AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Molekulyar Biologiya və Genetika İnstitutunun baş elmi işçisi, “Biopolymers and Cell” jurnalının redaksiya heyətinin rəhbəri, “Clarivate Analytics (Thomson Reuters)” agentliyinin elmi informasiya resurları üzrə eksperti İrina Tixonkova AMEA-nın Botanika İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə və AMEA-nın professoru Dilzarə Ağayevanın iştirakı ilə keçən görüşdə Botanika İnstitutunun “Plant & Fungal Research” jurnalının fəaliyyətinin müasir tələblərə uyğun hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Ekspert jurnalın daha oxunaqlı olması və səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına dair praktik tövsiyələrini verib.
Sonra Botanika İnstitutunda alim və gənc mütəxəssislərin iştirakı ilə seminar təşkil olunub. Seminarda İ.Tixonkova  “Web of Science” qlobal elmi bazasından effektiv istifadə qaydaları və bazanın əsas göstəriciləri ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Ekspert, həmçinin yırtıcı jurnallar və onlarla mübarizə üsulları, nəşriyyat xərcləri, əlyazmanın tərtibatı, tədqiqatçı və elmi təşkilatın nailiyyətlərinin davamlı təqdimatı, tədqiqat və nəşr dövriyyəsinin əsas mərhələləri, müəllifin, rəyçinin və redaktorun hər bir mərhələdə rolu barədə danışıb.

The chief researcher at the Institute of Molecular Biology and Genetics of Ukraine National Academy of Sciences, head of the editorial board of “Biopolymers and Cell” journal, “Clarivate Analytics” expert on scientific and information resources Irina Tikhonkova visited ANAS Institute of Botany.
Director of the Institute, academician Valida Alizade and Professor of ANAS Dilzara Aghayeva held discussions on the preparation of “Plant & Fungal Research” journal by the Institute of Botany in line with contemporary criteria.
Then, expert had provided practical recommendations on how to make the magazine more readable and of high quality.
Later, Institute of Botany held a seminar with the participation of scientists and young specialists. At the seminar, I.Tikhonkova delivered a paper on the main indicators and rules for the effective usage of the global scientific database “Web of Science”.
Expert also spoke on “predatory” journals and methods of dealing with them, publication costs, manuscript design, periodically presenting the achievements of the researcher and scientific organization, key stages of research and publications, as well as the role of the author, reviewer and editor at each stage.