Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
15.04.2019 16:49
Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2019-cu ilin may ayında görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Azərbaycanın Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Məmməd Cəfər Zeynalabdin oğlu Cəfərovun anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr etmiş, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr və eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirmişdir. Onun geniş əhatəli elmi irsində Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Hüseyn Cavid və Səməd Vurğun kimi qüdrətli söz ustalarının yaradıcılıqlarının fəlsəfi-estetik mahiyyətini dünya ədəbi təcrübəsi ilə vəhdətdə dolğun şərh edən, yüksək elmi-nəzəri ümumiləşdirmə gücünə malik əsərləri xüsusi yer tutur. Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının təşəkkülü və inkişafının ilk müfəssəl tədqiqi Məmməd Cəfər Cəfərovun adı ilə bağlıdır. Pedaqoji sahədə uzun müddət uğurla çalışan və qiymətli dərsliklər müəllifi olan alim, həmçinin elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığına yeni yaradıcılıq keyfiyyətləri qazandırmış görkəmli alim Məmməd Cəfər Cəfərovun anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В мае 2019 года исполняется 110 лет со дня рождения видного литературоведа и критика, действительного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, лауреата Государственной премии Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Мамед Джафара Зейналабдин оглу Джафарова.
Академик Мамед Джафар Джафаров посвятил около 60 лет своей жизни развитию литературно-теоретической мысли в стране, фундаментальными исследованиями актуальных вопросов истории и теории литературы, литературных связей, а также эстетики значительно обогатил азербайджанское литературоведение. Особое место в его обширном научном наследии занимают обладающие высокой силой научно-теоретического обобщения труды, исчерпывающе комментирующие в единстве с мировым литературным опытом философско-эстетическую суть творчества таких великих мастеров слова как Низами Гянджеви, Мухаммед Физули, Мирза Фатали Ахундзаде, Джалил Мамедкулизаде, Мирза Алекбер Сабир, Гусейн Джавид и Самед Вургун. Первое детальное исследование становления и развития течения романтизма в азербайджанской литературе связано с именем Мамед Джафара Джафарова. Ученый, долгое время успешно работавший в педагогической сфере и являющийся автором ценных учебников, также осуществлял заслуживающую одобрения деятельность в сфере подготовки научных кадров.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-летия со дня рождения выдающегося ученого Мамед Джафара Джафарова, благодаря которому азербайджанское литературоведение обрело новые творческие качества, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий в связи со 110-летием академика Мамед Джафара Джафарова.