AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Rusiya Federasiyasına səfər edib. Səfər çərçivəsində o, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevlə görüşüb.
Əvvəlcə akademik A.Sergeyev REA-nın ötənilki fəaliyyətindən danışıb. Alim iki ölkənin elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlığın möhkəmləndiyini deyərək, bu istiqamətdə fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Akademik İ.Quliyev öz növbəsində səmimi qəbula görə REA-nın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, AMEA-nın inkişaf mərhələləri və müasir dövrdə burada aparılan tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən çox yaşı olan AMEA uzun illər ölkə elminin inkişafına mühüm töhfələr verib, çoxsaylı alim və mütəxəssislər yetişdirib. Bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elm mərkəzləri və ali məktəbləri ilə əlaqələr qurulur.
Görüşdə tərəflər arasında fundamental və tətbiqi elmlər sahəsində əməkdaşlığın inkişaf mexanizmləri və perspektivləri müzakirə edilib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlığa dair sənədin yenidən hazırlanmasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə REA-nın prezidentinin müavini, akademik Taliya Xabriyeva, Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi Olqa Qluxovtseva və Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, professor Rəşad Qurbanov da iştirak ediblər.

Discussed prospects of cooperation between the Azerbaijani and Russian academies
Academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS, visited the Russian Federation. During the visit, the Azerbaijani scientist met with the President of the Russian Academy of Sciences, academician Alexander Sergeyev.
Initially, academician A.Sergeyev spoke about the activity of the RAS last year. He underlined that cooperation between the two academies of science was strengthened, and expressed confidence that the activity will continue in this direction.
Academician I.Guliyev thanked the leadership of the RAS for the sincere reception. He informed about the development stages of ANAS and the researches carried out in the modern period. It was noted that the ANAS, which is over 70 years, has made significant contributions to the development of science in the country for many years and has grown up by many scientists and specialists. At present, a new stage of development is being carried out at the ANAS.
During the meeting, the sides discussed the developmental mechanisms and perspectives of cooperation in the field of fundamental and applied sciences. The importance of the document on cooperation between the academies of both countries was emphasized.
The meeting was attended by the Vice President of the RAS, academician Talia Khabriyeva, the head of the Foreign Relations Department Olga Gluhovtseva and others.