2018-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Valeri İvanoviç Ulyanişşevin anadan olmasının 120 illiyi tamam olur.
Akademik Valeri Ulyanişşev Azərbaycanın mikroflorasına dair fundamental araşdırmaları və bu sahədə mühüm nailiyyətləri ilə respublikada biologiya elminin aktual problemlərinin öyrənilməsinə, eləcə də kənd təsərrüfatı üçün böyük əhəmiyyətə malik bir sıra məsələlərin həllinə sanballı töhfələr vermişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında, yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətini nəzərə alaraq akademik Valeri İvanoviç Ulyanişşevin anadan olmasının 120-ci ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Valeri Ulyanişşevin 120 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 120-летия академика В.И.Ульянищева
В декабре 2018 года исполняется 120 лет со дня рождения действительного члена Академии Наук Азербайджанской Республики, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки, доктора биологических наук, профессора Валерия Ивановича Ульянищева.
Академик Валерий Ульянищев своими фундаментальными исследованиями по микрофлоре Азербайджана и важными достижениями в этой области внес весомый вклад в изучение актуальных проблем биологической науки в республике, а также решение ряда вопросов, представляющих большое значение для сельского хозяйства.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая многолетнюю плодотворную деятельность в развитии биологической науки, подготовке высококвалифицированных кадров в Азербайджане, в целях обеспечения проведения 120-летия со дня рождения академика Валерия Ивановича Ульянищева постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 120-летию академика Валерия Ульянищева.