“Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
16.11.2018 10:39
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 3-cü və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin peyk vasitəsilə məsafədən müşahidə xidmətlərinin ölkədə inkişaf etdirilməsi, peyk müşahidəsi vasitəsilə əldə olunan təsvirlərin və əlaqəli informasiya məhsullarının dövriyyəsinin artırılması, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarında dövlət idarəetməsi üçün mütərəqqi imkanlardan aktiv istifadənin təşviq edilməsi, peyk təsvirlərindən faydalanmaqla müxtəlif sahələrdə yeni gərəkli xidmətlər göstərilməsinə şərait yaradılması və yüksək ayırdetməli Yerin optik müşahidə peyki “Azersky”ın resurslarından istifadənin genişləndirilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti:
2.1. bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilən Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını əlaqələndirsin;
2.2. həmin Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının gedişi barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the approval of the “State Program for the Development of Remote Monitoring Services for the Earth’s Surface by Satellite in the Republic of Azerbaijan for 2019-2022”
16.11.2018 10:39
Guided by clauses 3 and 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to develop remote surveillance services in the country of Open Joint-Stock Company Azerkosmos by satellite, increase the turnover of images obtained by satellite observation, and related information products, encouraging active use in central local executive bodies of progressive opportunities for public administration, creating conditions for the provision of new necessary services in different areas using satellite images and expanding the use of high-resolution satellite resources for optical observation of the Earth’s surface Azersky I hereby decree:
1. To approve the “State Program for the Development of Remote Monitoring Services for the Earth’s Surface by Satellite in the Azerbaijan Republic for 2019-2022” (attached).
2. To open Joint-Stock Company “Azerspace”:
2.1. To coordinate the implementation of measures provided for in the State Program approved by Part 1 of this Order;
2.2. Once a year inform the President of the Republic of Azerbaijan and the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on the implementation of the measures provided for by this State Program.