Akademik Yaqub Mahmudov tələbələrə ustad dərsi keçib
AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin tələbələrinə “Azərbaycan tarix elmi: dünən, bu gün, sabah” mövzusunda ustad dərsi keçib.
“Azərbaycanın 5 min illik dövlətçilik tarixi var və regionun ən qədim dövlətçilik tarixi bizə məxsusdur” - deyə bildirən alim Azərbaycanın imperiyalar yaradan, qonşu dövlətləri idarə edən xalq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Y.Mahmudov Azərbaycan gəncliyinə səslənərək bildirib ki, tarixinə sahib çıxmayan xalq məhvə məhkumdur. Tarixinə sahib çıxan xalq isə yenilməzdir.
Tarixçi alim vurğulayıb ki, bu gün təcavüzkar Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə qarşı informasiya müharibəsində fəal iştirak edən Tarix İnstitutu Prezident İlham Əliyevin çağırışları, tapşırıq və tövsiyələri ilə mükəmməl elmi araşdırmalar ortaya qoymaqla yanaşı, həm də yeniyetmələr arasında “Tarixi şəxsiyyətlərimizə sahib çıxaq” layihəsini həyata keçirir.
İnstitut direktoru diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqına sovet dönəmində saxta tarix təqdim olunub. Belə halların qarşısını almaq məqsədilə İrəvan xanlığının tarixininin və uydurma “böyük Ermənistan” nəzəriyyəsinin əleyhinə Tarix İnstitutunda kitablar çap olunub. “Qarabağ: real tarix, faktlar, sənədlər”, “Naxçıvan: tarixi və abidələri”, “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi” və digər kitablar müxtəlif dünya dillərinə tərcümə edilərək xarici ölkələrdə yayılıb. “Real tarix və “böyük Ermənistan” uydurması” kitabında ilk mənbələr əsasında ermənilərin Kiçik Asiyaya Balkan yarımadasından köçüb gəldikləri, mənşəcə qədim frigiyalılarla qohum etnos olduqları və Asiya qitəsinin aborigen əhalisi olmadıqları göstərilir.
Sonda Y.Mahmudov tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, ustad dərsləri AMEA ilə ali təhsil müəssisələri arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədi daşıyır.

Ягуб Махмудов провел мастер-класс для студентов
Директор Института истории Национальной Академии наук Азербайджана, академик Ягуб Махмудов провел для студентов исторического факультета Бакинского государственного университета мастер-класс на тему «Историческая наука Азербайджана: вчера, сегодня, завтра».
Ягуб Махмудов отметив, что азербайджанский народ создавал империи и управлял соседними народами, сказал: «Азербайджан имеет пятитысячелетнюю историю государственности. Самая древняя история государственности региона принадлежит нам».
Обращаясь к азербайджанской молодежи, академик сказал: «Как из сына, не знающего свою родословную, не вырастет мужчина, так и народ, не знающий свою историю, обречен на смерть. А народ, знающий свою историю, непобедим».
«Сегодня Институт истории, активно участвующий в информационной войне против оккупационной политики Армении, наряду с проведением научных исследований на основе постановлений и распоряжений Президента Ильхама Алиева, также реализует проект «Сохраним память о наших исторических личностях», - подчеркнул ученый-историк.
Директор института отметил: «Азербайджанскому народу в советские времена была преподнесена фальсифицированная история. Якобы аборигенным населением Южного Кавказа, т.е. самым древним местным населением являются армяне, мы же перекочевали сюда с Алтая. Чтобы разбить подобные мифы, мы опубликовали книги по истории Иреванского ханства и обличающие ложь вымышленной теории «Великая Армения», многие из них переведены на иностранные языки и распространены в зарубежных странах. В книге «Реальная история и вымысел о «Великой Армении» показывается, что, согласно первоисточникам, армяне в Малую Азию перебрались с Балканского полуострова, по происхождению они были родственным этносом древним фригийцам, не были аборигенным населением Азии».
В заключения мероприятия ученый ответил на вопросы. Студентам розданы издания Института истории. Отметим, что мастер-классы направлены на расширение научного сотрудничества между НАНА и вузами.