Gənc tədqiqatçılar xarici dil biliklərinə yiyələnməlidir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Humanitar Elmlər Bölməsinin hesabat iclasında çıxış edib. Hesabatı yüksək qiymətləndirən alim ilk növbədə humanitar sahədə fəaliyyət göstərən alimlərin, gənc tədqiqatçıların xarici dil biliklərinə yiyələnmələrinin əhəmiyyətini önə çəkib. Qeyd edib ki, bütün elm sahələrində olduğu kimi humanitar və ictimai sahədə də beynəlxalq aləmə inteqrasiya olunmaq, daha səmərəli elmi nəticələr əldə etmək və bu nailiyyətlərin dünyada təbliği baxımından xarici dil bilmək son dərəcə vacibdir. Gənc doktorant və dissertantlara dil bilməyin vacibliyi aşılanmalı, bu istiqamətdə onlara dəstək göstərilməlidir.
Ə.Sadıqov, həmçinin AMEA-da fəaliyyət göstərən tədqiqatçıların informatika biliklərinə malik olmalarının vacibliyindən danışıb. Bildirib ki, hər bir doktorant və ya dissertant tədqiqat apardığı sahədə müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından sərbəst şəkildə istifadə etməyi bacarmalıdır.
O, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin müvafiq qərar və sərəncamlarını rəhbər tutaraq gənclərin dünya görüşlərinin artırılması, onların elmə cəlb olunması ilə bağlı təbliğat işlərinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb, akademiyada xarici dil kurslarının sistemli şəkildə təşklinin vacibliyini vurğulayıb.

Молодые исследователи должны изучать иностранные языки
Начальник Управления науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов выступил на отчетном заседании Отделения гуманитарных наук. Высоко оценив отчет, ученый подчеркнул важность владения молодыми учеными и исследователями знаниями иностранных языков. Он отметил, что, как и во всех сферах науки, так и в гуманитарной и общественной сферах чрезвычайно важно знать иностранные языки для интеграции в международное сообщество, достижения более эффективных научных результатов и их пропаганды в мире. Необходимо прививать молодым докторантам и диссертантам знания иностранных языков и поддерживать их в данной сфере.
А.Садыгов также рассказал о важности владения исследователями, работающими в НАНА, знаниями в области информатики. Он отметил, что каждый докторант или диссертант при проведении исследований в соответствующей сфере должен уметь свободно пользоваться современными информационно-коммуникационными технологиями.
Он довел до внимания целесообразность расширения мировозрения молодежи, проведения пропагандистских работ по привлечению их к науке, руководствуясь соответствующими постановлениями и распоряжениями президента НАНА, академика Акифа Ализаде, подчеркнул важность системной организации курсов иностранных языков в академии.