AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Respublikası Dövlət bayrağının 100 illiyinə həsr olunmuş “Milli bayrağımız, milli kimliyimizdir!” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Nizami rayonu 62 nömrəli məktəb-liseyi və “Pətək” yeni nəslin mənəvi tərbiyəsi İctimai Birliyi tərəfindən təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə muzeyin Xarici əlaqələr və elmi-kütləvi iş şöbəsinin müdiri Emin Dadaşov Azərbaycanın müstəqilliyini təcəssüm etdirən rəsmi dövlət rəmzlərinə göstərilən yüksək diqqət və ehtiramdan danışıb.
Qeyd olunub ki, dövlət bayrağımız Azərbaycan Respublikasının suverenliyinin rəmzidir. Bayrağımız 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin iclasında qəbul edilib və 1920-ci ilin aprelinədək dövlət statusuna malik olub. Həmin bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı olaraq təsdiq edilib. 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı haqqında” Qanun qəbul edərək onu Dövlət Bayrağı elan edib.
E.Dadaşov muzeydə mühafizə olunan bayraqlar haqqında da ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Nizami rayonu 62 nömrəli məktəb-liseyin şagirdlərinin ifasında “Milli bayrağımız, milli kimliyimizdir!” adlı bədii-kompozisiya göstərilib.
Sonda Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin nümayəndəsi Səkinə Ağalarova və “Pətək” yeni nəslin mənəvi tərbiyəsi İctimai Birliyinin sədri Sevinc Əsgərova çıxış edərək iştirakçıları tarixi gün münasibətilə təbrik edib, bu kimi maarifləndirici tədbirlərin məktəblilərin Azərbaycanın tarixi irsini öyrənməsi baxımından önəmindən danışıblar.

An event titled "Our national flag is our national identity!" Dedicated to the 100th anniversary of the state flag of Azerbaijan was held at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS.
The event was organized by the National Museum of History of Azerbaijan, school-lyceum №62 of Nizami district and Public Union of spiritual education of the new generation of "Petek".
The event, opened by the State Anthem of the Republic of Azerbaijan, was attended by Emin Dadashov, Head of the Department of Foreign Relations and Scientific-Mass Affairs of the Museum, who spoke about the high level of attention and respect shown to the official state symbols embodied in the independence of Azerbaijan.
It was noted that our state flag is the symbol of the sovereignty of the Republic of Azerbaijan. Our flag was adopted at the meeting of the Government of the Democratic Republic of Azerbaijan on November 9, 1918 and had the state status until April 1920. The flag was approved on November 17, 1990 by the initiative and leadership of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Heydar Aliyev, as a national flag of Nakhchivan Autonomous Republic. On February 5, 1991, the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan adopted the Law "On the State Flag of the Republic of Azerbaijan" and declared it as the State Flag.
E.Dadashov gave detailed information about the flags kept in the museum.
At the end, the representative of the Baku City Education Office Sakina Agalarova and the chairman of the Public Union of the new generation of "Petek" Sevinj Askerova congratulated the participants on the historic day and spoke about the importance of educational activities for the schoolchildren to learn the historical heritage of Azerbaijan.