SOCAR-da Elm və Texnologiya Parkına məxsus dronlar barədə məruzə dinlənilib
6 mart 2019-cu il tarixində SOCAR Tower Podium-un “Göy” zalında AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) rezidenti olan Elm və Texnologiya Parkı (ETP) MMC-yə məxsus dronların təqdimatı keçirilib. Tədbirdə AMEA Strateji Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşları Nadir Babaxanov, Teyrun Əhmədov, Arif Hüseynov və Neft və Qaz İnstitutunun Neft-qaz sahəsinin geoekologiyası şöbəsinin müdiri Fəxrəddin Kərimov iştirak ediblər.
Öncə YT Parkın direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov rəhbərlik etdiyi qurum haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, innovativ və yüksək texnologiyalar əsasında rəqabət qabiliyyətli elmtutumlu istehsalın inkişafı, Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması, eləcə də ölkə alimlərinin əldə etdiyi nəticələrin kommersiyalaşdırılması bu müəssisənin əsas məqsədləridir.
N.Şükürov bildirib ki, YT Park həm də elektronika, avtomatika, proqram təminatı, dronlar və digər elektron cihazların istehsalı ilə məşğul olur. ETP dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalı işini təkmilləşdirib. Gələcəkdə bu kimi qurğuların təkmilləşdirilməsi və çoxfunksiyalı dronların istehsalı nəzərdə tutulub.
O, ETP MMC-nin istehsal etdiyi dronların AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi-tədqiqat işlərinin aparılması məqsədilə istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra YT Parkın Xüsusi şöbəsinin mudiri Adil Məmmədov çıxış edərək dronlar haqqında olan tədris kitabı barədə məlumat verib. O, kitabda dronların daha çox yayıldığı ölkələr, bu qurğulardan istifadə qaydası və tətbiq sahələri ilə bağlı geniş məlumatların verildiyini deyib.
Daha sonra ETP-nin müdiri Cavid Şahmuradov pilotsuz uçuş aparatları – dronlar haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, rəhbəri olduğu müəssisənin əsas məqsədi innovativ məhsullar, eləcə də yüksək texnologiyaların hazırlanması və təkmilləşdirilməsidir. Onun sözlərinə görə, dronlar – təbiətin mühafizə altında olan sahələrində (qoruqlarda), mobil əlaqə vasitələrinin siqnallarının qeydə alınmasında, ərazinin xəritəsinin çəkilməsində, yerlərdə inşaat işlərinin layihələndirilməsində, müxtəlif ərazilərdə radiasiyanın və elektromaqnit şüalanmanın səviyyəsinin təyin edilməsində, axtarış-xilasetmə işlərində çətinkeçilən ərazilərə təcili tibbi ləvazimatların çatdırılması hallarında geniş istifadə imkanına malikdir.
Pilotsuz uçuş aparatları, həm də kənd təsərrüfatı sahəsində müvafiq ölçmə, analiz cihazlarının vasitəsi ilə tədqiqatlar aparmaq üçün böyük üstünlüyə malikdir.
Tədbirdə, həmçinin Norveç vətəndaşı Knut Rosvoldun təsis etdiyi Alternativ Enerji şirkəti olan “PROVİTAZ” haqqında məruzə dinlənilib. Təqdimatda alternativ enerji mənbəyinin müxtəlif istifadə imkanları, effektivliyi və Azərbaycanda tətbiqi nümayiş olunub.
Məruzələr tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, çıxışlara dair çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

В SOCAR заслушан доклад о дронах Парка науки и технологий
6 марта 2019 года в SOCAR Tower Podium прошла презентация дронов ООО Парка науки и технологий (ПНТ), являющегося резидентом Парка высоких технологий Национальной Академии наук Азербайджана. В мероприятии также приняли участие сотрудники Центра стратегических научных исследований Академии наук – Надир Бабаханов, Тейрун Ахмедов и Ариф Гусейнов и заведующий отделом Института нефти и газа Фахраддин Керимов.
Выступивший директор Парка ВТ, д.ф.п.э. Назим Шукюров рассказал об основных направлениях деятельности Парка, отметив, что обеспечение оказания услуг для создания внешней и внутренней инфраструктуры, а также осуществление необходимых мер для эффективной предпринимательской деятельности на территории являются одними из основных задач руководимого им учреждения.
Н. Шукюров подчеркнул, что здесь также проходят работы по производству электроники, автоматики, программного обеспечения, беспилотных летательных аппаратов (дронов) и др. электронного оборудования. ПНТ улучшил производство беспилотных летательных аппаратов нового поколения, соответствующих мировым стандартам. Также было отмечено, что производство этих аппаратов проходит с целью проведения научно-исследовательских работ в учреждениях и организациях НАНА.
Далее заведующий Особым отделом Парка Адиль Мамедов проинформировал участников о пособии, отражающем в себе информацию о дронах. Он отметил, что в книге освещены вопросы, связанные с правилами использования и сферами применения беспилотников.
В свою очередь директор ПНТ Джавид Шахмурадов выступил с презентацией о беспилотных летательных аппаратах – дронах. Он отметил, что в руководимом им учреждении основная задача отражает производство инновационных продуктов, а также развитие и совершенствование высоких технологий. По его словам, эти аппараты могут быть полезными в заповедниках, охраняемых территориях, регистрации сигналов мобильной связи, картировании территории, проектировании строительных работ, определении излучения и электромагнитного излучения в разных областях и т.д.
Беспилотные летательные аппараты имеют большие преимущества для проведения исследований с помощью аналитических приборов, а также соответствующие измерения в области сельского хозяйства.
В ходе мероприятия также был заслушан доклад Кнута Росволда из Норвегии об альтернативной энергетической компании "ПРОВИТАЗ". Презентация продемонстрировала многообразное использование, эффективность и применение альтернативных источников энергии в Азербайджане.