Aprelin 26-da Moskva şəhərində Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının (BMA) 2018-ci ildəki fəaliyyətinə dair ümumi yığıncaq keçirilib.
Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının prezidenti, akademik Boris Qusev 15 ölkədən BMA-nın üzvü olan 266 alimin iştirak etdiyi yığıncaqda hesabat məruzəsi ilə çıxış edib.
Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının (AMA) vitse-prezidenti, akademik Əhəd Canəhmədov Ümumi Yığıncağın iştirakçılarının yekdil qərarı ilə Mandat Komissiyasının sədri seçilib. Akademik Əhəd Canəhmədov AMA-nın 2018-ci ildəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Yığıncaq ərəfəsində Moskvada nəşr olunan “Инженерная Газета”nın aprel nömrəsində Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının prezidenti, Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının vitse-prezidenti, akademik Arif Paşayevin “Vəzifələri kosmik yüksəkliyə qaldırarkən” (“Поднимая задачи до космических высот”) sərlövhəli geniş məqaləsi dərc olunub.
Qəzetin həmin nömrəsi yığıncaq iştirakçılarına paylanılıb. Müəllif məqalədə ölkəmizin iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi çərçivəsində qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, həmçinin sənayenin və aqrar sahələrin dirçəldilməsi istiqamətində və digər transregional layihələrin icrası məsələlərindən ətraflı bəhs edib. Akademik Arif Paşayevin məqaləsi tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olub.
Ümumi Yığıncaqda BMA-nın Prezidentlər Şurasının İdarə Heyətinin qərarı ilə akademik Arif Paşayevin Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının “ALMAZ” nişanı ilə təltif olunduğu elan edilib. Bildirilib ki, görkəmli alim bu mükafata elm və təhsildəki uğurlarına, mühəndislik elminin, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının inkişafındakı, materialların dağılmadan nəzarət metodunun sənayedə tətbiqindəki, böyük beynəlxalq layihələrin işlənilməsi və həyata keçirilməsindəki xüsusi xidmətlərinə görə layiq görülüb.

Academician Arif Pashayev awarded the Diamond Sign of the International Engineering Academy
International Engineering Academy (IAE), Moscow held the General Meeting for the 2018 on April 26, 2019, in which 266 academy members from 15 countries took part.
President of the International Academy of Engineering Academician Boris Gusev delivered a paper.
Vice-President of the Azerbaijan Academy of Engineering, academician Ahad Janahmadov was elected as Chairman of the Mandate Commission of the meeting by unanimous decision of the General Meeting.
In his report he informed in detail about the results of the activities of the Azerbaijan Engineering Academy for 2018.
On the eve of the meeting, “Engineering Newspaper” (Moscow) published an article by the President of the Azerbaijan Engineering Academy, Vice-President of the International Engineering Academy, academician Arif Pashayev. This issue of the newspaper was distributed to the meeting participants.
In the article, the author focuses on diversification the economy and strengthening the non-oil segment of the country, as well as on industrialization, reviving the agricultural sector and implementing trans-regional projects. The article by academician A.Pashayev was highly appreciated by the participants of the General Meeting.
In conclusion, Council of Presidents of the International Academy of Engineering announced on the awarding of academician Arif Pashayev the Diamond Sign of IAE, for outstanding achievements in scientific, educational and publishing activities, a great contribution to the development of engineering, the development and implementation of non-destructive testing of materials and products for industry, special achievements in the development and implementation of large international projects.
A 1 member and 2 corresponding members were elected from Azerbaijan to the International Academy of Engineering, during the secret ballot.