Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşları "Azərbaycan ziyalısı" media mükafatı ilə təltif olunublar
Media Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən keçirilmiş rəy sorğusuna əsasən, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Xatirə Bəşirli, elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nuranə Əsədullayeva, Komparativistika və bədii tərcümə şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natavan Mustafayeva "Azərbaycan ziyalısı" media mükafatı ilə təltif olunublar.
Muzey əməkdaşları bu mükafata elm və təhsil sahəsində əldə etdikləri nailiyyətlərinə görə layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, X.Bəşirli tərəfindən Azərbaycan bədii nəsri və şifahi xalq ədəbiyyatının qarşılıqlı əlaqəsi, nəsrdə folklorizmin ifadə formaları, yazılı mətnin qurulmasında folklor janrlarının yeri və türk xalqlarının epos tarixi, qəhrəmanlıq eposları arasında genetik baxımından oxşarlığın, kök birliyinin, dastan arxitektorikasının araşdırılması baxımından nəzəri nəticələr əldə edilib. O, 100-dən artıq elmi və metodiki işin, 6 monoqrafiya, o cümlədən xaricdə çıxmış 10 elmi əsərin müəllifidir.
N.Əsədullayeva 2010-cu ildən muzeyin elmi katibidir. O, akademik Rafael Hüseynovun rəhbərliyi altında "Hüseyn Cavidin "Azər” poeması” adlı namizədlik dissertasiyasını müdafiə edib. "Hüseyn Cavid: həyat və sənət yolu” biblioqrafik göstəricinin tərtibçilərindəndir. Alimin müxtəlif elmi məcmuə və toplularda 30 məqaləsi dərc olunub.
N.Mustafayeva isə elmi ictimaiyyətimizin fəal nümayəndələrindəndir. O, mütəmadi olaraq Azərbaycan radio və televiziyasında, respublikada keçirilən ədiblərimizlə bağlı tədbirlərdə məruzələrlə çıxış edir. Hazırda "Azərbaycan tarixi – psixoloji nəsrində Ənvər Məmmədxanlı mərhələsi” adlı doktorluq dissertasiyası üzərində çalışır. Alim 40 elmi məqalənin, o cümlədən "Rəfiq Zəka yaradıcılığında türkçülük və Türkiyə” adlı monoqrafiyanın müəllifidir.

According to a survey, conducted by the Center for Media Studies, Deputy Director for Scientific Affairs of the National Museum of Azerbaijan Literature, Professor Khatira Bashirli, Scientific Secretary, Ph.D in Philology Nurana Asadullayeva and Senior Researcher of the Department of Museum, Ph.D in Philology Natavan Mustafayeva were awarded the Media Award "Azerbaijan intellectual" for achievements in science and education.
Note that, Kh.Bashirli obtained theoretical results relating to the relationship between Azerbaijani artistic prose and oral folk art, the forms of reflection of folklorism in prose, the place of the folklore genre in the construction of the written text and the history of the epic of the Turkic peoples, the similarity and common roots of heroic epics from a genetic point view, the study of architectonics dastans.
She is the author of several textbooks and programs for higher educational institutions, more than 100 scientific and journalistic articles.
Since 2010, N.Asadullayeva is the Scientific Secretary of the museum. Under the guidance of academician Raphael Huseynov she has defended PhD on "Poem" Azer "by Hussein Javid". She has published 30 articles in various scientific journals and collections.
N.Mustafayeva is one of the prominent representatives of our scientific community. She broadcasts regularly in Azerbaijani radio and TV by reports on litterateur. The scientist is the author of 40 scientific articles, including the monograph on "Turkism and Turkey in the works by Rafig Zeka".