AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Rusiya Federasiyasına səfər edib. Səfər çərçivəsində o, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevlə görüşüb.
Əvvəlcə akademik A.Sergeyev REA-nın ötənilki fəaliyyətindən danışıb. Alim iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlığın möhkəmləndiyini deyərək, bu istiqamətdə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Akademik İ.Quliyev öz növbəsində səmimi qəbula görə REA-nın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, AMEA-nın inkişaf mərhələləri və müasir dövrdə burada aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən çox yaşı olan AMEA uzun illər ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verib, çoxsaylı alim və mütəxəssislər yetişdirib. Bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elm mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əlaqələr qurulur.
Görüşdə tərəflər arasında fundamental və tətbiqi elmlər sahəsində əməkdaşlığın inkişaf mexanizmləri və perspektivləri müzakirə edilib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlığa dair sənədin yenidən hazırlanmasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə REA-nın prezidentinin müavini, akademik Taliya Xabriyeva, Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi Olqa Qluxovtseva və Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov da iştirak ediblər.

Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев посетил Российскую академию наук
Вице-президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Ибрагим Гулиев был с визитом в Российской Федерации. В рамках поездки состоялась его встреча с президентом Российской академии наук (РАН), академиком Александром Сергеевым.
Во время встречи академик Александр Сергеев рассказал о деятельности РАН в прошлом году. Уделив особое внимание развитию научных связей между академиями двух стран, Александр Сергеев отметил, что РАН и НАНА связывает многолетнее плодотворное сотрудничество.
В свою очередь, академик Ибрагим Гулиев поблагодарил руководство РАН за радушный прием. Сообщив, что прошлый год был плодотворным и для НАНА, Ибрагим Гулиев отметил, что были начаты новые проекты, расширено сотрудничество с ведущими научными центрами различных стран мира, в том числе и России, осуществлялись совместные исследования и программы. Академик пригласил делегацию во главе с президентом РАН посетить НАНА.
Затем стороны обсудили вопрос о переподписании соглашения о сотрудничестве с целью дальнейшего расширения потенциала по фундаментальным и прикладным исследованиям в различных областях.
На встрече также приняли участие заместитель президента РАН, академик Талия Хабриева, начальник Управления внешних связей РАН Ольга Глуховцева и директор Института правовых исследований и региональной интеграции РЭУ имени Г.В.Плеханова, профессор Рашад Курбанов.