Noyabrın 18-də Bakıda “Yeni sortların yaradılmasında genetik ehtiyatların rolu və toxumçuluq sisteminin inteqrasiyası” mövzusunda beynəlxalq layihənin hazırlanması üzrə ikinci məşvərətçi seminar öz işinə başlayıb.
Sözügedən layihənin hazırlanmasının təşəbbüskarı BMT-nin Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Təşkilatının (FAO) Pakistanda yerləşən nümayəndəliyi və Pakistanın Elm və Texnologiya Təşkilatıdır (COMSTECH).
Tədbirdə Azərbaycan, Pakistan, Qazaxıstan, Oman və İordaniyadan bitki genetik ehtiyatları və toxumçuluq üzrə 30-dan artıq rəhbər şəxslər və mütəxəssislər, həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP), Yaponiyanın JİCA təşkilatının, Dünya Bankının və Asiya İnkişaf Bankının nümayəndələri iştirak edirlər.
Seminarı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq ölkəmizin tarixən zəngin bitki ehtiyatlarına və genetik fonda malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 2003-cü ildə Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) yaradılıb və müəssisə əməkdaşlarının gərgin əməyi nəticəsində bitki ehtiyatlarının toplanılmasına başlanılıb. Akademik respublikanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində GEİ-nin Milli Genbankının mühüm rol oynadığını deyib, həmçinin müəssisədə müasir metodlardan istifadə edilməklə önəmli tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Rəqabətədavamlı bitki sortlarının yaradılmasının, eləcə də toxumçuluq sisteminin formalaşdırılmasının zəruriliyinə toxunan İ.Hüseynova bu sahədə Pakistanın zəngin təcrübəyə malik olduğunu söyləyib, seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AR Kənd Təsərrüfatı nazirinin (KTN) müavini Elçin Zeynalov çıxış edərək ölkə başçısı tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın təsdiq olunduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, son illərdə KTN-nin elmi-tədqiqat institutlarında yerli və beynəlxalq sortlardan istifadə etməklə yeni sortlar yaradılıb və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Milli Genbankına təhvil verilib. O, layihə çərçivəsində AMEA ilə əməkdaşlıq şəraitində yeni metodların ölkəyə gətirilməsində, onlardan istifadə etməklə yeni davamlı və məhsuldar sortların yaradılması üzrə sistemin formalaşdırılmasında, o cümlədən toxumçuluq sisteminin təkmilləşdirilməsində maraqlı olduqlarını söyləyib.
Daha sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov çıxış edərək seminarın keçirilməsi barədə akademiyanın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən sərəncam imzalandığını və tapşırıqlar verildiyini bildirib. Z.Əkpərov çıxışında ölkədə bitki genetik ehtiyatlarının toplanılması, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üzrə görülən işlərdən danışıb, hazırda Milli Genbankda yerli bitkilərin 13 mindən artıq nümunəsinin toxumlarının orta və uzun müddətli saxlanıldığını deyib, eləcə də genetik səviyyədə aparılan tədqiqatlar haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bundan əlavə, 2011-ci ildə “Mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun qəbul olunduğunu xatırladıb, sözügedən sənədin ölkədə genetik ehtiyatların idarə olunmasında mühüm rol oynadığını söyləyib. Z.Əkpərov, həmçinin beynəlxalq layihənin ən müasir texnoloji metodlardan istifadə etməklə yüksək məhsuldar bitki sortlarının yaradılmasına və seleksiyasına təkan verəcəyini vurğulayıb.
Pakistanın COMSTECH təşkilatının məsləhətçisi Dr. Xurşid Hasanain isə genetik ehtiyatlar sahəsində GEİ ilə birgə həyata keçirilən fəaliyyətlərdən danışıb, gələcəkdə layihə çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndiriləcəyini söyləyib.
