Qarabağ Universitetində Qafqaz Albaniyası ilə bağlı elmi seminar keçirilib
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ellada Bəkirova Qarabağ Universitetinin Sosial və Humanitar Elmlər fakültəsinin dəvəti ilə tarix  ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün "Albaniya tarixi: aktual problemlər və yeni yanaşmalar” mövzusunda seminar keçirmişdir.
Ellada Bəkirova Qarabağ bölgəsinin alban mədəni irsinin əsas məkanlarından biri olduğunu vurğulayaraq bu sahədə aparılan tədqiqatların əhəmiyyətinə diqqət çəkib. O, qeyd edib ki, Albaniya tarixinin müxtəlif məsələlərinin doğru şəkildə təbliği üçün albanşünaslığın mövcud elmi problemləri gənc tarixçilərin, tədqiqatçıların diqqətində olmalı, müasir elmdə mövcud olan yeni yanaşmaların tətbiqi ilə bu problemlər yenidən tədqiq edilməlidir.
O, Albaniya tarixinin tədqiqində qarşıya çıxan əsas çətinliklər, xüsusilə mənbə məhdudluğu və yeni metodoloji yanaşmalara dair öz fikirlərini tələbələrlə bölüşüb, mənbələrə sadəcə informasiya daşıyıcısı kimi deyil, diskurs kimi yanaşmağın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda tarix, arxeologiya, antropologiya, coğrafiya və digər əlaqəli sahələrin birlikdə tətbiqi, multidissiplinar tədqiqatların aparılması ilə Albaniya tarixinin daha dolğun mənzərəsini yaratmağın mümkün olması qeyd olunub. Görüş tələbələrin tarixə daha tənqidi və çoxşaxəli yanaşmasını formalaşdırmaq, mövcud elmi problemlərə yeni baxışla yanaşması baxımından faydalı hesab olunub.

В Карабахском университете состоялся научный семинар, посвященный Кавказской Албании
По приглашению Факультета гуманитарных и социальных наук Карабахского университета ученый секретарь Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Эллада Бекирова провела для студентов, обучающихся по специальности «История», семинар на тему «История Албании: актуальные проблемы и новые подходы».
Подчеркнув, что Карабахский регион является одним из главных центров культурного наследия Кавказской Албании, Эллада Бекирова отметила значимость проводимых в данной сфере исследований. Она сообщила, что для правильной пропаганды различных моментов, связанных с историей Кавказской Албании, необходимо держать в центре внимания научные проблемы албановедения, их нужно заново изучать, опираясь на существующие в современной науке новые подходы.
Ученый поделилась со студентами своими мыслями в связи с основными трудностями, которые возникают при изучении истории Кавказской Албании, особенно с нехваткой источников и новыми методологическими подходами, и подчеркнула, что к источникам нужно относиться не просто как к носителям информации, но и как к дискурсу.
В заключение отмечалось, что, благодаря мультидисциплинарным исследованиям, объединив такие сферы, как история, археология, антропология, география и т.д., можно создать более полную картину истории Кавказской Албании.
Встреча была признана полезной с точки зрения формирования у студентов более критического и междисциплинарного подхода к истории, а также с точки зрения рассмотрения ими существующих научных проблем, опираясь на новый взгляд и методологию.