AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu ilə Rumıniyanın Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Mayın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli rumın şairi, Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyasının prezidenti professor İon Deakonesku ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) beynəlxalq əlaqələr və tərcümə məsələləri üzrə katibi Səlim Babullaoğlu, Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları və gənc elmi işçilər iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bugünkü görüşlə müstəqillik illərində AMEA-da ilk dəfə Rumıniya ilə elmi, ədəbi əlaqələrin qurulması istiqamətində addımın atıldığını söyləyib. Qeyd edib ki, görüşün keçirilməsində məqsəd həm professor İon Deakoneskunun yaradıcılığı ilə tanış olmaq, həm də Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamaqdır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, keçmiş sovet hakimiyyəti illərində Rumıniyadan ziyalılar, elm xadimləri Azərbaycana səfər etsələr də, bu, daimi xarakter almamış, müstəqillik dövründə isə elmi əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmamışdır. AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası Rumıniyada nüfuzlu qurumlardan biridir  və Avropada da qəbul olunur, dünyanın bir çox elmi təşkilatı ilə əməkdaşlıq edir, hər il poeziya festivalları təşkil edir, kitab və monoqrafiyalar, elmi jurnallar nəşr edir.
Bugünkü müqavilənin Rumıniya ilə Azərbaycan arasında elmi əlaqələrin qurulmasında ilk körpü olacağını deyən akademik İsa Həbibbəyli artıq oxucuların rumın yazıçıların ədəbi yaradıcılığı ilə tanışlığa başladığını, AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu tərəfindən İon Deakoneskunun “Müsahibə” seçmə şeirlər toplusunun Azərbaycan dilinə tərcümə edildiyini diqqətə çatdırıb. Şarin 35 şeirinin toplandığı toplu ilə tanış olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ədibin yaradıcılığında son illərdə Avropada baş vermiş ədəbi proseslərin əksini tapdığını söyləyib. Qeyd edib ki, professor İon Deakoneskunun yaradıcılığında naturalizmin əlamətləri müşahidə olunsa da, üstünlük təşkil etmir və şair daha çox sürrealizm ədəbi cərəyanında yazıb yaradır.
AMEA rəhbəri rumın ədəbiyyatının görkəmli siması İon Deakoneskunun bu günlərdə AYB-nin “Məhəmməd Füzuli medalı” ilə təltif olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin qonağa rəhbərlik etdiyi Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun tarixi, görkəmli simaları, fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də Türk dünyası, macar, bolqar, Şərq xalqları ədəbiyyatına dair aparılan tədqiqatlardan danışıb.
O cümlədən qeyd edib ki, bugünkü görüş və imzalanacaq müqavilə Rumıniyada yaşayan türklərin ədəbi yaradıcılığını da öyrənməyə imkan verəcək, tərəflər birgə tədbirlər təşkil edəcək, kitablar, məqalələr ərsəyə gətirəcəklər.
Akademik İsa Həbibbəyli daha sonra qonağa AMEA-nın 80 illik yubileyini əks etdirən xatirə hədiyyələri, eləcə də Məhəmməd Füzuli haqqında Akademiyada işıq üzü görmüş nəşri və “Azərbaycan ədəbiyyatı antologiyası”nı təqdim edib.
Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyasının prezidenti, şair, ədəbi tənqidçi, tərcüməçi İon Deakonesku çıxışında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. O, müasir dövrdə əlaqələrin artıq real hadisələr formasında inkişaf etməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirib, rəhbərlik etdiyi Akademiyanın Nobel mükafatına namizəd vermək hüququ olduğunu diqqətə çatdırıb. İon Deakonesku gələn il Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası tərəfindən Azərbaycandan olan bir şairin Nobel mükafatına namizədliyinin irəli sürüləcəyini söyləyib.
Həmçinin şeirləri haqqında vurğuladığı orijinal fikirlərinə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan dilində çıxacaq növbəti kitabına AMEA rəhbərinin ön söz yazmasını rica edib. Rəhbərlik etdiyi Akademiyanın keçirdiyi festivallar haqqında məlumat verərək gələcək planlardan danışıb, gələn il Azərbaycanda Füzuli-Eminesku festivalının keçirilməsini təklif edib.
O, akademik İsa Həbibbəylinin Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası tərəfindən “Mihay Eminesku” medalı ilə təltif olunduğunu bildirib və mükafatı AMEA rəhbərinə təqdim edib.
Həmçinin Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soareyə də Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyasının qızıl medalını və “Mədəniyyət səfiri” diplomunu təqdim edib.
Daha sonra Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare çıxış edərək ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərdən danışıb, elmi, mədəni əlaqələrin daha geniş vüsət alması üçün bu cür tədbirin təşkilatçılarına təşəkkür edib.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənli, professor Gülər Abdullabəyova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Rüstəmzadə və AYB-nin beynəlxalq əlaqələr və tərcümə məsələləri üzrə katibi Səlim Babullaoğlu isə çıxışlarında qurumlar arasında imzalanacaq müqavilənin əməkdaşlıq sahəsində daha səmərəli işlərin görülməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıblar.
