AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) ilə Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutu arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Beş il müddətinə imzalanmış müqavilənin tələblərinə əsasən vərəm və ağciyər xəstəliklərinin, eləcə də qeyri-yoluxucu xəstəliklərin genetik əsasları öyrəniləcək, xəstəliklərə risk qrupların vaxtında aşkar edilməsi, mutasiyaların müəyyənləşdirilməsi, onların xəstəliyin gedişinə təsiri, o cümlədən müalicə üsullarının işlənib hazırlanması və klinik praktikaya tətbiqi sahəsində birgə tədqiqatlar və kadr hazırlığı aparılacaq. Müqavilədə iki qurum arasında elmi-tədqiqat sahəsində əlaqələrin yaradılması, müvafiq xəstəliklər üzrə ədəbiyyat məlumatlarının təhlili, birgə seminarların, elmi-praktik konfransların təşkili nəzərdə tutulub.
Müqavilə GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun direktoru, professor Həqiqət Qədirova tərəfindən imzalanıb.

ANAS Institute of Genetic Resources (IGR) and the Research Institute for Lung Diseases of the Ministry of Health was signed a cooperation agreement.
The five-year document provides for the study of tuberculosis and lung diseases, as well as non-communicable diseases, the timely identification of risk groups for diseases, the identification of mutations, their impact on the course of the disease, and joint work will be carried out in the development of treatment methods and application in clinical practice . In addition, according to the contract, joint conferences and research works will be organized.
The agreement was signed by the Director of the IGR, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov and Director of the Research Institute of Lung Diseases, Professor Hagigat Gadirova.