Fiziologiya İnstitutu Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkoloji klinikası ilə birgə elmi seminar keçirib
Martın 28-də Fiziologiya İnstitutu Elm Günü münasibətilə Azərbaycan Tibb Universitetinin Onkoloji klinikası ilə birgə elmi seminar keçirib.
Tədbirdə Fiziologiya İnstitutunun direktoru, b.e.d. Ulduz Həşimova Elm Gününün əhəmiyyətindən, ölkədə elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb. Alim Elm Günü münasibətilə institut əməkdaşlarını təbrik edib, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
U.Həşimova bildirib ki, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə son illərdə AMEA-nın prioritet istiqamətləri kimi qəbul edilmiş herontologiya və biotibb sahələrində tədqiqatlarını genişləndirib və beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində multidissiplinar xarakterli layihələr həyata keçirir. O, institutun son ildə müxtəlif fondlar, o cümlədən Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyini almış 11 elmi-tədqiqat layihəsinin iştirakçısı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Elmi seminarda Rusiya Federasiyasının D.O.Ott adına Mamalıq, Ginekologiya və Reproduktologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Patomorfologiya şöbəsinin rəhbəri, professor İqor Kvetnoy “Qocalmanın neyroimmunoendokrin mexanizmləri. Bukkal epiteli və yaşla bağlı xəstəliklərin fərdiləşdirilmiş diaqnostikası və target terapiyasının optimallaşdırılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzənin həmmüəllifi həmin institutun Hüceyrə biologiyası laboratoriyasının rəhbəri, prof. Viktoriya Polyakovadır.
Daha sonra Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Fiziologiya İnstitutunun Hüceyrə texnologiyaları laboratoriyasının rəhbəri L.Nikolaeviç “Polien antibiotiklərinin in vitro şiş hüceyrələrinin klonal heterogenliyinə təsiri” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Institute of Physiology jointly with Oncologic Clinic of the Azerbaijan Medical University held a scientific seminar
Institute of Physiology jointly with Oncologic Clinic of the Azerbaijan Medical University held a scientific seminar devoted to the “Science Day”on March 28.
Director of the Institute of Physiology, Doctor of Biology Sciences Ulduz Hashimova spoke on the importance of “Science Day”. Then, Director congratulated the staff of the institute on “Science Day”, and wished them success in their research activities.
U.Hashimova said that, the institute has expanded its research in the field of gerontology and biomedicine in recent years.
It is noted that, the institute is a participant of 11 research projects which supported by the Science Development Foundation under the President of the Republic.
At the scientific seminar, head of the Department of Research Institute of Obstetrics, Gynecology and Reproductology named after D.O.Ott İqor Kvetnoy. Co-author of the report is the head of the laboratory of this institute, prof. Victoria Polyakova, head of the laboratory of the Institute of Physiology of the National Academy of Sciences of Belarus L.Nikolayevich also delivered paper.