Sentyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında Neft və Qaz İnstitutu (NQİ), Rusiyanın M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti (MDU) və Norveçin Oslo Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə "Palçıq vulkanları və neft-qaz sistemləri" mövzusunda II beynəlxalq elmi seminar öz işinə başlayıb.
Seminar Neft və Qaz İnstitutu, MDU və Oslo Universiteti arasında imzalanmış üçtərəfli müqaviləyə əsasən keçirilir.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, NQİ-nin direktoru, akademik İbrahim Quliyev, NQİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Vaqif Qurbanov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev, Norveç, Rusiya, Çexiya, İtaliya, Almaniya, ABŞ və ölkəmizdə bu sahədə tədqiqat aparan alimlər iştirak ediblər.
Seminarı NQİ-nin elmi katibi, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Şəlalə Hüseynova açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib. O, Azərbaycanın palçıq vulkanları ilə zəngin olduğunu və seminarın bu sahədə aparılan tədqiqatların inkişafına, o cümlədən ölkəmizin təbii sərvətlərinin dünyada tanıdılmasına təkan verəcəyini söyləyib.
Daha sonra tədbirdə Norveçin Oslo Universitetinin Yer elmləri departamentinin əməkdaşı, fəlsəfə doktoru Adriano Mazzininin "Palçıq vulkanlarının ümumi icmalı", Moskva Dövlət Universitetinin əməkdaşı Qriqori Axmanovun "Avropa ərazisində palçıq vulkanları və palçıq brekçiyasının stratiqrafik bərpası", İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının (CNR) nümayəndəsi Luka Qasperinin "Aktiv kəsiklər, dəniz səviyyəsindəki kəsiklər və İrmit körfəzində (Mərmərə dənizi) palçıq vulkanizmi" və AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Kazımovanın "Azərbaycanda seysmiklik və onun palçıq vulkanlarına təsiri" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, sentyabrın 16-dək davam edəcək seminar çərçivəsində iştirakçıların Daşgil, Qoturdağ, Lökbatan, Axtarma-Paşalı palçıq vulkanlarına, o cümlədən Yanardağa ekskursiyaları və praktiki sahə təlimləri nəzərdə tutulur.

Main building of ANAS hosted for 2nd international scientific workshop “Mud volcanism and petroleum systems” co-organized by Institute of Oil and Gas of ANAS (IOG), Moscow State University named after M.V. Lomonosov (MSU) and Oslo University of Norway, on September 12.
The workshop is carried out within a trilateral agreement among Institute of Oil and Gas, MSU and University of Oslo.
The event brought together vice-president of ANAS, director of IOG academic Ibrahim Guliyev, deputy director on academic issues of IOG Vagif Gurbanov corresponding member of ANAS Dadash Huseynov, chief department of the institute corresponding member of ANAS Chingiz Aliyev, scientists researching in this field from Norway, Russia, Czech, Italy, Germany, the U.S. and our country.
The seminar was opened by the scientific secretary of the Institute of Oil and Gas, PhD in Earth Sciences, Shalale Huseynova, informed the participants about the agenda. She stressed out that, Azerbaijan is rich in mud volcanoes and that the workshop will boost the development of research in this area, including the recognition of the natural resources of our country in the world.
Later on, an employee of the university of Oslo, division of Earth sciences PhD Adriano Mazzini delivered a lecture on “Overview of mud volcanism”, an employee of the Moscow State University Grigorii Akhmanov on “Mud volcanism on the European margins and stratigraphic reconstruction from mud breccia”, a delegate from Italy National Research Council Luca Gasperini “Active faults, sea-level changes and mud volcanoes in the Gulf of Irmit (Sea of Marmara) and a chief department of ANAS Republican Seismological Survey Center, PhD in geology-mineralogy, associate professor Sabina Kazimova on “Seismicity in Azerbaijan and its influence on mud volcanoes”.
Note that, within the workshop to be run until September 16, excursions and field trainings will be organized to mud volcanoes – Dashgil, Goturdagh, and Akhtarma-Pashali.