Coğrafiya İnstitutunun kollektivi görkəmli alim Budaq Budaqovun məzarını ziyarət edib
Görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Budaq Budaqovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun kollektivi Fəxri Xiyabanda alimin məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə tər çiçəklər qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov alimin həyat yoluna işıq salaraq B.Budaqovun elmi, ictimai, pedaqoji və publisist yaradıcılığından, Azərbaycan coğrafiyasına verdiyi töhfələrdən söhbət açıb. Bildirib ki, B.Budaqov Azərbaycanın geomorfologiya, landşaftşünaslıq, toponimiya elmlərinin bünövrəsini qoyub, həmçinin poeziya, jurnalistika, ekologiya, İslam dini, Xəzərin problemləri və digər sahələrlə də maraqlanıb.
R.Məmmədov akademikin 1000-dən artıq əsər, o cümlədən 30 monoqrafiya, 4 lüğət yazdığını xatırladıb, onlarla xəritələr tərtib etdiyini söyləyib.
O, böyük alimin yubileyi münasibətilə Coğrafiya İnstitutunda görülən tədbirlərdən danışaraq qeyd edib ki,  müəssisənin Elmi Şurasının qərarı ilə Landşaftşünaslıq şöbəsinə B.Budaqovun adı verilib, şöbənin qarşısına büstü qoyulub, həmçinin Bakı şəhərindəki küçələrdən birinə alimin adının verilməsi barədə Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məhərrəm Həsənov, coğrafiya üzrə elmlər doktorları - Rəna Qaşqay, Məhəmməd Abduyev, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev və digərləri çıxış edərək Budaq Budaqovun həyat yolundan danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Alimin oğlu Vasif Budaqov atasının xatirəsinə göstərilən diqqət və hörmətə görə ailəsi adından institut rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

Сотрудники Института географии посетили могилу видного ученого Будага Будагова
Сотрудники Института географии НАНА посетили могилу видного ученого-географа, академика Будага Будагова в связи с 90-летием ученого на Аллее почетного захоронения и возложили цветы к его памятнику.
Директор института, академик Рамиз Мамедов рассказал о жизни, научной, социальной, педагогической и публицистической деятельности Б.Будагова, и о вкладе ученого в азербайджанскую географию. Он отметил, что Б.Будагов заложил основу геоморфологии, ландшафтоведения, топонимики в Азербайджане, а также интересовался поэзией, журналистикой, экологией, Исламской религией, проблемами Каспийского моря и другими сферами.
Рамиз Мамедов напомнил, что академик является автором более 1000 работ, в том числе 30 монографий, 4 словарей. Директор института отметил, что он составил карты на их основе.
Говоря о мероприятиях, проведенных в Институте географии по случаю юбилея видного ученого, он отметил, что по решению Ученого совета учреждения Отдел ландшафтоведения был назван в честь Б.Будагова, перед отделом установлен его бюст, а исполнительной власти Сабаильского района было подано ходатайство о присвоении одной из улиц города Баку имени ученого.
Затем заместитель директора по научной работе института, доктор философии по географии, доцент Магеррам Гасанов, доктора наук по географии - Рена Гашгай, Мухаммед Абдуев, доктор философии по географии Хабиль Хагвердиев и другие рассказали о жизни Б.Будагова, поделились своими воспоминаниями о нем.
Сын ученого Васиф Будагов выразил благодарность руководству учреждения за внимание и уважение к памяти отца.