AMEA-da yazıçı-publisist Yunus Oğuzun “Səfəvi Şeyxi” tarixi romanının təqdimatı olub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda yazıçı-publisist, dramaturq, tarixçi-alim Yunus Oğuzun “Səfəvi Şeyxi” tarixi romanının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Y.Oğuzun müstəqillik dövründə Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi romanın əsas yaradıcılarından biri olduğunu söyləyib. Bildirib ki, 10-dan çox romanın müəllifi olan Y.Oğuzun bu əsərlərində Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, milli dövlətçilik təfəkkürü, azərbaycançılıq ideyaları ön planda dayanır, aparıcı xətti təşkil edir. Həmçinin tarixlə bədii düşüncənin balansı ustalıqla gözlənilir, tarixi faktlar, reallıqlar qorunaraq bədiiləşdirilir.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu “Yunus Oğuzun romançılığı: tarixdən belletristikaya” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, vurğulayıb ki, yazıçı-publisistin tarixi romanları müasir təfsir dilində verilib.
Sonra Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov, Milli Məclisin deputatı, professor Elman Nəsirov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin rəhbəri, akademik Nizami Cəfərov, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, kitabın bədii redaktoru, yazıçı Elçin Hüseynbəyli və digərləri çıxış edərək “Səfəvi Şeyxi” romanının məziyyətlərindən danışıblar. Vurğulanıb ki, Yunus Oğuzun qəhrəmanları tarixdən götürülsə də, onların arzuları, ideyaları bu günümüzlə səsləşir. Bildirilib ki, yazıçının romanlarında tarix anlaşıqlı, rəvan bir bədii dillə təqdim olunur.
Daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Lalə Həsənova, Elnarə Qaragözova və digər çıxış edənlər romanın həm ədəbiyyatımıza, həm də tariximizə qiymətli töhfə olduğunu söyləyiblər.

Presentation of historical novel "Safavi Sheikh" by writer and publicist Yunus Oguz in ANAS
The presentation of the historical novel "Safavi Sheikh" was held at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS. The author of the book is writer-publicist, playwright, historian-scientist Yunus Oguz.
The event was opened by Vice-President of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbayli and said that Y.Oguz was one of the main creators of the historical novel in the literature of Azerbaijan during independence. He said that the author of more than 10 novels, Y.Oguz's works composes the leading line in the forefront of the statehood of Azerbaijan, the idea of ​​national statehood, ideas of Azerbaijanism.
Corresponding member of ANAS Tehran Alishanoglu made a presentation on "The novelty of Yunus Oguz: from history to belletristics". He emphasized that the writer-publicist's historical novels were in modern interpretation.
Then, the Chairman of the Press Council, MP Aflatun Amashov, MP, Professor Elman Nasirov, Secretary of the Union of Writers of Azerbaijan, Editor-in-Chief of "525 Newspaper" Rashad Majid, Head of Ataturk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov, Director of Institute of Linguistics, Academician Mohsun Naghisoylu, the art editor of the book, writer Elchin Huseynbeyli and others spoke about the essence of the novel "Safavi Sheikh".