AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində keçirilən “Asiya Sivilizasiyaları Dialoqu” beynəlxalq konfransında dəvətli məruzəçi kimi iştirak edib. Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Szinpinin himayədarlığı və iştirakı ilə təşkil edilən konfransa müxtəlif ölkələrdən 1000-dən artıq iştirakçı qatılıb.
Akademik A.Əlizadə cənab Si Szinpinin sədrliyi ilə keçirilən konfransın ziyafət və açılış mərasimlərində, həmçinin ölkənin müvafiq nazirlərinin və dəvət olunmuş yüksək rütbəli qonaqların iştirakı ilə keçirilən müzakirələrdə iştirak edib.
Bundan başqa, alim “Asiya sivilizasiyalarının qarşılıqlı mübadiləsi və bəşəriyyət üçün birgə gələcək” adlı forumda “Asiyada sivilizasiyalar dialoqu və Azərbaycanın tarixi təcrübəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə zəngin svilizasiyaların beşiyi olan Asiyanın tarixi, onun dünya üzrə mədəni dəyərlərin yaradılmasında yeri və rolu, eləcə də çağdaş dövrümüzdə Asiya ölkələrinin inkişaf tendensiyalarına toxunulub.
Qeyd olunub ki, dünya iqtisadiyyatında Asiyanın xüsusi çəkisinin tədricən artması müasir dövrdə əsas trendə çevrilib. Tarixən Asiyada iki əsas lider dövlət Çin və Hindistan idisə, bu gün Yaponiya, Cənubi Koreya, Tailand, Pakistan və digər ölkələr dünya iqtisadiyyatına ciddi təsir edən ölkələrdir.
Bildirilib ki, müasirləşmə kompleks, hərtərəfli hadisədir və yalnız iqtisadi münasibətlərlə məhdudlaşdırılmır. Tədqiqatçıların fikrincə, Asiya ölkələri öz iqtisadi, siyasi və ictimai-mədəni inkişafının parametrlərinə görə hər zaman Qərb modelindən fərqlənib. Buraya zəhmətsevərlik, nizam-intizam, nüfuzlu hakimiyyət, ailə dəyərləri və s. aid etmək olar.
Məruzədə, həmçinin Asiyanın əsas ölkələrindən olan Azərbaycanın tarixi təcrübəsinə də toxunulub. Qeyd olunub ki, insan potensialına görə dünya xəritəsində mühüm yeri olan Azərbaycan kiçik ölkələr kateqoriyasına daxil olsa da, vacib bir missiyanı yerinə yetirir. Ölkə Avropa və Asiya, eləcə də Avrasiya və Yaxın Şərq arasında körpü rolunu oynayaraq xüsusi əhəmiyyətli coğrafi mövqeyini hər zaman qoruyub saxlayır.
Konfransda idarəçilik mübadiləsi, sivilizasiyanın müxtəlifliyinin mühafizəsi, mədəniyyət turizmi və insan mübadiləsi, Asiya sivilizasiyasının irsi və inkişafında gənclərin rolu, Asiya sivilizasiyasının qlobal təsiri, Asiya sivilizasiyalarının qarşılıqlı mübadiləsi və bəşəriyyət üçün birgə gələcək mövzuları üzrə ətraflı müzakirələr aparılıb.

Академик Акиф Ализаде выступил c докладом на международной конференции в Пекине
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде в качестве приглашенного докладчика принял участие в международной конференции «Диалог азиатских цивилизаций», проходившей в Пекине. Более 1000 участников из разных стран участвовали в конференции, организованной при поддержке и участии председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Академик А.Ализаде участвовал в церемониях открытия и закрытия конференции, проходивших под председательством господина Си Цзиньпина, а также в ряде обсуждений, на которых присутствовали высокопоставленные гости и министры страны.
Кроме того, ученый выступил с докладом «Диалог цивилизаций в Азии и исторический опыт Азербайджана» на форуме «Взаимный обмен азиатских цивилизаций и совместное общество будущего для человечества». В докладе рассматривались вопросы истории колыбели богатых цивилизаций - Азии, ее роли и места в создании культурных ценностей во всем мире, а также тенденции азиатского развития в современную эпоху.
Отмечалось, что постепенное увеличение доли Азии в мировой экономике стало основной тенденцией в современную эпоху. Также на сегодняшний день Япония, Южная Корея, Таиланд, Пакистан и другие страны являются странами, оказывающими серьезное влияние на мировую экономику.
В докладе подчеркнуто, что модернизация является многосторонним, комплексным событием и не ограничивается только экономическими отношениями. По мнению исследователей, азиатские страны всегда отличались от западной модели своим экономическим, политическим и социально-культурным развитием.
В докладе затрагивалась история Азербайджана - одной из главных азиатских стран. Было отмечено, что Азербайджан, занимающий важное место на карте мира по человеческому потенциалу, хотя и входит в состав малых стран, выполняет важную миссию. Страна, имеющая ключевую роль в Европе и Азии, а также между Евразией и Ближним Востоком, всегда сохраняет свое географическое положение особой значимости.
На конференции обсуждались вопросы сотрудничества в области управления, защиты разнообразия цивилизаций, культурного туризма, роли молодежи в наследии и развитии азиатской цивилизации, глобального влияния азиатской цивилизации, взаимного обмена азиатскими цивилизациями и общего будущего человечества.