AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları “Nəsimi ili” çərçivəsində şairin qardaşı Şahi Xəndanın dəfn olunduğu deyilən Şamaxı rayonundakı “Şahxəndan qəbristanlığı”nda epiqrafik tədqiqatlara başlayıb.
İnstitutun Numizmatika və epiqrafika şöbəsinin müdiri, arxeoloq, t.ü.f.d. Akif Quliyev və institutun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d, dosent Anar Ağalarzadənin birlikdə apardıqları araşdırmalarla epiqrafik məzar daşlarının estampı (qabarıq yazı və təsvirlərin kağız üzərində əksi) çıxarılıb və epitafiyalardakı (qəbirüstü yazı) mətnlərin dəqiqləşdirilmələri aparılıb.
Baş daşı və sənduqələrdən ibarət olan türbənin daxilindəki qəbirlər uzun illər açıq havada qaldığı üçün kitabələri qismən dağılıb. Sonrakı dövrdə bu məzar daşları üzərində səkkizguşəli türbə inşa etdirilib. Türbənin giriş hissəsindəki qapı yerinin yuxarısında kitabənin yalnız boş yeri qalıb. Ehtimal edilir ki, bu kitabə müəyyən bir dövrdə götürülüb.
Türbənin daxilindəki sinə daşı sənduqələri 1,70x0,35x0,50 m, baş daşları isə 1,78x0,43x0,18 m ölçüsündə olub, üzərilərinə ərəb dilinin süls elementli nəsx xəttilə kitabələr həkk edilib. Sənduqələrdən birində müqəddəs Quranın “Bəqərə” surəsinin 255-256-cı ayələri olan “Ayətül-kürsi” həkk olunub. Digər sənduqədə isə, yalnız nəbati ornamentlərdən ibarət naxış elementi çəkilib. Məzar daşları üzərində aparılacaq epiqrafik araşdırmalar tam başa çatdıqdan sonra bu barədə dəqiq fikir söyləmək mümkün olacaq.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Quliyevin bildirdiyinə görə, qəbristanlıqda dəfn olunan Şahi Xəndan (vəfatı:1426) qardaşı Seyid İmadəddin Nəsimi ilə birlikdə Şamaxıda “Məclis-əş-Şüəra” adlanan poeziya və musiqi həvəskarları məclisini qurub. “Sufizmin bir qolu olan hürufilik ideyalarını yaymaq məqsədilə Nəsimi Şamaxını tərk etdikdən sonra bu sənət məclislərini qardaşı Şahi Xəndan idarə edib.
Tədqiqatçıların fikrincə, türbədəki ikinci məzar daşının arxa hissəsindəki təsvirlər də məhz bilavasitə sufizm təriqəti ilə bağlı müəyyən fikirləri əks etdirir.

Epigraphic researches are being carried out within the "Year of Nasimi"
Employees of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS has began to conduct epigraphic researches within the "Year of Nasimi" at the "Shahkhandan graveyard" in Shamakhi district, where the poet's brother Shahi Khandan was buried.
As a result of researches co-carried out by Head Department of Numismatics and Epigraphy of the Institute, archaeologist PhD in History Akif Guliyev and leading researcher of the Institute, Dr. Law, Associate Professor Anar Aghalarzade, estampes of epigraphic tombstones were removed (convex writing, and illustration on paper) and clarified texts in epitaphs.
The graves inside the sepulcher, containing from headstones and tombs, were partially destroyed as they remained in an open air for many years. Later, an octagonal tomb was erected on these tombstones. Above the doorway at the entrance to the tomb, only the tombstone was left empty. It is assumed that the tombstone was taken at a specific time.
Inside the sepulcher, cheststones were 1,70x0,35x0,50 m and headstones were 1,78x0,43x0,18 m, with Arabian elements through naskh. One of the tombs was engraved 255-256 verses of Holy Quran “Ayatul-kursi” from surah “al-Bagara”. On another tomb was drawn ornamental element consisting only of floral ornaments.
According to Dr. Akif Guliyev, Shahi Khandan (died: 1426), who was buried in the cemetery, together with his brother, Seyid Imadaddin Nasimi, had set up an assembly of poetry and music lovers called "Majlis-ash-Shuera” in Shamakhi. “After Nasimi’s leaving Shamakhi due to spread the ideas of Hurufism, which is a branch of Sufism, he led this Majlis himself.
According to the researchers, the images on the back of the second grave stone reflect some of the ideas directly related to the Sufi sect.