Mayın 18-də Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xaqani Şirvani adına Aran regional filialında “Açıq qapı” günü keçirilib.
Gün ərzində rayonun ümumtəhsil məktəblərindən, mədəni-maarif müəssisələrindən gələn müxtəlif peşə sahibləri muzeyin fəaliyyəti, sərgi və ekspozisiyaları ilə tanış olublar. Muzeyin əməkdaşları tamaşaçılara klassik ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndələri haqqında ətraflı məlumat verib, şagirdlərin suallarını cavablandırıblar.
Ziyarətçilər muzeydən xoş təəssüratlarla ayrılıblar.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis olunmuş bu əlamətdar günün məqsədi muzeylərin cəmiyyət həyatında mühüm rolunu insanlara çatdırmaqdır. Azərbaycanda milli-mənəvi dəyərlərimizə, o cümlədən muzey işinin təşkilinə dövlətimiz tərəfindən daim xüsusi diqqət yetirilib. Ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman ölkəmizdə muzey işinin təşkilinə böyük önəm verib, bu sahəyə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşıb. Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda muzey işinin təşkili, onların maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi məqsədilə mühüm tədbirlər həyata keçirilib.

В Аранском региональном филиале Музея литературы проведен «День открытых дверей»
18 мая в Аранском региональном филиале Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви по случаю Международного дня музеев состоялся "День открытых дверей" Национальной Академии наук Азербайджана.
В течение дня представители общеобразовательных школ, учреждений культуры и образования района ознакомились с деятельностью музея, выставками и экспозициями. Сотрудники музея дали подробную информацию о выдающихся представителях нашей классической литературы и ответили на вопросы учеников.
Следует отметить, что цель этого знаменательного дня, основанного по инициативе Международного совета музеев (ICOM) в 1977 году, - донести до общественности важную роль музеев. Наше государство всегда уделяло особое внимание национально-духовным ценностям, в том числе музеям в Азербайджане. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение организации музейной работы в нашей стране и уделял особое внимание этому направлению.