SOCAR-da Elm və Texnologiya Parkına məxsus dronlar barədə məruzə dinlənilib
6 mart 2019-cu il tarixində SOCAR Tower Podium-un “Göy” zalında AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) rezidenti olan Elm və Texnologiya Parkı (ETP) MMC-yə məxsus dronların təqdimatı keçirilib. Tədbirdə AMEA Strateji Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşları Nadir Babaxanov, Teyrun Əhmədov, Arif Hüseynov və Neft və Qaz İnstitutunun Neft-qaz sahəsinin geoekologiyası şöbəsinin müdiri Fəxrəddin Kərimov iştirak ediblər.
Öncə YT Parkın direktoru, i.ü.f.d. Nazim Şükürov rəhbərlik etdiyi qurum haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, innovativ və yüksək texnologiyalar əsasında rəqabət qabiliyyətli elmtutumlu istehsalın inkişafı, Azərbaycan istehsalı olan ixrac potensiallı yüksək texnologiya məhsullarının hazırlanması, eləcə də ölkə alimlərinin əldə etdiyi nəticələrin kommersiyalaşdırılması bu müəssisənin əsas məqsədləridir.
N.Şükürov bildirib ki, YT Park həm də elektronika, avtomatika, proqram təminatı, dronlar və digər elektron cihazların istehsalı ilə məşğul olur. ETP dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalı işini təkmilləşdirib. Gələcəkdə bu kimi qurğuların təkmilləşdirilməsi və çoxfunksiyalı dronların istehsalı nəzərdə tutulub.
O, ETP MMC-nin istehsal etdiyi dronların AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında elmi-tədqiqat işlərinin aparılması məqsədilə istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra YT Parkın Xüsusi şöbəsinin mudiri Adil Məmmədov çıxış edərək dronlar haqqında olan tədris kitabı barədə məlumat verib. O, kitabda dronların daha çox yayıldığı ölkələr, bu qurğulardan istifadə qaydası və tətbiq sahələri ilə bağlı geniş məlumatların verildiyini deyib.
Daha sonra ETP-nin müdiri Cavid Şahmuradov pilotsuz uçuş aparatları – dronlar haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, rəhbəri olduğu müəssisənin əsas məqsədi innovativ məhsullar, eləcə də yüksək texnologiyaların hazırlanması və təkmilləşdirilməsidir. Onun sözlərinə görə, dronlar – təbiətin mühafizə altında olan sahələrində (qoruqlarda), mobil əlaqə vasitələrinin siqnallarının qeydə alınmasında, ərazinin xəritəsinin çəkilməsində, yerlərdə inşaat işlərinin layihələndirilməsində, müxtəlif ərazilərdə radiasiyanın və elektromaqnit şüalanmanın səviyyəsinin təyin edilməsində, axtarış-xilasetmə işlərində çətinkeçilən ərazilərə təcili tibbi ləvazimatların çatdırılması hallarında geniş istifadə imkanına malikdir.
Pilotsuz uçuş aparatları, həm də kənd təsərrüfatı sahəsində müvafiq ölçmə, analiz cihazlarının vasitəsi ilə tədqiqatlar aparmaq üçün böyük üstünlüyə malikdir.
Tədbirdə, həmçinin Norveç vətəndaşı Knut Rosvoldun təsis etdiyi Alternativ Enerji şirkəti olan “PROVİTAZ” haqqında məruzə dinlənilib. Təqdimatda alternativ enerji mənbəyinin müxtəlif istifadə imkanları, effektivliyi və Azərbaycanda tətbiqi nümayiş olunub.
Məruzələr tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, çıxışlara dair çoxsaylı suallar cavablandırılıb.

SOCAR hosted a presentation of drones produced by Science and Technology Park, which is a resident of ANAS High Technologies Park of ANAS at Tower Podium on March 6, 2019. The event was also attended by employees of the Center for Strategic Scientific Research of the Academy of Sciences - Nadir Babakhanov, Teyrun Ahmadov and Arif Huseynov and the head of the Department of the Institute of Oil and Gas Fahradin Karimov.
Director of High Technologies Park of ANAS, PhD. in Economy Nazim Shukurov spoke about the main activities of the Park, noting that the provision of services for the creation of external and internal infrastructure, as well as the implementation of the necessary measures for effective business activities in the territory are among the main tasks of the institution he heads.
N.Shukurov stressed that, the production of electronics, automation, software, unmanned aerial vehicles (drones) and other electronic equipment is also being carried out here. High Technologies Park has improved the production of unmanned aerial vehicles of a new generation that meet international standards. It was also noted that, the production of these devices is held with the aim of conducting research in institutions and organizations of ANAS.
Further, head of the Special Department of the Park, Adil Mammadov informed the participants about the manual, which reflects information about drones. He noted that, the book covers issues related to the rules of use and the scope of application of UAVs.
Director of Science and Technology Park Javid Shahmuradov delivered a paper on unmanned aerial vehicles - drones. He noted that, in his institution, the main task reflects the production of innovative products, as well as the development and improvement of high technologies.
According to Javid Shahmuradov, these devices can be useful in reserves, protected areas, registration of mobile signals, territory mapping, construction design, determination of radiation and electromagnetic radiation in different areas, etc.
Unmanned aerial vehicles have great advantages for research using analytical instruments, as well as appropriate measurements in the field of agriculture.
During the event, the paper by Knut Roswold from Norway on the alternative energy company “PROVITAZ” was also listened. The paper demonstrated the diverse usage, efficiency and usage of alternative energy sources in Azerbaijan.