2019-cu ilin sentyabr ayında görkəmli dilçi alim, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Məmmədağa Şirəli oğlu Şirəliyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Akademik Məmmədağa Şirəliyev mühüm elmi əhəmiyyətə malik sanballı tədqiqatları ilə Azərbaycan dilçiliyini zənginləşdirmiş, onun bir çox istiqamətlərinin müəyyənləşməsi və formalaşmasında təqdirəlayiq xidmətlər göstərmişdir. Alimin dilçiliyin aktual problemlərinin öyrənilməsində, xüsusən Azərbaycan dialektologiyasının əsaslarının yaradılmasında və türkoloji dilçilik sahəsində ardıcıl nailiyyətlər qazanılmasında müstəsna rolu vardır. Azərbaycan dilinin ilk dialektoloji atlası və lüğətlərinin tərtibi Məmmədağa Şirəliyevin adı ilə bağlıdır. SSRİ Elmlər Akademiyasının Bakıda iyirmi ilə yaxın bir dövr ərzində Məmmədağa Şirəliyevin rəhbərliyi altında işıq üzü görən “Sovetskaya tyurkoloqiya” jurnalı bu səpkidə yeganə nüfuzlu nəşr olub, beynəlxalq elm məkanında dünya türkoloqlarının mötəbər tribunasına çevrilmişdir. Alim respublikada və onun hüdudlarından kənarda filoloqların yeni nəslinin müasir elmi-nəzəri biliklərə dərindən yiyələnməsi üçün var qüvvəsini əsirgəməyərək uzun illər ali təhsil ocaqlarında dilçilik kursu üzrə mühazirələr oxumuş, həmçinin yüksəkixtisaslı dilçi kadrların hazırlanması işinə böyük əmək sərf etmişdir. Məmmədağa Şirəliyev, eyni zamanda, mövcud elmi potensialdan daim ölkənin və xalqın mənafelərinə uyğun səmərəli istifadə olunmasına çalışan bacarıqlı elm təşkilatçısı kimi tanınırdı.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkədə dilçilik elminin inkişafına qiymətli töhfələr vermiş görkəmli alim Məmmədağa Şirəliyevin anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə akademik Məmmədağa Şirəliyevin 110 illiyinə dair tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В сентябре 2019 года исполняется 110 лет со дня рождения видного ученого-лингвиста, действительного члена Академии Наук Азербайджана, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Мамедаги Ширали оглу Ширалиева.
Своими фундаментальными исследованиями, представляющими важное научное значение, академик Мамедага Ширалиев обогатил азербайджанское языкознание, внес заслуживающий одобрения вклад в определение и формирование многих его направлений. Ученому принадлежит исключительная роль в изучении актуальных проблем лингвистики, в частности, создании основ азербайджанской диалектологии и достижении последовательных успехов в области тюркологического языкознания. С именем Мамедаги Ширалиева связано составление первого диалектологического атласа и словарей азербайджанского языка. Журнал «Советская тюркология» Академии наук СССР, выходивший в Баку около 20 лет под руководством Мамедаги Ширалиева, являясь единственным авторитетным изданием в этой области, превратился на международном научном пространстве в авторитетную трибуну тюркологов мира. Не жалея сил для глубокого усвоения новым поколением филологов в республике и за ее пределами современных научно-теоретических знаний, ученый читал в высших учебных заведениях лекции по языкознанию, а также внес большой вклад в подготовку лингвистических кадров. Мамедага Ширалиев также был известен как умелый организатор науки, постоянно стремившийся к рациональному использованию существующего научного потенциала в интересах страны и народа.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-й годовщины со дня рождения видного ученого Мамедаги Ширалиева, внесшего ценный вклад в развитие лингвистической науки в стране, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий относительно 110-летия академика Мамедаги Ширалиева.