Akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda ustad dərsi keçib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın doktorant və dissertantları, gənc alim və mütəxəssisləri üçün “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda ustad dərsi keçib.
Tədbir AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin və AMEA-nın Gənclər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin moderatoru, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəbnəm Mirzəzadə bildirib ki, bu gün akademik İsa Həbibbəylinin ustad dərsi üçün toplanmağımız bizim üçün sadəcə bir dərs deyil, həm də fikir mübadiləsi, yeni baxışların formalaşması və gələcək elm yolumuz üçün motivasiyadır. Qeyd edib ki, Akademiyada ilk dəfə təşkil olunan ustad dərsinin əsas məqsədi bu mövzu ətrafında yeni yanaşmaları birlikdə öyrənmək və inkişaf etməkdir.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan elmi: Humanitar və rəqəmsal təfəkkürün qovşağında” mövzusunda çıxış edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında “Azərbaycan” adının etimologiyası, XIX əsrin ikinci yarısından başlayaraq ziyalılarımızın milli oyanış və milli-mənəvi özünüdərk istiqamətində fəaliyyətləri, milli kimliyin qorunması və inkişafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu, görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycançılıq siyasəti, Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı gördüyü işlər, Sənaye İnqilabları və onların çağırışları, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə rəqəmsal cəmiyyət quruculuğuna dair atılan addımlar, humanitar və ictimai elmlərin vəzifələri, AMEA-da son  illərdə aparılan tədqiqatlara toxunub.
Akademik İsa Həbibbəyli ustad dərsinin sonunda Məmməd Aslanın “Mənim ürəyimdə” şeirini səsləndirib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Daha sonra AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən gənclərə kitablar hədiyyə olunub.
Həmçinin Gənclər Akademiyası adından akademik İsa Həbibbəyliyə hədiyyə təqdim olunub, xatirə şəkli çəkdirilib.

Академик Иса Габиббейли провел мастер-класс на тему «Азербайджанская наука: на стыке гуманитарного и цифрового мышления»
Президент НАНА академик Иса Габиббейли провел мастер-класс для докторантов и диссертантов, молодых ученых и специалистов Академии наук на тему «Азербайджанская наука: на стыке гуманитарного и цифрового мышления».
Мероприятие прошло при совместной организации Отдела науки и образования аппарата Президиума НАНА и Молодежной Академии НАНА.
Модератор мастер-класса – научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии Шабнам Мирзазаде – сообщила, что мероприятие – это не только мастер-класс, это ещё и обмен мнениями, формирование новых взглядов, мотивация дальнейшей научной деятельности молодежи. Она отметила, что основной целью мастер-класса, который организовывается в Академии наук впервые, является обсуждение новых подходов к данной теме.
Затем академик Иса Габиббейли выступил по теме «Азербайджанская наука: на стыке гуманитарного и цифрового мышления».
В своем выступлении руководитель НАНА говорил об этимологии названия «Азербайджан», деятельности просветителей, направленной на национальное пробуждение и развитие национально-духовного самосознания, начиная со второй половины XIX века, роли великого лидера Гейдара Алиева в сохранении и развитии национальной идентичности, проводимой выдающимся государственным деятелем политике азербайджанства, реализованных им мероприятиях в связи с сохранением чистоты азербайджанского языка, промышленных революциях и их вызовах, мерах, которые предпринимает Президент Ильхам Алиев для построения цифрового общества в стране, задачах гуманитарных и общественных наук, проводимых в НАНА в последние годы исследованиях.
В конце мастер-класса академик Иса Габиббейли прочитал стихотворение Мамеда Аслана “Mənim ürəyimdə” («В моем сердце») и ответил на вопросы участников мероприятия.
Далее молодым участникам были преподнесены книги, подаренные Центральной научной библиотекой НАНА.
Также академику Исе Габиббейли был преподнесен подарок от имени Молодежной Академии НАНА, были сделаны фотографии на память.