AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktor müavini Məmməd Bağırzadənin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti Koreya Respublikasının Seul şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Nümayəndə heyəti Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPİ) tərəfindən həyata keçirilən “Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsi çərçivəsində seminarda iştirak edib.
Tədbirdə STEPİ-nin Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin nümayəndələri - təlimlər qrupunun rəhbəri Eun Yo Kim, layihənin koordinatoru So Hyun Kvon, Hoseo Universitetinin professoru Sanq Hyuk Suh və Hanbat Universitetinin professoru Yonq İn Çoi Azərbaycanda texnologiya transferi ekosisteminin hazırki vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatlarla birgə əməkdaşlıq, eləcə də texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılması sahəsində Cənubi Koreya təcrübəsinin tətbiqinə dair təqdimatlarla çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Daha sonra çıxış edən Məmməd Bağırzadə AMEA-nın ölkəmizdə elm sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən ali qurum olduğunu deyib. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan alimləri öz innovativ ideyaları və layihələri ilə respublikanın iqtisadiyyatına töhfə verməkdədirlər.
M.Bağırzadə təmsil etdiyi qurumun rezidentləri tərəfindən hərbi və mülki təyinatlı dronların, qoruyucu jiletlərin, akkumulyatorların, sürtkü yağlarının və digər məhsulların istehsal olunduğunu söyləyib. O, həmçinin YT Parkın rezidentlərinə qanunvericiliyə müvafiq qaydada vergi və gömrük güzəştlərinin tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
YT Parkın direktor müavini yaxın zamanlarda Azərbaycanda texnologiyaların transferi, startup layihələrinin maliyyələşməsi məsələlərinə dair yeni sənədin imzalanacağını da bildirib.
Qeyd edək ki, iki ölkə arasında həyata keçirilən “Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsi 2019-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində bir sıra innovativ tədbirlərin təşkili planlaşdırılır.

Представители Парка высоких технологий посетили Южную Корею
Азербайджанская делегация под руководством заместителя директора Парка высоких технологий НАНА, доктора философии по юриспруденции Мамеда Багирзаде приняла участие в семинаре «Трансфер технологий и коммерциализация науки в Азербайджане», проводимом Южнокорейским институтом научной и технологической политики (STEPI). Делегация приняла участие в семинаре в рамках проекта STEPI «Трансфер технологий и коммерциализации науки в Азербайджане».
Представители Международного центра инновационного сотрудничества STEPI – руководитель учебной группы Эун Йо Ким, координатор проекта Со Хьюн Квон, профессор Университета Хосео Санг Хьюк Сух и профессор Университета Ханбат Йонг Ин Чои, обсудили текущее состояние экосистем трансфера технологий в Азербайджане и сотрудничество с организациями, которые работают в этой области, а также выступили с презентациями о южнокорейском опыте в области трансфера технологий и коммерциализации науки, и ответили на вопросы участников.
Выступивший на семинаре Мамед Багирзаде отметил, что Национальная Академия наук является высшей организацией, реализующей научную политику в республике. По его словам, сегодня азербайджанские ученые вносят вклад в экономику страны своими инновационными идеями и проектами. Было отмечено, что резиденты технопарка производят военные и гражданские дроны, бронежилеты, аккумуляторы, смазочные масла и другую продукцию. Он также подчеркнул, что в соответствии с законодательством к резидентам Парка ВТ применяются налоговые и таможенные льготы.
Далее в своём выступлении Мамед Багирзаде сказал, что в ближайшее время в Азербайджанской Республике будет подписан закон «О венчурных фондах и инновационной деятельности». Трансфер технологий в рамках этого закона, финансирование стартап-проектов найдут своё быстрое решение.
Следует отметить, что этот проект между двумя странами запланирован на 2019-2020 годы. В течение этого периода в обеих странах будут регулярно организовываться семинары.