AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) 27 mart - Elm Gününə həsr olunan “Tələbələr üçün astronomiya qış məktəbi” adlı tədbir keçirilib.
Üç gün davam edən tədbir ŞAR, “Azərkosmos”, Tusi-Bohm Planetarium və “AstroKlub” tələbə dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri ŞAR-ın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov açaraq ölkə başçısının “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. O, qış məktəbinin sözügedən Sərəncamdan irəli gələrək təsdiqlənmiş tədbirlər planına əsasən baş tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məqsəd tələbələrin astronomiya və kosmos elminə marağını artırmaqdır.
N.Cəlilov Elm günü çərçivəsində silsilə tədbirlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, qış məktəbində Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Bakı Mühəndislik Universiteti, Xəzər Universiteti və Qərbi Kaspi Universitetində təhsil alan 30-dan çox tələbəyə ŞAR-ın əməkdaşları tərəfindən astronomiyanın müxtəlif sahələrini əhatə edən məruzələr təqdim edilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

"Astronomy Winter School for Students" has been held in Shamakhi Astrophysical Observatory named after N.Tusi on March 27 - Science Day.
The three-day event was organized jointly by SHAO, “Azerkosmos”, Tusi-Bohm Planetarium and “AstroKlub” Student Association.
The event was opened by the director of ANAS, correspondent member of ANAS Namig Jalilov and recalled the President's Order of 9 April 2018 on the establishment of "Day of Science". He said that the winter school was based on the approved plan of action. He noted that the goal is to increase students' interest in astronomy and space science.
N. Jalilov noted that a number of events will be continued within the Days of Science.
It should be noted that more than 30 students studying in the winter school at the Baku State University, ADA University, National Aviation Academy, Baku Branch of Moscow State University named after M.V.Lomonosov, Baku Engineering University, Khazar University and Western Caspian University attended the event.