Gənc tədqiqatçılar xarici dil biliklərinə yiyələnməlidir
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Humanitar Elmlər Bölməsinin hesabat iclasında çıxış edib. Hesabatı yüksək qiymətləndirən alim ilk növbədə humanitar sahədə fəaliyyət göstərən alimlərin, gənc tədqiqatçıların xarici dil biliklərinə yiyələnmələrinin əhəmiyyətini önə çəkib. Qeyd edib ki, bütün elm sahələrində olduğu kimi humanitar və ictimai sahədə də beynəlxalq aləmə inteqrasiya olunmaq, daha səmərəli elmi nəticələr əldə etmək və bu nailiyyətlərin dünyada təbliği baxımından xarici dil bilmək son dərəcə vacibdir. Gənc doktorant və dissertantlara dil bilməyin vacibliyi aşılanmalı, bu istiqamətdə onlara dəstək göstərilməlidir.
Ə.Sadıqov, həmçinin AMEA-da fəaliyyət göstərən tədqiqatçıların informatika biliklərinə malik olmalarının vacibliyindən danışıb. Bildirib ki, hər bir doktorant və ya dissertant tədqiqat apardığı sahədə müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından sərbəst şəkildə istifadə etməyi bacarmalıdır.
O, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin müvafiq qərar və sərəncamlarını rəhbər tutaraq gənclərin dünya görüşlərinin artırılması, onların elmə cəlb olunması ilə bağlı təbliğat işlərinin aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu diqqətə çatdırıb, akademiyada xarici dil kurslarının sistemli şəkildə təşklinin vacibliyini vurğulayıb.

Head of Office of Science and Education of ANAS Presidium, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov  spoke at the meeting of the Division of Humanitarian Sciences. Highly appreciating the report, the scientist stressed the importance of the knowledge of foreign languages by young scientists and researchers. He noted that, as in all spheres of science, and in the humanitarian and public spheres, it is extremely important to know foreign languages for integration into the international community, to achieve more effective scientific results and their propaganda in the world. It is necessary to educate young doctoral candidates and dissertators of the knowledge of foreign languages and to support them in this field.
A.Sadigov also spoke about the importance of knowledge in the field of informatics by researchers working in ANAS. He noted that every doctoral candidate or dissertator in conducting research in the relevant field should be able to freely use modern information and communication technologies.
He brought to attention the advisability of expanding the worldview of young people, conducting propaganda work to attract them to science, guided by the relevant regulations and orders of the president of ANAS, academician Akif Alizadeh, stressed the importance of the system organization of foreign language courses in the academy.