Qarabağ Universitetində Qafqaz Albaniyası ilə bağlı elmi seminar keçirilib
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ellada Bəkirova Qarabağ Universitetinin Sosial və Humanitar Elmlər fakültəsinin dəvəti ilə tarix  ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün "Albaniya tarixi: aktual problemlər və yeni yanaşmalar” mövzusunda seminar keçirmişdir.
Ellada Bəkirova Qarabağ bölgəsinin alban mədəni irsinin əsas məkanlarından biri olduğunu vurğulayaraq bu sahədə aparılan tədqiqatların əhəmiyyətinə diqqət çəkib. O, qeyd edib ki, Albaniya tarixinin müxtəlif məsələlərinin doğru şəkildə təbliği üçün albanşünaslığın mövcud elmi problemləri gənc tarixçilərin, tədqiqatçıların diqqətində olmalı, müasir elmdə mövcud olan yeni yanaşmaların tətbiqi ilə bu problemlər yenidən tədqiq edilməlidir.
O, Albaniya tarixinin tədqiqində qarşıya çıxan əsas çətinliklər, xüsusilə mənbə məhdudluğu və yeni metodoloji yanaşmalara dair öz fikirlərini tələbələrlə bölüşüb, mənbələrə sadəcə informasiya daşıyıcısı kimi deyil, diskurs kimi yanaşmağın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda tarix, arxeologiya, antropologiya, coğrafiya və digər əlaqəli sahələrin birlikdə tətbiqi, multidissiplinar tədqiqatların aparılması ilə Albaniya tarixinin daha dolğun mənzərəsini yaratmağın mümkün olması qeyd olunub. Görüş tələbələrin tarixə daha tənqidi və çoxşaxəli yanaşmasını formalaşdırmaq, mövcud elmi problemlərə yeni baxışla yanaşması baxımından faydalı hesab olunub.

Ellada Bakirova, Scientific Secretary of the Institute of Archaeology and Anthropology of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), PhD in History and Associate Professor, delivered a seminar titled “History of Albania: Current Issues and New Approaches” for students majoring in history at the Faculty of Social and Humanitarian Sciences of Karabakh University at the faculty’s invitation.
Bakirova emphasized that the Karabakh region is one of the key centers of Albanian cultural heritage and highlighted the importance of ongoing research in this field. She noted that for the accurate promotion of various aspects of Albanian history, existing scholarly problems in Albanian studies should remain in the focus of young historians and researchers, and these issues should be re-examined through the application of new approaches in contemporary scholarship.
She shared her views with students on the main challenges in studying the history of Albania, particularly the limited availability of sources and the need for new methodological approaches. She stressed the importance of treating sources not merely as carriers of information but as discourse.
In conclusion, it was noted that a more comprehensive understanding of the history of Albania can be achieved through the combined application of history, archaeology, anthropology, geography, and other related fields, as well as through multidisciplinary research. The meeting was considered beneficial in fostering a more critical and multifaceted approach to history among students and in encouraging them to reassess existing academic problems from new perspectives.