Mərkəzi Elmi Kitabxana tərəfindən “Vəhşi diviziya” adlı tarixi film hazırlanıb
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) tərəfindən “Vəhşi diviziya” adlı qısametrajlı tarixi film hazırlanıb.
Filmdə Çar Rusiyası dövründə Azərbaycan və Qafqazın müsəlman xalqlarından formalaşdırılmış və diviziyaya daxil olan könüllü süvari alaylarının, həmçinin tatar (azərbaycanlı) alayının Birinci Dünya Müharibəsində iştirakından bəhs edilir.
“Vəhşi diviziya”da Feyzulla Mirzə Qovanlı-Qacar, Hüseyn xan Naxçıvanski, Nur bəy Sofiyev, Cəmşid xan Naxçıvanski kimi məşhur azərbaycanlı hərbçilər qulluq edib. “Vəhşi diviziya”nın tatar alayının hərbçiləri Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ordusunun formalaşmasında vacib rol oynayıblar.
Qeyd edək ki, “Vəhşi  diviziya” barədə tarixi araşdırma və sənədli filmlərin hazırlanmasına baxmayaraq, azərbaycanlıların bu hərbi qurumda rolu arxa planda qalıb. MEK film vasitəsilə azərbaycanlıların diviziyadakı qəhrəmanlıqlarını ön plana çəkməyə çalışıb. Film gələcəkdə bu mövzuda hazırlanması planlaşdırılan silsilənin birinci hissəsidir.

Центральной научной библиотекой подготовлен исторический фильм под названием «Дикая дивизия»
Центральной научной библиотекой (ЦНБ) НАНА подготовлен короткометражный исторический фильм под названием «Дикая дивизия».
В фильме рассказывается об участии сформированных из мусульманских народов Азербайджана и Кавказа в период Царской России добровольческих кавалерийских дивизий, а также татарского (азербайджанского) полка в Первой мировой войне.
В «Дикой дивизии» служили такие известные азербайджанские военнослужащие, как Фейзулла Мирза Гованлы-Гаджар, Гусейн хан Нахичеванский, Нур бек Софиев, Джамшид хан Нахчыванский. Военнослужащие татарского полка «Дикой дивизии» сыграли важную роль в формировании армии Азербайджанской Демократической Республики.
Отметим, что несмотря на проведение исторических исследований и подготовку документальных фильмов о «Дикой дивизии», роль азербайджанцев в этой военной структуре осталась на заднем плане. ЦНБ посредством этого фильма попыталась вывести на передний план героизм азербайджанцев в этой дивизии. Фильм является первой частью цикла на эту тему, запланированного в будущем.