AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Çin Xalq Respublikasının Pekin şəhərində keçirilən “Asiya Sivilizasiyaları Dialoqu” beynəlxalq konfransında dəvətli məruzəçi kimi iştirak edib. Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Szinpinin himayədarlığı və iştirakı ilə təşkil edilən konfransa müxtəlif ölkələrdən 1000-dən artıq iştirakçı qatılıb.
Akademik A.Əlizadə cənab Si Szinpinin sədrliyi ilə keçirilən konfransın ziyafət və açılış mərasimlərində, həmçinin ölkənin müvafiq nazirlərinin və dəvət olunmuş yüksək rütbəli qonaqların iştirakı ilə keçirilən müzakirələrdə iştirak edib.
Bundan başqa, alim “Asiya sivilizasiyalarının qarşılıqlı mübadiləsi və bəşəriyyət üçün birgə gələcək” adlı forumda “Asiyada sivilizasiyalar dialoqu və Azərbaycanın tarixi təcrübəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə zəngin svilizasiyaların beşiyi olan Asiyanın tarixi, onun dünya üzrə mədəni dəyərlərin yaradılmasında yeri və rolu, eləcə də çağdaş dövrümüzdə Asiya ölkələrinin inkişaf tendensiyalarına toxunulub.
Qeyd olunub ki, dünya iqtisadiyyatında Asiyanın xüsusi çəkisinin tədricən artması müasir dövrdə əsas trendə çevrilib. Tarixən Asiyada iki əsas lider dövlət Çin və Hindistan idisə, bu gün Yaponiya, Cənubi Koreya, Tailand, Pakistan və digər ölkələr dünya iqtisadiyyatına ciddi təsir edən ölkələrdir.
Bildirilib ki, müasirləşmə kompleks, hərtərəfli hadisədir və yalnız iqtisadi münasibətlərlə məhdudlaşdırılmır. Tədqiqatçıların fikrincə, Asiya ölkələri öz iqtisadi, siyasi və ictimai-mədəni inkişafının parametrlərinə görə hər zaman Qərb modelindən fərqlənib. Buraya zəhmətsevərlik, nizam-intizam, nüfuzlu hakimiyyət, ailə dəyərləri və s. aid etmək olar.
Məruzədə, həmçinin Asiyanın əsas ölkələrindən olan Azərbaycanın tarixi təcrübəsinə də toxunulub. Qeyd olunub ki, insan potensialına görə dünya xəritəsində mühüm yeri olan Azərbaycan kiçik ölkələr kateqoriyasına daxil olsa da, vacib bir missiyanı yerinə yetirir. Ölkə Avropa və Asiya, eləcə də Avrasiya və Yaxın Şərq arasında körpü rolunu oynayaraq xüsusi əhəmiyyətli coğrafi mövqeyini hər zaman qoruyub saxlayır.
Konfransda idarəçilik mübadiləsi, sivilizasiyanın müxtəlifliyinin mühafizəsi, mədəniyyət turizmi və insan mübadiləsi, Asiya sivilizasiyasının irsi və inkişafında gənclərin rolu, Asiya sivilizasiyasının qlobal təsiri, Asiya sivilizasiyalarının qarşılıqlı mübadiləsi və bəşəriyyət üçün birgə gələcək mövzuları üzrə ətraflı müzakirələr aparılıb.

Academician Akif Alizade delivered a paper at the international conference in Beijing
President of ANAS, academician Akif Alizadeh attended the international conference on "Dialogue of Asian Civilizations", held in Beijing. More than 1,000 participants from different countries attended the conference, organized by President of the People’s Republic of China, Xi Jinping.
Academician A.Alizadeh participated in the opening and closing ceremonies of the conference, chaired by Mr. Xi Jinping, as well as in a number of discussions attended by high-ranking guests and ministers of the country.
In addition, the scientist delivered a paper on “Dialogue of Asian Civilizations in Asia and the historical experience of Azerbaijan” at the forum “Mutual exchange of Asian civilizations and a joint future society for humanity”. The paper focused on the history of the cradle of rich civilizations - Asia, its role and place in the creation of cultural values throughout the world, as well as trends in Asian development in the modern era.
It was noted that, a gradual increase in the share of Asia in the global economy has become the main trend in the modern era. Also today, Japan, South Korea, Thailand, Pakistan and other countries are countries that have a serious impact on the global economy.
The paper emphasized that, modernization is a multilateral, complex event and is not limited to economic relations. According to researchers, Asian countries have always differed from the Western model in their economic, political and socio-cultural development.
The paper touched upon the history of Azerbaijan - one of the main Asian countries. Azerbaijan, which occupies an important place on the world map in terms of human potential, although it is part of small countries, fulfills an important mission. A country, has a main role in Europe and Asia, as well as between Eurasia and the Middle East, always maintains its geographic location of particular importance.