Neft mədənləri üçün yeni nəsil texnologiyaların işlənməsi qrant layihəsi üzrə uğurlu nəticələr əldə edilib
14.08.2020 12:37
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev müəssisənin Elmi şurasının onlayn iclasında çıxış edib. O, SOCAR-ın Elm Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən “NG-AI4Oil: Neft mədənləri üçün yeni nəsil süni intellekt texnologiyalarının işlənməsi” qrant layihəsi çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verib.
Alim bildirib ki, hesabat dövründə qarşıya qoyulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün neft-qaz sənayesində maşın təlimi metodlarının tətbiqi problemlərinin müasir vəziyyəti tədqiq olunub və “Neft-qaz 4.0” üçün konseptual rəqəmsal əkiz modeli təklif edilib.
Aparılan tədqiqatlar nəticəsində, həmçinin geoloji modellərin adaptasiyası üçün dərin neyron şəbəkə arxitekturaları işlənmiş, lay, süxur və mayeni xarakterizə edən parametrlər əsasında neft yataqlarının neftvermə əmsalını proqnozlaşdırmaq üçün qərar ağacları üzərində qradiyent bustinqi metodları tətbiq edilib.
“Quyu karotajı verilənlərinin analizi üçün maşın təlimi metodlarının, eləcə də neft quyularında geoloji-texniki tədbirlərin tövsiyə edilməsi sistemi üçün presedentlər nəzəriyyəsi və maşın təlimi əsasında metod və alqoritmlərin işlənməsi elmi-tədqiqat layihəsi çərçivəsində görülmüş işlər sırasındadır”, - deyə alim əlavə edib.
Y.İmamverdiyev tədqiqat nəticələrinin 8 konfransda müzakirə olunuduğunu, 10 məqalənin nüfuzlu jurnallara təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb.

Достигнуты успешные результаты в рамках грантового проекта по разработке технологий нового поколения для нефтяных месторождений
14.08.2020 12:37
Заведующий отделом Института информационных технологий НАНА, доктор философии по технике, доцент Ядигар Имамвердиев выступил на онлайн-заседании Ученого совета этого научного учреждения. Он проинформировал о работе, проделанной в рамках грантового проекта «NG-AI4Oil: Разработка технологий искусственного интеллекта нового поколения для нефтяных месторождений», финансируемого Научным фондом SOCAR.
Ученый сообщил, что для достижения поставленных в отчетный период целей было изучено текущее состояние проблем применения методов машинного обучения в нефтегазовой отрасли и предложена концептуальная модель цифрового двойника для «Нефть-газ 4.0».
В результате исследования были разработаны архитектуры глубокой нейронной сети для адаптации геологических моделей, а методы градиентной блокировки были применены к деревьям решений для прогнозирования коэффициента нефтеностности нефтяных месторождений на основе параметров, характеризующих пласты, породы и флюиды.
Я.Имамвердиев отметил, что результаты исследования обсуждались на 8 конференциях и 10 статей были представлены в престижные журналы.