Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri”qrant layihəsi (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1) çərçivəsində yazılmış “An anomaly detection based on optimization” (DOI: 10.5815/ijisa.2017.12.08) adlı məqalə Scopus bazasında indeksləşən “International Journal of Intelligent Systems and Applications” jurnalında çap olunub. Bu jurnal Honq Konqun MECS PRESS nəşriyyatı tərəfindən dərc olunur (http://www.mecs-press.org).
Məqalənin müəllifləri AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Ramiz Alıquliyev, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və böyük elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostatdır.
Müasir dövrdə verilənlərin həcminin sürətlə artması anomaliyaların aşkarlanmasını mühüm problemlərdən birinə çevirir. Belə ki, anomaliyanın aşkarlanması metodları, obyektin normal davranışlardan yayınmalarını təyin etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur. Lakin qiymətləndirmənin mürəkkəbliyi və verilənlərin təbiəti hər növ anomaliyaların aşkarlanması üçün yalnız bir metodun tətbiqində çətinlik yaradır. Məqalədə anomaliyaların aşkarlanması məqsədilə yeni bir klasterləşmə metodu təklif edilmiş və hər bir obyektin (verilənin) çəkisi, həmçinin onun bütün obyektlər (verilənlər) çoxluğundakı mövqeyi müəyyən olunmuşdur. Məqalənin əsas məqsədi klasterləşmənin həllində çəkinin əhəmiyyətini göstərmək və anomaliyaların aşkarlanmasında dəqiqliyi artırmaqdır. Eksperimentin nəticələri göstərir ki, təklif olunan metod k-means alqoritmi ilə müqayisədə anomaliyaları daha dəqiq aşkarlayır və praktik əhəmiyyətə malikdir.

The article "An anomaly detection based on optimization" (DOI: 10.5815 / ijisa.2017.12.08), written in the framework of the project grant (Qrant No. EİF-KETPL-2-2015-1 (25) - 56/05/1) "Development methods and algorithms to ensure information security in large data environments ("big data") and some of their applications, funded by the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan was published in the International Journal of Intelligent Systems and Applications journal, indexed in the Scopus database. This journal is published by MECS PRESS Hong Kong (http://www.mecs-press.org).
The authors of the article are Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliyev, head department, corresponding member of ANAS, Doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, department head, Ph.D. in technology, associate professor Yadigar Imamverdiyev and senior researcher Lyudmila Sukhostat.
In the modern world, the rapid growth of the volume of data turns the detection of anomalies into one of the significant problems. In the article, in order to detect anomalies, a new method of clustering is proposed and the mass of each object (given) and its position among the set of all objects (data) is determined. The main purpose of the article is to demonstrate the importance of mass in the solution of clustering and to increase the accuracy in the detection of anomalies. The results of the experiment show that the proposed method more accurately and practically reveals anomalies than k-means algorithms.