2019-cu ildə AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun yaradılmasının 90 illiyi tamam olur.
“Azneft” İstehsalat Birliyinin Mərkəzi Kimya Laboratoriyası bazasında 1929-cu ildə ilk Azərbaycan Neft Tədqiqat İnstitutu kimi fəaliyyətə başlayan, 1959-cu ildən isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu adlandırılan bu mötəbər elmi mərkəz Azərbaycanda neft emalı və neft kimyası sahəsində fundamental tədqiqatları ilə tanınmış və ötən müddət ərzində mühüm nailiyyətlər qazanmışdır. İkinci Dünya müharibəsində qələbənin əldə edilməsində Bakı neftinin əhəmiyyətli rol oynaması, eyni zamanda, institut alimlərinin təqdirəlayiq əməyi ilə bağlıdır. İnstitutda işlənib hazırlanan yeni üsul və texnologiyalar, aparılan yüksək səviyyəli tədqiqatların nəticələri və ali dövlət mükafatlarına layiq görülən ixtiralar sənayedə özünün geniş tətbiqini tapmışdır. İnstitut əməkdaşlarının müvafiq elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatları xarici ölkələrin ən sanballı elmi nəşrlərində əks etdirilmişdir. İnstitutun hazırladığı yüksəkixtisaslı kadrlar respublikada və onun hüdudlarından kənarda bu gün də uğurla çalışmaqdadırlar.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun ölkədə neft-kimya elmlərinin və neft sənayesinin inkişafında müstəsna xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

The 90th anniversary of the establishment of ANAS Institute of Petrochemical Processes after academician Yusif Mammadaliyev is celebrated in 2019.
Started in 1929 as the first Azerbaijan Petroleum Research Institute on the basis of the Central Chemical Laboratory of the “Azneft” Production Association, since 1959 as ANAS Institute of Petrochemical Processes, this authoritative scientific center has gained prominence in fundamental research in the field of oil refining and petrochemistry in Azerbaijan and over the past period has made significant achievements.
The important role of Baku oil in winning the World War II is also associated with the commendable work of the scientists of the institute.
New methods and technologies developed at the institute is a results of high-level research and inventions awarded with high state awards have found wide application in industry.
Researches of the Institute employees in relevant scientific fields are reflected in the most reputable scientific journals of foreign countries. Highly qualified personnel trained by the institute successfully works today in the Republic and abroad.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, for the exceptional merits of ANAS Institute of Petrochemical Processes after academician Yusif Mammadaliyev of ANAS in the development of petrochemical sciences and the oil industry in the country, I hereby order:
1. To Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement an Action Plan devoted to the 90th anniversary of ANAS Institute of Petrochemical Processes after academician Yusif Mammadaliyev.
2. To the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to address issues arising from this Order.