AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, institutun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru Ramiz Alıquliyev, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev və böyük elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Lyudmila Suxostatın həmmüəllifi olduqları “Weighted Clustering for Anomaly Detection in Big Data” (DOI: 10.19139/soic.v6i2.404) adlı məqalə ABŞ-ın “International Academic Press” nəşriyyatında dərc olunan “Statistics, Optimization & Information Computing” jurnalında çap olunub.
Böyük verilənlər anlayışı olduqca tez-tez yenilənən böyük həcmə və müxtəlif tərkibə malik informasiya ilə işləməyi nəzərdə tutur. Big data-da anomaliyaların aşkarlanması üçün uyğun mexanizmin seçilməsi aktual məsələdir. Məqalədə real Big data-da anomaliyaların aşkarlanması üçün çəkili klasterizasiya əsasında alqoritm təklif edilir. Klasterlərə verilənlər çoxluğunun hər bir nöqtəsinin çəki əmsallarının cəmlənməsi nəticəsində alınmış çəkiləri mənimsədilib. Təklif edilmiş metodun k-means metodu ilə müqayisəli analizi böyük ölçüyə malik verilənlər bazası üzərində aparılıb. Eksperimentlərin nəticələri təklif edilən yanaşmanın həm klasterizasiyada, həm də anomaliyaların aşkarlanmasında effektivliyini göstərilib.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun maliyyələşdirdiyi “Böyük verilənlər (“Big data”) mühitində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması metodları və alqoritmlərinin işlənilməsi və onların bəzi tətbiqləri” adlı qrant layihəsi əsasında hazırlanıb (Qrant № EİF-KETPL-2-2015-1(25)- 56/05/1).
“Statistics, Optimization & Information Computing” jurnalı “Scopus” (Elsevier), “Crossref”, “Google Scholar”, DOAJ və digər beynəlxalq elmi bazalarda indeksləşir və referatlaşır.

Azerbaijani scientists' article has been published in an international journal
The article “Weighted Clustering for Anomaly Detection in Big Data” (DOI: 10.19139 / soic.v6i2.404) co-authered by academician-secretary of ANAS, head of Institute of Information Technology of ANAS, academician Rasim Alguliyev,corresponding member of ANAS, doctor of technical sciences Ramiz Aliguliyev, head of department, doctor of technical sciences, associate professor Yadigar Imamverdiyev and senior researcher Lyudmila Sukhostat published in the  “Statistics, Optimization & Information Computing”  journal published by the US-based “International Academic Press”.
Big data notion is intended to work with information with large scale and different content that is frequently updated. Selecting the appropriate mechanism for detecting anomalies in the Big data is an actual issue. The article suggests an algorithm based on weighted clustering to detect anomalies in real Big data. The comparative analysis of the proposed method with the k-means method was carried out on a large database. The results of experiments have shown that the proposed approach is effective both in clusterization and in the detection of anomalies.
The article was prepared on the basis of a grant project called "Development of methods and algorithms for ensuring information security in Big Data and its applications” funded by the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant # EIF-KETPL-2-2015-1 (25) - 56/05/1).
“Statistics, Optimization & Information Computing” is indexed and summarized in “Scopus” (Elsevier), “Crossref”, “Google Scholar’, “DOAJ” and other international scientific databases.