SETM-nin hərbi məhsulları Azərbaycan-Türkiyə birgə hərbi təlimlərində nümayiş olunur
Azərbaycan və Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq haqqında sənədə əsasən “Mustafa Kamal Atatürk-2019” Azərbaycan-Türkiyə birgə döyüş atışlı taktiki təlimlərində AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi (SETM) də iştirak edib. Hər iki ölkə ordusunun şəxsi heyəti, zirehli texnikası, artilleriya qurğuları və minaatanları, hərbi hava qüvvələrinin döyüş və nəqliyyat helikopterləri, həmçinin hava hücumundan müdafiə və zenit-raket bölmələrinin cəlb edildiyi təlimdə SETM-in hərbi məhsulları nümayiş olunub. Azərbaycan və Türkiyə hərbi bölmələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin koordinasiyasına nail olunması məqsədi daşıyan təlimdə istifadə olunacaq silah, hərbi və xüsusi texnika nümunələrinə təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən baxış keçirilib. Hərbi mütəxəssislər SETM tərəfindən icra olunan və ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən hərbi, müdafiə və mülki xarakterli məhsulların son hazır nümunələrini yüksək qiymətləndiriblər.
SETM iyun ayında Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq çərçivəsində Naxçıvanda keçirilən “Sarsılmaz qardaşlıq-2019” birgə döyüş atışlı taktiki təlimdə istifadə olunan silah-sursatın nümayiş etdirildiyi sərgidə də təmsil olunub.
Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Hulusi Akar, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbov və Azərbaycanın Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun izlədiyi sərgidə SETM-in əməkdaşları tərəfindən mərkəzdə hazırlanmış müdafiə təyinatlı məhsullar uğurla nümayiş etdirilib. Təlimdə müvəffəqiyyətli təqdimata görə əməkdaşlar Əlahiddə Ümumqoşun Ordu Komandanlığı tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, SETM intellektual, hərbi-elmi və texniki potensiallarının daha da artırılması və ümumi elmi-texniki məkanın yaradılması, müştərək elmi tədqiqatların icrası və əldə olunan elmi, texniki və texnoloji nailiyyətlərin ən yaxşı şəkildə tətbiqi və istifadə olunması istiqamətində hazırda 50-ə yaxın layihədə iştirak edir.

According to the document on military cooperation between Azerbaijan and Turkey, ANAS Strategic Scientific Research Center also participated in the joint tactical exercise “Mustafa Kemal Ataturk-2019”. During the exercises, armored vehicles, artillery equipment and mines, military and transport helicopters of the Air Force, as well as air defense and anti-aircraft missile units by ANAS Strategic Scientific Research Center were also demonstrated.
In the exercise, aimed at achieving coordination of joint activities of the Azerbaijani and Turkish military units, the demonstrated equipment and products were tested by experienced specialists. Military experts praised the latest samples of military, defense and civilian products manufactured by ANAS Strategic Scientific Research Center and of strategic importance for our country.
ANAS Strategic Scientific Research Center was also represented at the June exhibition, which demonstrated weapons and ammunition used in the joint tactical training “The Indestructible Brotherhood-2019” in Nakhchivan as part of military cooperation between Azerbaijan and Turkey.
The exercises, which were attended by Vasif Talibov, chairman of the Supreme Majlis of the Autonomous Republic, Minister of National Defense of the Republic of Turkey Hulusi Akar and Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Zakir Hasanov products by ANAS Strategic Scientific Research Center successfully passed the demonstration. Employees were awarded certificates of honor.
It should be noted that, at present the Center is working to increase the intellectual, military-scientific and technical potential and create a common scientific and technical space, the implementation of joint scientific research. And also for this purpose takes part in more than 50 projects.