Aprelin 26-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası (ANAİB), Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA), Mədəniyyət Nazirliyi və Təhsilin İnkişafı Fondunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Naşirlərinin I Forumu keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Fazil Mustafa, ANAİB sədri, Naşirlər Forumu və Oxu gününün layihə rəhbəri Şəmil Sadiq, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Türkiyə Mətbəə və Nəşriyyatları Birliyinin sədri Mustafa Karagüllüoğlu, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun müdiri Səlcuq Karakılıç, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Səlim Babullaoğlu, millət vəkilləri, nəşriyyat evlərinin direktorları, əməkdaşları, naşirlər, yazıçılar, oxucular və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Forumda giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli elmin, texnologiyanın, sənayenin inkişafı nəticəsində baş vermiş dünya sənaye inqilablarının tarixinə və onun nəticələrinə nəzər salıb. Qeyd edib ki, texnologiyanın sürətli inkişafı ilə elektron kitablar və elektron kitabxanalar meydana gəlsə də, ənənəvi kitablar da öz oxucusunu qoruyub saxlaya bilmiş, hətta son illərdə kitab dövriyyəsində artım müşahidə edilmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan kitabçıları və naşirləri öz fəaliyyətlərini həm real, həm də virtual bazarın tələblərinə uyğun qurmalı, kağız kitabların qalmasında, eyni zamanda elektron kitabların inkişafında maraqlı olmalıdırlar.
Azərbaycanda elektron kitabxana işinin təşkilində müəyyən problemlərin olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bir sıra hallarda elektron kataloqların elektron kitabxana adlandırıldığını vurğulayıb, naşir və kitabçılarımızın dünyaya çıxması baxımından bu istiqamətin təkmilləşdirilməsinin vacib olduğunu söyləyib.
İlk dəfə təşkil olunan Azərbaycan Naşirlərinin I Forumunun AMEA-da keçirilməsinin önəminə toxunan akademik İsa Həbibbəyli tədbirin bu sahədəki redaktor, korrektor, kitab menecmentliyi kimi mövcud problemlərin müzakirəsi və həlli yollarına öz töhfəsini verəcəyini deyib.
ANAİB sədri, Naşirlər Forumu və Oxu gününün layihə rəhbəri Şəmil Sadiq isə çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan Naşirlərinin I Forumu ölkənin müstəqillik dövründə inkişaf edən özəl nəşriyyat sektorunun bir növ hesabatlılığına, ümumi problemlərin həlli ilə bağlı təkliflərin formalaşmasına, yeni layihələrin hazırlanması üçün şəbəkələşmənin təmin olunmasına töhfə verəcək. Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyasının (ANAİB) hesabatını təqdim edən Şəmil Sadiq hazırda Assosiasiyanın 28 üzvü birləşdirdiyini, nəşriyyat işinin təşkili, sistemləşdirilməsi, nəşriyyatlararası əlaqələrin yaradılması və dünya kitab festivallarında iştirakı baxımından mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. O, həmçinin nəşriyyatların tərcümə problemləri, Azərbaycan ədəbiyyatının dünyaya tanıdılması, bölgələrə kitabların çatdırılması, uşaq mütaliəsinə dəstəyin verilməsi, kitabların reklamı və s. probemlərdən danışıb, həlli yolları ilə bağlı təkliflərini səsləndirib.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Fazil Mustafa isə çıxışında Azərbaycan elmi və mədəni mühiti üçün vacib tədbirlərin Akademiyada keçirilməsindən məmnunluğunu dilə gətirib və yaradılan şəraitə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə edib. O qeyd edib ki, Forum Azərbaycan cəmiyyətinin kitaba olan diqqətini yenidən artırmaq baxımından olduqca önəmlidir. Fazil Mustafa bildirib ki, bu gün ölkəmizdə redaktor, korrektor, naşir problemləri olduğu kimi, oxucu problemi də var və sözügedən problemlərin aradan qaldırılması ilə bərabər kitaba olan marağı artırmaqla oxucu kütləsini də qorumaq lazımdır.
Komitə sədri kitaba olan marağı artırmaq üçün kitabların reklamının ödənişsiz olmasının vacibliyini bildirib, həmçinin kitabın zəruri ehtiyac malları kateqoriyasına daxil edilməsinin önəmini vurğulayıb. Həmçinin regionlarda mədəni mühitin artırılmasının önəminə toxunub.
Tədbirdə, həmçinin Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Türkiyə Mətbəə və Nəşriyyatları Birliyinin sədri Mustafa Karagüllüoğlu və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Səlim Babullaoğlu çıxış edərək Forumun keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub, bu sahədə mövcud problemlərin həlli və kitabın cəmiyyətdə təbliği baxımından önəmli olduğunu vurğulayıblar.
Forum öz işini Nəşriyyat menecmentliyi və kitab marketinqi, Redaktə və tərcümə problemləri, Müəllif hüquqları və beynəlxalq əməkdaşlıqlar, Tərtibat, dizayn və qrafika və Uşaq nəşrləri və yeni yanaşma mövzusunda panellərlə davam etdirib.