Çıxışlardan sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Rumıniyanın Beynəlxalq Mihay Eminesku Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədi akademik İsa Həbibbəyli və professor İon Deakonesku imzalayıblar.

19-го мая в Институте литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана состоялась встреча с известным румынским поэтом, президентом Международной академии имени Михая Эминеску профессором Ионом Диаконеску.
На встрече принимали участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре, председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, секретарь Союза писателей Азербайджана (СПА) по международным связям Салим Бабуллаоглу, сотрудники Института литературы и молодые ученые и исследователи.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодняшняя встреча является первым после восстановления независимости Азербайджана шагом в сфере установления научных и литературных связей НАНА с Румынией, цель встречи – ознакомление с творчеством профессора Иона Диаконеску, а также подписание договора о сотрудничестве с Международной академией имени Михая Эминеску.
Академик Иса Габиббейли отметил, что хотя в годы советской власти деятели науки и представители румынской интеллигенции приезжали в Азербайджан, эти визиты не были постоянными, договор о научном сотрудничестве не был заключен и после восстановления независимости. Руководитель НАНА подчеркнул, что Международная академия имени Михая Эминеску – одна из влиятельных организаций Румынии и Европы в целом, она сотрудничает со многими научными структурами мира, ежегодно организовывает поэтические фестивали, издает книги, монографии и научные журналы.
Сказав, что договор о сотрудничестве станет первым мостом в налаживании научных связей между Азербайджаном и Румынией, академик Иса Габиббейли добавил, что читатели уже знакомятся с творчеством румынских писателей и поэтов, секретарь СПА Салим Бабуллаоглу перевел на азербайджанский язык сборник избранных стихов Иона Диаконеску “Müsahibə” («Интервью»). Говоря о сборнике, в котором собраны 35 произведений автора, академик сообщил, что в творчестве поэта находят свое отражение литературные процессы, происходящие в Европе в последние годы, и хотя в творчестве Иона Диаконеску наблюдаются элементы натурализма, поэт больше является одним из современных представителей сюрреализма.
Руководитель НАНА поздравил одного из выдающихся представителей румынской литературы Иона Диаконеску с получением медали Мухаммеда Физули, учрежденной СПА.
Затем академик Иса Габиббейли рассказал гостю об истории, выдающихся руководителях и сотрудниках, сферах деятельности руководимого им Института литературы имени Низами Гянджеви, а также об исследованиях, которые ведутся в учреждении в связи с литературой тюркского мира, венгерской и болгарской литературой, литературой народов Востока.
Сегодняшняя встреча и подписание договора, продолжил академик, даст возможность изучать и литературное творчество проживающих в Румынии тюркских народов, стороны будут проводить совместные мероприятия, появятся перспективы для подготовки совместных книг и статей.
Академик Иса Габиббейли преподнес гостю памятные подарки по случаю 80-летнего юбилея НАНА, а также изданную в Академии наук книгу о Мухаммеде Физули и «Антологию азербайджанской литературы».
Выразив удовлетворение посещением НАНА, президент Международной академии имени Михая Эминеску, поэт, литературный критик, переводчик Ион Диаконеску подчеркнул значение развития связей в современный период в форме реальных событий и отметил, что руководимая им Академия обладает правом выдвижения кандидатов на получение Нобелевской премии. Ион Диаконеску сообщил, что в следующем году Международная академия имени Михая Эминеску выдвинет кандидатуру одного поэта из Азербайджана на получение Нобелевской премии.
Гость поблагодарил академика Ису Габиббейли за высказанные им оригинальные мысли о его творчестве и попросил руководителя НАНА написать «Предисловие» к следующей книге, которая будет издана на азербайджанском языке. Говоря о фестивалях, которые проводятся руководимой им Академией, Ион Диаконеску рассказал о дальнейших планах, а также предложил провести в следующем году в Азербайджане фестиваль Физули-Эминеску.
Он сообщил, что академик Иса Габиббейли награжден Международной академией имени Михая Эминеску медалью «Михай Эминеску», и преподнес награду руководителю НАНА.
Также Ион Диаконеску преподнес послу Румынии в Азербайджане Василе Соаре золотую медаль и диплом «Посол культуры» Международной академии имени Михая Эминеску.
Далее выступил посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре, который рассказал о развитии дипломатических отношений между нашими странами и поблагодарил организаторов мероприятия, которое приведет к ещё большему развитию научных и культурных связей.
В своих выступлениях заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли, профессор Гюляр Абдуллабекова, доктор философии по филологии Айтен Рустамзаде и секретарь СПА Салим Бабуллаоглу подчеркнули, что договор о сотрудничестве между академиями, который будет подписан сегодня, внесет весомый вклад в осуществление ещё более плодотворной совместной деятельности.
После выступлений был подписан договор о сотрудничестве между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Международной академией имени Михая Эминеску. Документ подписали академик Иса Габиббейли и профессор Ион Диаконеску.