“Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
16.11.2018 10:39
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 3-cü və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin peyk vasitəsilə məsafədən müşahidə xidmətlərinin ölkədə inkişaf etdirilməsi, peyk müşahidəsi vasitəsilə əldə olunan təsvirlərin və əlaqəli informasiya məhsullarının dövriyyəsinin artırılması, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarında dövlət idarəetməsi üçün mütərəqqi imkanlardan aktiv istifadənin təşviq edilməsi, peyk təsvirlərindən faydalanmaqla müxtəlif sahələrdə yeni gərəkli xidmətlər göstərilməsinə şərait yaradılması və yüksək ayırdetməli Yerin optik müşahidə peyki “Azersky”ın resurslarından istifadənin genişləndirilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019–2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilsin (əlavə olunur).
2. “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti:
2.1. bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilən Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını əlaqələndirsin;
2.2. həmin Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının gedişi barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об утверждении «Государственной программы по развитию услуг дистанционного наблюдения за поверхностью Земли посредством спутника в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы»
16.11.2018 10:39
Руководствуясь пунктами 3 и 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях развития в стране услуг дистанционного наблюдения Открытого акционерного общества «Азеркосмос» посредством спутника, увеличения оборота изображений, полученных посредством спутникового наблюдения, и связанной с этим информационной продукции, поощрения активного использования в центральных и местных органах исполнительной власти прогрессивных возможностей для государственного управления, создания условий для оказания новых необходимых услуг в различных сферах с использованием спутниковых изображений и расширения использования ресурсов высокоразрешающего спутника оптического наблюдения за поверхностью Земли Azersky постановляю:
1. Утвердить «Государственную программу по развитию услуг дистанционного наблюдения за поверхностью Земли посредством спутника в Азербайджанской Республике на 2019-2022 годы».
2. Открытому акционерному обществу «Азеркосмос»:
2.1. координировать исполнение мер, предусмотренных в Государственной программе, утвержденной частью 1 настоящего Распоряжения;
2.2. раз в год информировать Президента Азербайджанской Республики и Кабинет Министров Азербайджанской Республики о ходе исполнения мер, предусмотренных данной Государственной программой.
3. Кабинету Министров Азербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.