Fransanın paytaxtı Parisdə Nəzəri və Tətbiqi Kimya üzrə 47-ci Beynəlxalq Konqres (IUPAC) və həmin qurumun yaranmasının 100 illiyinə həsr olunan 50-ci Baş Assambleyasının iclasları keçirilib.
“Kimyanın sərhədləri: gəlin gələcəyimizi quraq! IUPAC-la 100 il birlikdə” şüarı ilə keçirilən konqresdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyev təmsil edib.
3500-dən çox kimyaçı alimin qatıldığı konqres çərçivəsində 30 simpozium, 9 bölmə, 8 plenar iclas keçirilib, 500-ə yaxın məruzə dinlənilib. Akademik T.Nağıyev tədbirdə iki məruzə ilə çıxış edib. Alimin hər iki məruzəsi “Yaşıl kimya”nın tələblərinə cavab verən oksidləşdirici proseslərə, o cümlədən davamlı biomimetik katalizatorların yaradılması və işlənməsində yaxın elm sahələrinin birgə yanaşma prinsiplərinə həsr olunub.
Bundan əlavə, konqresdə rus alimi D.Mendeleyevin 1869-cu ildə kəşf etdiyi kimyəvi elementlərin dövri cədvəlinin 150 illiyi təntənəli qeyd olunub.
Qeyd edək ki, IUPAC kimyanın bütün aspektlərini əhatə edən kəskin qlobal problemlərin həllinə dair obyektiv elmi ekspertizaların verilməsi üzrə lider təşkilatdır.

The 47th International Congress on International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) and the 50th General Assembly dedicated to the 100th anniversary of the establishment of this institution were held in Paris, the capital of France.
Our country was represented by Vice-President of ANAS, Director of the Azerbaijan National Encyclopedia Scientific Center, Academician Tofig Nagiyev at the congress held with the slogan "Chemistry's boundaries: Let's build our future! 100 years with IUPAC".
Over 30 symposiums, 9 chapters, 8 plenary sessions, about 500 lectures were held within the framework of the congress of more than 3500 chemists. Academician T.Nagiyev made two lectures at the event. Both reports are devoted to oxidative processes that meet the requirements of "Green Chemistry", including the principles of joint approaches to the creation and development of sustainable biomimetic catalysts.
In addition, the 150th anniversary of the periodic table of Russian elements discovered by Russian scientist D. Mendeleev in 1869 was celebrated in the congress.
It should be noted that IUPAC is a leading provider of objective scientific expertise in addressing acute global problems that cover all aspects of chemistry.