AMEA-da yazıçı-publisist Yunus Oğuzun “Səfəvi Şeyxi” tarixi romanının təqdimatı olub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda yazıçı-publisist, dramaturq, tarixçi-alim Yunus Oğuzun “Səfəvi Şeyxi” tarixi romanının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Y.Oğuzun müstəqillik dövründə Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi romanın əsas yaradıcılarından biri olduğunu söyləyib. Bildirib ki, 10-dan çox romanın müəllifi olan Y.Oğuzun bu əsərlərində Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, milli dövlətçilik təfəkkürü, azərbaycançılıq ideyaları ön planda dayanır, aparıcı xətti təşkil edir. Həmçinin tarixlə bədii düşüncənin balansı ustalıqla gözlənilir, tarixi faktlar, reallıqlar qorunaraq bədiiləşdirilir.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu “Yunus Oğuzun romançılığı: tarixdən belletristikaya” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, vurğulayıb ki, yazıçı-publisistin tarixi romanları müasir təfsir dilində verilib.
Sonra Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov, Milli Məclisin deputatı, professor Elman Nəsirov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri, akademik Nizami Cəfərov, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, kitabın bədii redaktoru, yazıçı Elçin Hüseynbəyli və digərləri çıxış edərək “Səfəvi Şeyxi” romanının məziyyətlərindən danışıblar. Vurğulanıb ki, Yunus Oğuzun qəhrəmanları tarixdən götürülsə də, onların arzuları, ideyaları bu günümüzlə səsləşir. Bildirilib ki, yazıçının romanlarında tarix anlaşıqlı, rəvan bir bədii dillə təqdim olunur.
Daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Lalə Həsənova, Elnarə Qaragözova və digər çıxış edənlər romanın həm ədəbiyyatımıza, həm də tariximizə qiymətli töhfə olduğunu söyləyiblər.

В НАНА состоялась презентация исторического романа писателя-публициста Юнуса Огуза «Сефевидский шейх»
05.07.2019 11:57
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация исторического романа писателя-публициста, драматурга, ученого-историка Юнуса Огуза «Сефевидский шейх».
Открыв мероприятие, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли сообщил, что Ю.Огуз является одним из главных создателей исторических романов в азербайджанской литературе периода независимости. Он отметил, что в произведениях Ю.Огуза, который является автором более 10-ти романов, повествуется об истории государственности Азербайджана, на первый план выходят идеи национального самосознания и азербайджанства, мастерски соблюдается баланс между историей и художественной идеей, сохраняются исторические факты и реалии.
На церемонии с докладом «Романы Юнуса Огуза: от истории к беллетристике» выступил член-корреспондент НАНА Техран Алишаноглы.
Затем выступили председатель Совета печати, депутат Милли Меджлиса Афлатун Амашов, депутат Милли Меджлиса, профессор Эльман Насиров, секретарь Союза писателей Азербайджана, главный редактор «525-й газеты» Рашад Меджид, руководитель Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров, директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу, художественный редактор книги, писатель Эльчин Гусейнбейли и другие, которые говорили о достоинствах романа «Сефевидский шейх». Подчеркивалось, что, хотя герои Юнуса Огуза являются историческими личностями, их мечты и идеи созвучны с сегодняшним днем. Отмечалось, что в романах писателя история преподносится на понятном, размеренном литературном языке.
Далее выступили сотрудники Института литературы, доктора философии по филологии Лала Гасанова, Эльнара Гарагезова и другие, которые отметили, что роман является ценным вкладом в развитие как отечественной литературы, так и истории.