Sonda FAO-nun Pakistan nümayəndəsinin eksperti Dr. Şakeel Xan hazırlanmış layihə haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrin ərzaq təhlükəsizliyində mühüm əhəmiyyət kəsb edən bitkilərin (buğda, arpa, qarğıdalı, noxud və s.) genetik ehtiyatlarının müasir texnologiyalarla öyrənilməsi, yeni sortların alınması və toxumçuluq sisteminin düzgün təşkilidir. O, layihə çərçivəsində Pakistanın təcrübəsinin tərəfdaş ölkələrlə paylaşılacağını, 5 il ərzində genom redaktəsi və marker əsaslı seleksiya metodları tətbiq edilməklə yeni bitki sortlarının alınması sahəsində tədqiqatların aparılacağını və toxumçuluq sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçiriləcəyini deyib.
Qeyd edək ki, seminar iki gün davam edəcək və qonaqlar GEİ, KTN-nin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat, o cümlədən Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat institutlarında aparılan elmi işlərlə yaxından tanış olacaqlar.

Прошел международный семинар «Роль генетических ресурсов в создании новых сортов и интеграции системы высева»
18 ноября в Баку прошел II Международный консультативный семинар «Роль генетических ресурсов в создании новых сортов и интеграции системы высева».
Инициатором проекта является Пакистанское отделение ООН по сельскому хозяйству и продовольствию (ФАО) и Пакистанский научно-технический институт (COMSTECH). Участие в мероприятии принимают руководители и специалисты по генетическим ресурсам растений и производству семян из Азербайджана, Пакистана, Казахстана, Омана и Иордании, а также представители Программы развития Организации Объединенных Наций (ПРООН), JICA, Всемирного банка и Азиатского банка развития.
Открывая семинар, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова отметила, что у нашей страны исторически богатые растительные ресурсы и генетический фон, вся информация по этому вопросу собрана в настоящее время в академическом Институте генетических ресурсов, созданном в 2003 году по решению Кабинета министров. «Особую роль в обеспечении продовольственной безопасности играет Национальный банк генетических ресурсов», - сказала академик Гусейнова, и, коснувшись необходимости создания конкурентоспособных сортов растений и системы посева, отметила, что Пакистан имеет богатый опыт в этой области.
Затем замминистра сельского хозяйства Эльчин Зейналов напомнил об утвержденной главой государства Национальной стратегии сохранения и устойчивого использования биоразнообразия в Азербайджане на 2017-2020 годы» и отметил, что в последние годы научно-исследовательские институты КТН создали новые сорта с использованием местных и международных сортов и передали их в Национальный генбанк Института генетических ресурсов. «Мы безусловно заинтересованы в привлечении новых методов в рамках проекта в сотрудничестве с НАНА, создании системы для выведения новых устойчивых и продуктивных сортов с их использованием, а также совершенствовании системы высева», - резюмировал эксперт.
Более подробно о проделанной работе по сбору, защите и рациональному использованию генетических ресурсов растений в стране, их коллекции (в настоящее время в среднесрочном и долгосрочном хранении в нацбанке находится более 13 000 видов местных растений) рассказал директор Института генетических ресурсов член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов. Ученый также напомнил, что в 2011 году был принят закон Азербайджанской Республики «Об охране и эффективном использовании культурных ресурсов для культурных растений», и особо отметил, что этот документ играет важную роль в управлении генресурсами в стране, а международный проект будет способствовать созданию и отбору высокоурожайных сортов растений с использованием самых современных технологических приемов.
Выступивший далее советник COMSTECH д-р Хуршид Хасанаин рассказал о работе, проводимой совместно с азербайджанским генбанком в области генетических ресурсов, и сказал, что дальнейшее сотрудничество в рамках проекта будет только расширяться.
Это подтвердил эксперт ФАО Шакил Хан, выступивший с презентацией проекта, основной целью которого является изучение генетических ресурсов растений (пшеницы, ячменя, кукурузы, гороха и т.д.), а также - с использованием новейших технологий - получение новых сортов и правильная организация системы высева. По словам специалиста, в течение пяти лет, пока будет идти работа над проектом, пакистанские коллеги поделятся со своими партнерами опытом своей страны, проведут исследования новых сортов сельскохозяйственных культур с использованием геномного редактирования и селекции на основе маркеров, а также примут меры для приведения систем посева в соответствие с международными стандартами.