Akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda ustad dərsi keçib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın doktorant və dissertantları, gənc alim və mütəxəssisləri üçün “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda ustad dərsi keçib.
Tədbir AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin və AMEA-nın Gənclər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin moderatoru, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəbnəm Mirzəzadə bildirib ki, bu gün akademik İsa Həbibbəylinin ustad dərsi üçün toplanmağımız bizim üçün sadəcə bir dərs deyil, həm də fikir mübadiləsi, yeni baxışların formalaşması və gələcək elm yolumuz üçün motivasiyadır. Qeyd edib ki, Akademiyada ilk dəfə təşkil olunan ustad dərsinin əsas məqsədi bu mövzu ətrafında yeni yanaşmaları birlikdə öyrənmək və inkişaf etməkdir.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda çıxış edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında “Azərbaycan” adının etimologiyası, XIX əsrin ikinci yarısından başlayaraq ziyalılarımızın milli oyanış və milli-mənəvi özünüdərk istiqamətində fəaliyyətləri, milli kimliyin qorunması və inkişafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu, görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycançılıq siyasəti, Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı gördüyü işlər, Sənaye İnqilabları və onların çağırışları, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə rəqəmsal cəmiyyət quruculuğuna dair atılan addımlar, humanitar və ictimai elmlərin vəzifələri, AMEA-da son  illərdə aparılan tədqiqatlara toxunub.
Akademik İsa Həbibbəyli ustad dərsinin sonunda Məmməd Aslanın “Mənim ürəyimdə” şeirini səsləndirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Daha sonra AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən gənclərə kitablar hədiyyə olunub.
Həmçinin Gənclər Akademiyası adından akademik İsa Həbibbəyliyə hədiyyə təqdim olunub, xatirə şəkli çəkdirilib.

Academician Isa Habibbeyli Delivers Masterclass on “Azerbaijani Science: At the Intersection of Humanitarian and Digital Thinking”
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, delivered a masterclass titled “Azerbaijani Science: At the Intersection of Humanitarian and Digital Thinking” for the Academy’s doctoral students, dissertation candidates, young scientists, and specialists.
The event was jointly organized by the Department of Science and Education of the Presidium Office of ANAS and the Young Scientists Academy of ANAS.
Moderator of the event, Shabnam Mirzazade, a researcher at the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS and PhD in Philology, stated that gathering for Academician Isa Habibbeyli’s masterclass today is not merely a lesson, but also an opportunity for exchange of ideas, the formation of new perspectives, and motivation for their future scientific path. She noted that the main goal of the masterclass, organized for the first time at the Academy, is to learn and develop new approaches around this topic together.
Academician Isa Habibbeyli then delivered his lecture on “Azerbaijani Science: At the Intersection of Humanitarian and Digital Thinking.”
In his speech, Academician Isa Habibbeyli addressed the etymology of the name “Azerbaijan,” the activities of Azerbaijani intellectuals from the second half of the 19th century aimed at national awakening and national-spiritual self-awareness, the role of National Leader Heydar Aliyev in preserving and developing national identity, the prominent statesman’s policy of Azerbaijanism, his efforts to protect the Azerbaijani language, the Industrial Revolutions and their challenges, the steps taken by President Ilham Aliyev toward building a digital society in the country, the tasks of the humanities and social sciences, and the research conducted at ANAS in recent years.
At the end of the masterclass, Academician Isa Habibbeyli recited the poem “In My Heart” by Mammad Aslan and answered participants’ questions.
Afterward, books were presented to young participants by the Central Scientific Library of ANAS.
A gift was also presented to Academician Isa Habibbeyli on behalf of the Young Scientists Academy, and a commemorative photo was taken.