданных командами.
В мероприятии приняли участие ректор НАА, председатель Совета по космическим вопросам Азербайджанской Республики, академик Ариф Пашаев, сопредседатель Совета по космическим вопросам Азербайджанской Республики, научный консультант по аэрокосмическим вопросам НАА, академик Российской Академии наук Роальд Сагдеев, президент Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), академик Акиф Ализаде, министр образования Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и председатель ОАО “Азеркосмос” Рашад Набиев.
Победителем конкурса стала команда НАА "Envi_Sat". Второе место заняла команда Бакинской высшей школы нефти "Interstellar", а третье поделили – команда Бакинского филиала Московского государственного университета имени Ломоносова "MS_U_FO" и команда Бакинского инженерного университета "Rodimus".