AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Gənc bioloqların qış məktəbi–2019”un bağlanış mərasimi olub.
Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təşkil olunan yekun tədbirdə üç günlük qış məktəbinin nəticələri müzakirə olunub, iştirakçılar mükafatlandırılıb.
Bağlanış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova qış məktəbinin işinin uğurla yekunlaşdığını söyləyib, gənc alimlərə gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Mərasimdə akademik Validə Əlizadə, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimova, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov və digərləri çıxış edərək gənclərin elmə cəlb olunmasında qış məktəbinin əhəmiyyətini vurğulayıb, gənc bioloqlara tövsiyələrini veriblər.
Sonra qış məktəbinin iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib, üç maraqlı məruzənin müəllifi diplomla təltif olunub. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva I, Mikrobiologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Aytən Səfərova II və Dendrologiya İnstitutunun elmi işçisi Güllü Əliyeva isə III yerə layiq görülüb.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий Национальной Академии наук Азербайджана состоялась церемония закрытия «Зимней школы молодых биологов - 2019» для молодых ученых и специалистов, организованной Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Совета молодых ученых и специалистов НАНА.
Выступившая вице-президент НАНА, директор института, академик Ирада Гусейнова отметила успешное завершение работы школы, пожелала участникам успехов в их будущей научной деятельности.
Также в ходе мероприятия выступили академик Валида Ализаде, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев, д.б.н. Улдуз Гашимова, д.ф.п.ф., доцент Фамин Салманов и др.
Далее участникам «Зимней школы» были вручены сертификаты, а авторы трех докладов были награждены дипломами. Младший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий Гульнар Абдуллаева заняла первое место, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института микробиологии Айтян Сафарова – второе место, а третьего место удостоен доклад научного сотрудника Института дендрологии Гюллю Алиевой.