Azərbaycanlı alimlər Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının iclasında iştirak ediblər
Tacikistanın paytaxtı Düşənbə şəhərində Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (BEAA) 32-ci iclası keçirilib.
İclası BEAA-nın rəhbəri, akademik Vladimir Qusakov açaraq qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
Daha sonra tədbirdə 2019-2021-ci illər üçün iş planı və 2030-cu ilədək inkişaf bəyannaməsi müzakirə edilib. Bundan əlavə, Monqolustan Elmlər Akademiyasının tam hüquqlu, Heilongjiang və Shandong əyalətlərinin məhdud hüquqlu üzv kimi BEAA-ya daxil olması kimi bir sıra vacib məsələlərə baxılıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin MDB ölkələri ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ruslan Qasımov BEAA-nın təşkilati və texniki şurasının üzvlərinin iclasında iştirak edib, üzv ölkələrin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq perspektivləri üzrə müzakirələr aparıb.
Tədbir çərçivəsində “Gənc alimlərin elm, innovasiyalar və texnologiyaların inkişafında rolu” mövzusunda keçirilən konfransda Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun gənc alimi Aytən Ağayeva AMEA-nın elmi fəaliyyəti və son illər əldə olunan nailiyyətləri, həmçinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası haqqında ətraflı məlumat verib.

32nd assembly of International Association of the Academies of Sciences (IAAS) was held in Dushenbe city, the capital of Tajikistan.
The meeting was opened by the head of AIAS, academician Vladimir Gusakov, who informed about the activity of the organization.
Then, it was discussed the work plan for 2019-2021 and the development declaration until 2030. In addition, a number of important issues were considered such as full-fledged joining the Mongolian Academy of Sciences to the AIAS, Heilongjiang and Shandong provinces as a limited member.
Ruslan Gasimov, PhD in Political Sciences, head department of Office of International Relations with CIS countries of the Presidium of ANAS, attended the meeting of the members of the organizational and technical council, discussed perspectives of cooperation with the research institutions of the AIAS member countries.
Young scientist of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Aytan Agayeva provide detailed information about the scientific activity and achievements of ANAS and Council of Young Scientists and Specialists at the conference “The role of young scientists in the development of science, innovation and technology”, which held during the event.