Fransanın paytaxtı Parisdə Nəzəri və Tətbiqi Kimya üzrə 47-ci Beynəlxalq Konqres (IUPAC) və həmin qurumun yaranmasının 100 illiyinə həsr olunan 50-ci Baş Assambleyasının iclasları keçirilib.
“Kimyanın sərhədləri: gəlin gələcəyimizi quraq! IUPAC-la 100 il birlikdə” şüarı ilə keçirilən konqresdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyev təmsil edib.
3500-dən çox kimyaçı alimin qatıldığı konqres çərçivəsində 30 simpozium, 9 bölmə, 8 plenar iclas keçirilib, 500-ə yaxın məruzə dinlənilib. Akademik T.Nağıyev tədbirdə iki məruzə ilə çıxış edib. Alimin hər iki məruzəsi “Yaşıl kimya”nın tələblərinə cavab verən oksidləşdirici proseslərə, o cümlədən davamlı biomimetik katalizatorların yaradılması və işlənməsində yaxın elm sahələrinin birgə yanaşma prinsiplərinə həsr olunub.
Bundan əlavə, konqresdə rus alimi D.Mendeleyevin 1869-cu ildə kəşf etdiyi kimyəvi elementlərin dövri cədvəlinin 150 illiyi təntənəli qeyd olunub.
Qeyd edək ki, IUPAC kimyanın bütün aspektlərini əhatə edən kəskin qlobal problemlərin həllinə dair obyektiv elmi ekspertizaların verilməsi üzrə lider təşkilatdır.

В столице Франции Париже прошли 47-й Международный конгресс Международного союза теоретической и прикладной химии (IUPAC) и заседания 50-й Генеральной Ассамблеи IUPAC, посвященной 100-летию этой организации.
На конгрессе, который проходил под лозунгом «Границы химии: давайте строить наше будущее! 100 лет вместе с IUPAC», нашу страну представлял вице-президент НАНА, директор Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия», академик Тофик Нагиев.
В рамках конгресса, на котором приняли участие более 3500 ученых-химиков, прошли 30 симпозиумов, 9 секционных и 8 пленарных заседаний, были прослушаны около 500 докладов. Академик Т.Нагиев выступил на мероприятии с двумя докладами. Оба доклада ученого были посвящены окислительным процессам, отвечающим требованиям «Зеленой химии», в том числе принципам подхода смежных научных дисциплин к разработке устойчивых биомиметических катализаторов.
Помимо этого, на конгрессе было торжественно отмечено 150-летие Периодической таблицы химических элементов, изобретенной в 1869 году русским ученым Д.Менделеевым.
Отметим, что IUPAC является охватывающей все аспекты химии лидирующей организацией по проведению объективных научных экспертиз, направленных на решение острых глобальных проблем.