AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) ilə Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Beş il müddətinə imzalanmış müqavilənin tələblərinə əsasən vərəm və ağciyər xəstəliklərinin, eləcə də qeyri-yoluxucu xəstəliklərin genetik əsasları öyrəniləcək, xəstəliklərə risk qrupların vaxtında aşkar edilməsi, mutasiyaların müəyyənləşdirilməsi, onların xəstəliyin gedişinə təsiri, o cümlədən müalicə üsullarının işlənib hazırlanması və klinik praktikaya tətbiqi sahəsində birgə tədqiqatlar və kadr hazırlığı aparılacaq. Müqavilədə iki qurum arasında elmi-tədqiqat sahəsində əlaqələrin yaradılması, müvafiq xəstəliklər üzrə ədəbiyyat məlumatlarının təhlili, birgə seminarların, elmi-praktik konfransların təşkili nəzərdə tutulub.
Müqavilə GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktoru, professor Həqiqət Qədirova tərəfindən imzalanıb.

Подписан договор о сотрудничестве между Институтом генетических ресурсов (ИГР) Национальной Академии наук Азербайджана и Научно-исследовательским институтом легочных заболеваний Министерства здравоохранения.
Документ, рассчитанный на пять лет, предусматривает изучение туберкулеза и заболеваний легких, а также неинфекционных заболеваний, своевременное выявление групп риска заболеваний, определение мутации, их влияние на течение болезни, а также совместные работы будут проводиться в сфере разработки методов лечения и применения в клинической практики. Кроме того, согласно договору, будут организованы совместные конференции и научно - исследовательские работы.
Договор был подписан директором ИГР, членом-корреспондентом НАНА Зейналом Акперовым и директором НИИ легочных заболеваний, профессором Хагигат Гадировой.