“Gələcəyin mühəndisi” layihəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib
Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi və Tusi-Bohm Planetariumun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Bakı şəhər məktəbliləri arasında 12 Aprel - Ümumdünya Kosmonavtika Gününə həsr olunan “Gələcəyin mühəndisi” müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, “Azərkosmos” ASC, Bakı Dövlət Universiteti və “Park Bulvar” AVM-in dəstəyi ilə baş tutub.
15 noyabr 2018-ci ildən etibarən keçirilən layihənin əsas məqsədi məktəblilərin astonomiya və astrofizikaya, kosmik sənayeyə marağının artırılması, astronomik maarifləndirilmə sayəsində onların bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, məktəblilərin astronomiya dərnəklərində fəal iştirakının təmin edilməsi və onlar arasında kosmik mühəndisliyin təbliğidir.
Məktəblilər Tusi-Bohm Planetariumda astroloji filmlər izləyib və onların əsasında maketlər hazırlayıblar. Təşkilat Komitəsi tərəfindən yaradılmış astrofizik, mühəndis və mütəxəssislərdən ibarət olan münsiflər heyəti 24 məktəb üzrə 63 iştirakçının hazırladığı 54 maketi qiymətləndirib.

Within the framework of the joint cooperation between the Republican Children-Youth Development Center and the Tusi-Bohm Planetarium, the "Engineer of the Future" competition among Baku City Schoolchildren was held, dedicated to the 12th of April - World Cosmonaut Day.
The competition was held with the support of Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi of ANAS, “Azerkosmos” OJSC, Baku State University and “Park Bulvar”.
The main objective of the project is to extend students' knowledge of astronomy and astrophysics, increase their interest in the space industry, improve their knowledge and skills through astronomical enlightenment, ensure the active involvement of pupils in astronomy associations and space between them promotion of engineering, public attention.
The jury consisting of astrophysics, engineers and specialists created by the Organizing Committee assessed 54 modules prepared by 63 participants in 24 schools.
The award ceremony was celebrated in the TUSI-BOHM Planetarium and the winners were awarded certificates and money prizes.