Radiasiya Problemləri İnstitutunun alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetində olublar
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun alimləri ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və müəllim heyəti arasında Elm Gününə həsr olunan görüş keçirilib.
Görüşdə RPİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov “Radiasiya tədqiqatlarının dünəni və bu günü” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim çıxışında ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısını yüksək qiymətləndirib, həmçinin rəhbərlik etdiyi institutun tarixi, elmi-tədqiqat istiqamətləri, laboratoriyalarının fəaliyyəti və əldə olunmuş nailiyyətləri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Sonra RPİ-nin laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev radiasiya metodlarının müxtəlif ətraf mühit problemlərinin həllinə dair çıxış edib.
Görüşdə, həmçinin müəssisənin laboratoriya rəhbərləri - biologiya elmləri doktoru, professor Elimxan Cəfərov, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rəhim Mədətov, kimya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hökmən Mahmudov və institutun aparıcı elmi işçisi, fizika üzrə elmlər doktoru Nüşabə Hacıyeva çıxış edərək apardıqları elmi-tədqiqat işlərindən danışıblar.
Sonda institut alimləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və müəllimlərinin suallarını cavablandırıblar.

Scientists of the Institute of Radiation Problems visited Sumgait State University
Sumgait State University held a meeting with scientists of ANAS Institute of Radiation Problems devoted to the “Science Day”.
Director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Samadov Ogtay delivered a report on “Radiation Research - Past and Present”. The scientist informed the participants of the event on a history, directions of scientific work, laboratory activities and achievements of the institute headed by him.
Further, head of the laboratory of the institute, corresponding member of ANAS Islam Mustafayev spoke on solving various environmental problems by the radiation techniques.
Heads of laboratories: Doctor of Biological Sciences, Professor Elimkhan Jafarov, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Rahim Mammadov, PhD in Chemical Sciences, associate professor Hokman Mahmudov and Leading Researcher of the Institute, Doctor of Physical Sciences Nushaba Hajiyeva also spoke at the meeting.