Məlumdur ki, Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan elm ictimaiyyəti üçün önəmli strateji missiya kimi qəbul edilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) yaradılmışdır. Bu müəssisə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi, Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması, eləcə də ölkə alimlərinin əldə etdiyi nəticələrin kommersiyalaşdırılmasını nəzərdə tutur. Sərəncama əsasən, AMEA YT Parkda istehsal edilən məhsulların dövlət əsaslı sifarişlə satılması planlaşdırılmışdır.
Yanvarın 28-də YT Parkın direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov rəhbərlik etdiyi müəssisədə istehsal olunan məhsulların 2019-cu il təsərrüfat ilində satınalınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Təminat şöbəsinin müdiri Mahmud Məmmədəliyevlə görüşüb.
N.Şükürov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi müəssisədə yüksək keyfiyyətli və münasib qiymətlərə malik 100-dən artıq çeşiddə sənaye və sürtkü yağları hazırlanır. Burada istehsal edilən məhsullar ölkədaxili istehlakla yanaşı, həm də ixrac yönümlüdür və beynəlxalq standartlara cavab verir.
Görüşdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində 20-dən çox müalicəvi müəssisənin fəaliyyət göstərdiyi, burada YT Parkın istehsal etdiyi, yüksək müalicəvi effektə malik Ağ Naftalan yağından istifadənin məqsədəuyğun olduğu bildirilib. Həmçinin Naftalan yağının müalicəvi xüsusiyyətləri, bu yağın istehsalının genişləndirilməsi və onun dövlət əsaslı sifarişlə əldə olunmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb, iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

ANAS High Tech Park cooperates with the Ministry of Labor and Social Protection of Population
It is known that the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) High Technologies Park (HT Park) was established by President Ilham Aliyev's order dated November 8, 2016 as an important strategic mission for the Azerbaijani science community. This enterprise envisages the expansion of innovation and high technologies based on modern scientific and technological achievements, the production of export-oriented high-tech products produced in Azerbaijan, as well as the commercialization of the results of the country's scientists. According to the decree, it is planned to sell the products of the ANAS High Tech Park.
Director of HT Park, Ph.D. in economy Nazim Shukurov met with Chief of the Department of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan Mahmud Mammadaliyev in order to procure the products manufactured by the enterprise in 2019.
The company is manufacturing more than 100 types of industrial and lubricants with high quality and affordable prices. The products manufactured here, along with domestic consumption, are export-oriented and meet international standards, Shukurov said.
They also discussed the therapeutic properties of Naftalan oil, expansion of oil production and its state-based order, and prospects of cooperation between the two organizations.