Qeyd edək ki, Forum çərçivəsində 27-28 aprel tarixlərində Milli Elmlər Akademiyasının həyətində “Oxu günü-10” sərgi-yarmarkası təşkil olunacaq. Sərgi ölkənin 40-dan çox aparıcı nəşriyyatı və kitab evinin, eləcə də 70-ə yaxın yazıçı və ziyalının iştirakı ilə baş tutacaq. Kitab festivalında tanınmış ədiblərin iştirakı ilə təqdimatlar, imza mərasimləri, konsert proqramları, şeir gecələri, uşaqlar üçün nağıl saatları və master-klaslar da təşkil ediləcək.

26-го апреля в Центральной научной библиотеке НАНА при организации Ассоциации издательств Азербайджана (ANAİB), Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), Министерства культуры и Фонда развития образования состоялся I Форум издателей Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Комитета Милли Меджлиса по культуре Фазиль Мустафа, председатель ANAİB, руководитель проекта Форума издателей и Дня чтения Шамиль Садиг, председатель Правления Фонда развития образования Эльнур Насибов, глава Ассоциации полиграфистов и издательств Турции Мустафа Карагюллюоглу, директор Института имени Юнуса Эмре в Баку Сельджук Каракылыч, секретарь Союза писателей Азербайджана Салим Бабуллаоглу, депутаты Милли Меджлиса, директора и сотрудники издательских домов, издатели, писатели, читатели и соответствующие лица.
В своей вступительной речи на форуме президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал об истории и последствиях промышленных революций, которые произошли в мире в результате развития науки, технологий и промышленности. Академик сообщил, что ускоренное развитие технологий привело к появлению электронных книг и электронных библиотек, однако традиционные книги смогли сохранить свои позиции, а в последние годы даже наблюдается рост в книгообороте.
Руководитель НАНА отметил, что люди, занятые в сфере книжного дела, и издатели в Азербайджане должны действовать в соответствии с требованиями как реального, так и виртуального рынка, должны быть заинтересованы как в сохранении бумажных книг, так и в развитии электронных книг.
Сказав, что в сфере развития электронных библиотек в Азербайджане имеются определенные проблемы, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в ряде случаев электронные каталоги именуются электронными библиотеками, и добавил, что для выхода наших издателей и книжных домов на мировой рынок необходимо усовершенствовать данную сферу.
Руководитель НАНА подчеркнул значимость проведения I Форума издателей Азербайджана в Академии наук и сообщил, что мероприятие внесет свою лепту в обсуждение и решение существующих проблем в области издательского дела, книжного менеджмента и т.д.
Затем выступил председатель ANAİB, руководитель проекта Форума издателей и Дня чтения Шамиль Садиг, который отметил, что I Форум издателей Азербайджана внесет важный вклад в своего рода отчетность частного издательского сектора, который начал развиваться в республике в период независимости, разработку предложений для решения общих проблем и обеспечение сетевизации для подготовки новых проектов. Представив отчет Ассоциации издательств Азербайджана, Шамиль Садиг сообщил, что в настоящее время Ассоциация объединяет 28 членов и играет важную роль в организации и систематизации издательского дела, налаживании межиздательских связей и участии на книжных фестивалях, которые проводятся в мире. Он также рассказал о проблемах, которые существуют в сфере перевода, популяризации азербайджанской литературы в мире, доставки книг в регионы, агитации детского чтения, рекламы и т.д., а также выдвинул свои предложения, направленные на их решение.
В своем выступлении председатель Милли Меджлиса по культуре Фазиль Мустафа выразил удовлетворение проведением в Академии наук важных мероприятий, связанных с развитием в Азербайджане научной и культурной среды, и поблагодарил руководство НАНА за созданные условия. Фазиль Мустафа отметил, что Форум имеет особое значение для повышения внимания азербайджанского общества к книге, сегодня в республике имеются проблемы в сфере издательского дела, редактирования и корректирования, наблюдается нехватка читателей, и поэтому необходимо повысить интерес к чтению и расширить читательскую аудиторию.
Чтобы повысить интерес к книге, продолжил председатель комитета, нужно сделать рекламу книг бесплатной, включить книги в категорию товаров первой необходимости, а также расширить культурную среду в регионах.
Далее на мероприятии выступили председатель Правления Фонда развития образования Эльнур Насибов, глава Ассоциации полиграфистов и издательств Турции Мустафа Карагюллюоглу и секретарь Союза писателей Азербайджана Салим Бабуллаоглу, которые говорили о значении проведения Форума с точки зрения решения существующих проблем и пропаганды книги в обществе.
Форум продолжил свою работу в формате панельных заседаний на темы: «Издательский менеджмент и книжный маркетинг», «Проблемы редактирования и перевода», «Авторские права и международное сотрудничество», «Оформление, дизайн и графика», «Детские издания и новый подход».
Отметим, что в рамках Форума 27-28-го апреля во дворе Национальной академии наук Азербайджана будет организована выставка-ярмарка «День чтения-10». Выставка пройдет при участии более 40-а ведущих издательств и книжных домов страны, а также около 70-ти писателей и представителей интеллигенции. На книжном фестивале будут организованы презентации, церемонии раздачи автографов, концертные программы, вечера поэзии, часы сказок и мастер-классы для детей.