Karbohidrogenlərin çıxarılması və nəqli üçün innovativ texnologiyalar istiqamətində tədqiqatlar aparılıb
12.03.2015 00:00
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Maye və qaz mexanikası şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Geylani Pənahov və Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Əzizağa Şahverdiyevin “Karbohidrogenlərin çıxarılması və nəqli üçün innovativ texnologiyalar” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Məruzədə laylarda qalıq neftlərin çıxarılması ilə əlaqədar mövcud texnologiyalardan söz açıldı, neftqazçıxarma sənayesində bu sahədə yaranan bir sıra çətinliklərin həlli yolları əsaslandırıldı, şöbədə innovasiyalı texnologiyaların yaradılması istiqamətində görülmüş digər mühum işlər, yerinə yetirilmiş 6 qrant layihəsi və alınmış 60-dan çox patent barədə məlumatlar diqqətə çatdırıldı.
Məruzəçi bildirdi ki, lay daxilində qaz əmələgətirməyə həsr olunan yeni texnologiyanın yaradılması geniş müzakirə olunmuş, aparılan tədqiqat işləri müvafiq laboratoriyalarda yerinə yetirilmişdir. Laboratoriya tədqiqatlarının bilavasitə istehsalatla əlaqələndirilməsi və bu istiqamətdə yeni texnoloji işləmələrin həyata keçirilməsi, bunlara ixtira patentlərinin alınması və tətbiq coğrafiyası açıqlanmışdır. Qeyd etdi ki, bu texnologiya Rusiya Federasiyasının Samotlor (TNŞ), Novo-Pokursk (Slavneft), Vatyeqan (LUKOIL), Orenburq (Qazpromneft) neft şirkətlərinin yataqlarında, Çin Xalq Respublikasının quruda və dənizdə neftqazçıxarma sahələrində bir sıra texnoloji proseslərin tənzimlənməsində müvəffəqiyyətlə tətbiq olunmuşdur. Laydaxili karbon qazı əmələ gətirməklə neftveriminin artırılması məqsədilə yaradılmış texnologiya ABŞ-ın Energetika Departamenti tərəfindən verilən qrant çərçivəsində Oklahoma Ştatında, Maskoqi yatağında tətbiq edilmişdir.
Tədqiqatlar nəticəsində reofiziki parametrləri tənzimlənən kompozit tərkiblər, onların müxtəlif modifikasiyaları yaradılmış və quyularda qazma, sementləmə və istismar proseslərində yaranan problemlərin aradan qaldırılmasının təmin еdilməsi göstərilmişdir. Bu işlər ABŞ-ın Meksika körfəzində, RF-in Almetyevsk şəhərində, Qərbi Sibirdə və s. müxtəlif proseslər zamanı müvəffəqiyyətlə həyata keçirilmişdir.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra qərarlar qəbul edildi.
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Neftçıxarmanın intensivləşdirilməsi üçün innovativ texnologiyalar” mövzusu üzrə tədqiqatların müasir səviyyədə aparıldığı, aktual problemlərə həsr olunduğu qeyd edildi.

Conducted researches in the field of innovative technologies for the production and transportation of hydrocarbons
12.03.2015 00:00
During the regular meeting of the Presidium of ANAS was listened the report of Vice President of the Russian Academy of Natural Sciences, academician Azizagha Shahverdiyev and head of the Department of Fluid and Gas Mechanics, Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Geylani Panahov on “Innovative technologies for the production and transportation of hydrocarbons “. The report conducts on existing technologies that are used in the extraction of oil remaining in the layers of the earth, and the possibility of eliminating the difficulties encountered in the oil industry in this area, as well as the work carried out in the Department of fluid and gas mechanics in the creation of innovative technologies, 6 grant projects and more than 60 patents.
The meeting discussed the development of new technologies for the formation of gas within the formation. It was noted that the related research work carried out in the Institute of Mathematics and Mechanics in Azerbaijan and in the relevant laboratories in Russia, China and the United States. Also, the implementation of new technology works referred to the direct connection with the production of these studies, obtaining patents and other issues were scheduled.
It was noted that this technology has been successfully applied in the settlement of a number of processes in the Samotlor (TNŞ), Novopokursk(Slavneft), Vategan (LUKOIL) and Orenburg fields of the Russian Federation, oil and gas fields of China. Technology designed to increase the oil-bearing formation through the formation of carbon dioxide has been used in the field Muskogee (Oklahoma) under grant from the US Department of Energy.
The studies were created composite formulations reo physical parameters, and their various modifications, and was created to ensure the removal of problems in the process of drilling, cementing and exploitation. These works have been successfully implemented in the US Gulf of Mexico, the city Almetyevsk, Russia and in Western Siberia.
The report was approved by the Presidium of ANAS. It was decided to provide material and technical base of the Institute with the necessary equipment to continue research in this direction.