Karbohidrogenlərin çıxarılması və nəqli üçün innovativ texnologiyalar istiqamətində tədqiqatlar aparılıb
12.03.2015 00:00
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Geylani Pənahov və Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Əzizağa Şahverdiyevin “Karbohidrogenlərin çıxarılması və nəqli üçün innovativ texnologiyalar” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə laylarda qalıq neftlərin çıxarılması ilə əlaqədar mövcud texnologiyalardan söz açıldı, neftqazçıxarma sənayesində bu sahədə yaranan bir sıra çətinliklərin həlli yolları əsaslandırıldı, şöbədə innovasiyalı texnologiyaların yaradılması istiqamətində görülmüş digər mühum işlər, yerinə yetirilmiş 6 qrant layihəsi və alınmış 60-dan çox patent barədə məlumatlar diqqətə çatdırıldı.
Məruzəçi bildirdi ki, lay daxilində qaz əmələgətirməyə həsr olunan yeni texnologiyanın yaradılması geniş müzakirə olunmuş, aparılan tədqiqat işləri müvafiq laboratoriyalarda yerinə yetirilmişdir. Laboratoriya tədqiqatlarının bilavasitə istehsalatla əlaqələndirilməsi və bu istiqamətdə yeni texnoloji işləmələrin həyata keçirilməsi, bunlara ixtira patentlərinin alınması və tətbiq coğrafiyası açıqlanmışdır. Qeyd etdi ki, bu texnologiya Rusiya Federasiyasının Samotlor (TNŞ), Novo-Pokursk (Slavneft), Vatyeqan (LUKOIL), Orenburq (Qazpromneft) neft şirkətlərinin yataqlarında, Çin Xalq Respublikasının quruda və dənizdə neftqazçıxarma sahələrində bir sıra texnoloji proseslərin tənzimlənməsində müvəffəqiyyətlə tətbiq olunmuşdur. Laydaxili karbon qazı əmələ gətirməklə neftveriminin artırılması məqsədilə yaradılmış texnologiya ABŞ-ın Energetika Departamenti tərəfindən verilən qrant çərçivəsində Oklahoma Ştatında, Maskoqi yatağında tətbiq edilmişdir.
Tədqiqatlar nəticəsində reofiziki parametrləri tənzimlənən kompozit tərkiblər, onların müxtəlif modifikasiyaları yaradılmış və quyularda qazma, sementləmə və istismar proseslərində yaranan problemlərin aradan qaldırılmasının təmin еdilməsi göstərilmişdir. Bu işlər ABŞ-ın Meksika körfəzində, RF-in Almetyevsk şəhərində, Qərbi Sibirdə və s. müxtəlif proseslər zamanı müvəffəqiyyətlə həyata keçirilmişdir.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra qərarlar qəbul edildi.
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Neftçıxarmanın intensivləşdirilməsi üçün innovativ texnologiyalar” mövzusu üzrə tədqiqatların müasir səviyyədə aparıldığı, aktual problemlərə həsr olunduğu qeyd edildi.

Проведены исследования в сфере инновационных технологий, применяемых при добыче и транспортировке углеводородов
12.03.2015 00:00
В ходе очередного заседания Президиума НАНА был заслушан доклад вице-президента Российской академии естественных наук, академика Азизаги Шахвердиева и заведующего Отделом механики жидкости и газа Института математики и механики, члена-корреспондента НАНА Гейлани Панахова на тему «Инновационные технологии, применяемые при добыче и транспортировке углеводородов». В докладе говорилось о существующих технологиях, которые применяются при добыче нефти, оставшейся в пластах земли, и возможностях устранения трудностей, которые возникают в нефтедобывающей промышленности в данной области, а также о работах, выполненных в Отделе механики жидкости и газа в сфере создания инновационных технологий, 6-ти грантовых проектах и более чем 60-ти полученных патентах.
На заседании были обсуждены вопросы создания новых технологий для образования газов внутри пластов. Было отмечено, что связанные с этим исследовательские работы проводятся как в Институте математики и механики в Азербайджане, так и в соответствующих лабораториях России, Китая и США. Также говорилось о непосредственной связи данных исследований с производством, реализации новых технологических работ, получении патентов на изобретение и прочих вопросах.
Было отмечено, что данная технология была успешно применена в урегулировании ряда технологических процессов в Самотлорском (TNŞ), Новопокурском (Славнефть), Ватьеганском (LUKOIL) и Оренбургском месторождениях Российской Федерации, нефтяных и газовых месторождениях Китайской Народной Республики. Технология, созданная с целью повышения нефтеносности путем формирования пластового углекислого газа, была применена в месторождении Маскоги (штат Оклахома) в рамках гранта, предоставленного Департаментом Энергетики США.
В результате исследований были созданы композитные составы с реофизическими параметрами, и их различные модификации, и было обеспечено устранение созданных проблем в процессах бурения, цементирования и эксплуатации. Эти работы были успешно реализованы в Мексиканском заливе США, городе Альметьевск РФ и в Западной Сибири.
Доклад был одобрен Президиумом. Было принято постановление об обеспечении материально-технической базы института необходимым оборудованием для продолжения научных исследований в указанном направлении.