SETM-nin hərbi məhsulları Azərbaycan-Türkiyə birgə hərbi təlimlərində nümayiş olunur
Azərbaycan və Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq haqqında sənədə əsasən “Mustafa Kamal Atatürk-2019” Azərbaycan-Türkiyə birgə döyüş atışlı taktiki təlimlərində AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi (SETM) də iştirak edib. Hər iki ölkə ordusunun şəxsi heyəti, zirehli texnikası, artilleriya qurğuları və minaatanları, hərbi hava qüvvələrinin döyüş və nəqliyyat helikopterləri, həmçinin hava hücumundan müdafiə və zenit-raket bölmələrinin cəlb edildiyi təlimdə SETM-in hərbi məhsulları nümayiş olunub. Azərbaycan və Türkiyə hərbi bölmələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin koordinasiyasına nail olunması məqsədi daşıyan təlimdə istifadə olunacaq silah, hərbi və xüsusi texnika nümunələrinə təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən baxış keçirilib. Hərbi mütəxəssislər SETM tərəfindən icra olunan və ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən hərbi, müdafiə və mülki xarakterli məhsulların son hazır nümunələrini yüksək qiymətləndiriblər.
SETM iyun ayında Azərbaycanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlıq çərçivəsində Naxçıvanda keçirilən “Sarsılmaz qardaşlıq-2019” birgə döyüş atışlı taktiki təlimdə istifadə olunan silah-sursatın nümayiş etdirildiyi sərgidə də təmsil olunub.
Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Hulusi Akar, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbov və Azərbaycanın Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun izlədiyi sərgidə SETM-in əməkdaşları tərəfindən mərkəzdə hazırlanmış müdafiə təyinatlı məhsullar uğurla nümayiş etdirilib. Təlimdə müvəffəqiyyətli təqdimata görə əməkdaşlar Əlahiddə Ümumqoşun Ordu Komandanlığı tərəfindən Fəxri Fərmanla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, SETM intellektual, hərbi-elmi və texniki potensiallarının daha da artırılması və ümumi elmi-texniki məkanın yaradılması, müştərək elmi tədqiqatların icrası və əldə olunan elmi, texniki və texnoloji nailiyyətlərin ən yaxşı şəkildə tətbiqi və istifadə olunması istiqamətində hazırda 50-ə yaxın layihədə iştirak edir.

Согласно документу о военном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией, Центр стратегических научных исследований Президиума НАНА (ЦСНИ) также участвовал в совместном тактическом учении «Мустафа Кемаль Ататюрк-2019». На учениях, где демонстрировались бронетехника, артиллерийская техника и мины, боевые и транспортные вертолеты ВВС, а также подразделения ПВО и зенитных ракет. также была продемонстрирована военная продукция ЦСНИ.
В учении, направленным на достижение координации совместной деятельности азербайджанских и турецких воинских частей демонстрируемая техника и продукция были протестированы опытными специалистами. Военные эксперты высоко оценили последние образцы военной, оборонной и гражданской продукции, производимой ЦСНИ и имеющей стратегическое значение для нашей страны.
ЦСНИ был также представлен на июньской выставке, на которой было продемонстрировано оружие и боеприпасы, использованные в совместной тактической тренировке «Нерушимое братство-2019» в Нахчыване в рамках военного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией.
В учениях, которых приняли участие председатель Верховного Меджлиса автономной республики Васиф Талыбов, министр национальной обороны Турецкой Республики Хулуси Акар и министр обороны Азербайджанской Республики, генерал-полковник Закир Гасанов, продукция ЦСНИ успешно прошла демонстрацию. Сотрудники были награждены Почетными грамотами.
Следует отметить, что в настоящее время Центр работает над повышением интеллектуального, военно-научного и технического потенциала и созданием общего научно-технического пространства, осуществлением совместных научных исследований. А также в этих целях принимает участие в более 50 проектах.