Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Yer Elmləri Baş Assambleyasının (EGU - 2019) növbəti iclası keçirilib.
ABŞ, Avropa, Yaponiya və Çindən alimlərin qatıldığı iclasda ölkəmizi AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşları, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktorları - Rafiq Səfərov, Nigar Qaragözova, Tofiq Rəşidov və Orxan Abbasov təmsil ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyəti geologiya və geofizika sahəsində dünya alimlərinin əldə etdiyi yeni nəticələrlə tanış olub, eləcə də elmi məruzələrini təqdim ediblər.
Bundan əlavə, Massaçusets Texnologiya İnstitutunun professoru R.Reilinger, həmçinin "Aralıq dənizi və Qafqaz regionunun kinematikası və geodinamikası" üzrə beynəlxalq layihənin iştirakçıları ilə alınmış nəticələr müzakirə edilib, gələcək birgə tədqiqat istiqamətləri müəyyənləşdirilib. Eyni zamanda İstanbul Texniki Universitetinin professoru, görkəmli geoloq alim Cəlal Şengör və İsrailin Tel-Əviv Universitetinin professoru L.Eppelbaumla görüşlər keçirilib.
Nümayəndə heyəti konfrans çərçivəsində təşkil olunan geologiya və geofizikada tətbiq edilən yeni cihaz və avadanlıqların sərgisi ilə də tanış olub.

Azerbaijani scientists attended the meeting of the European Geosciences Union General Assembly
The next meeting of the European Geosciences Union General Assembly (EGU - 2019) was held in Vienna, the capital of Austria.
Academician-Secretary of the Division of Earth Sciences of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov, employees of the Institute of Geology and Geophysics, PhDs on Earth Sciences - Rafig Safarov, Nigar Garagozova, Tofig Rashidov and Orkhan Abbasov represented our country at the meeting attended by scientists from USA, Europe, Japan and China .
The Azerbaijani delegation got acquainted with the latest achievements of world scientists in geology and geophysics, as well as presented their scientific reports.
In addition, Professor R. Reineer, Professor of the Massachusetts Institute of Technology, and the participants of the international project on "kinematics and geodynamics of the Mediterranean and Caucasus region" discussed the future joint research directions. At the same time, meetings were held with Professor of Istanbul Technical University, prominent geologist Jalal Shengor and professor of Tel Aviv University L.Eppelbaum.
The delegation also got acquainted with the exhibition of new equipment in geology and geophysics organized within the framework of the conference.