Noyabrın 18-də Bakıda “Yeni sortların yaradılmasında genetik ehtiyatların rolu və toxumçuluq sisteminin inteqrasiyası” mövzusunda beynəlxalq layihənin hazırlanması üzrə ikinci məşvərətçi seminar öz işinə başlayıb.
Sözügedən layihənin hazırlanmasının təşəbbüskarı BMT-nin Kənd Təsərrüfatı və Ərzaq Təşkilatının (FAO) Pakistanda yerləşən nümayəndəliyi və Pakistanın Elm və Texnologiya Təşkilatıdır (COMSTECH).
Tədbirdə Azərbaycan, Pakistan, Qazaxıstan, Oman və İordaniyadan bitki genetik ehtiyatları və toxumçuluq üzrə 30-dan artıq rəhbər şəxslər və mütəxəssislər, həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP), Yaponiyanın JİCA təşkilatının, Dünya Bankının və Asiya İnkişaf Bankının nümayəndələri iştirak edirlər.
Seminarı AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq ölkəmizin tarixən zəngin bitki ehtiyatlarına və genetik fonda malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, 2003-cü ildə Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) yaradılıb və müəssisə əməkdaşlarının gərgin əməyi nəticəsində bitki ehtiyatlarının toplanılmasına başlanılıb. Akademik respublikanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində GEİ-nin Milli Genbankının mühüm rol oynadığını deyib, həmçinin müəssisədə müasir metodlardan istifadə edilməklə önəmli tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb. Rəqabətədavamlı bitki sortlarının yaradılmasının, eləcə də toxumçuluq sisteminin formalaşdırılmasının zəruriliyinə toxunan İ.Hüseynova bu sahədə Pakistanın zəngin təcrübəyə malik olduğunu söyləyib, seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AR Kənd Təsərrüfatı nazirinin (KTN) müavini Elçin Zeynalov çıxış edərək ölkə başçısı tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın təsdiq olunduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, son illərdə KTN-nin elmi-tədqiqat institutlarında yerli və beynəlxalq sortlardan istifadə etməklə yeni sortlar yaradılıb və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Milli Genbankına təhvil verilib. O, layihə çərçivəsində AMEA ilə əməkdaşlıq şəraitində yeni metodların ölkəyə gətirilməsində, onlardan istifadə etməklə yeni davamlı və məhsuldar sortların yaradılması üzrə sistemin formalaşdırılmasında, o cümlədən toxumçuluq sisteminin təkmilləşdirilməsində maraqlı olduqlarını söyləyib.
Daha sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov çıxış edərək seminarın keçirilməsi barədə akademiyanın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən sərəncam imzalandığını və tapşırıqlar verildiyini bildirib. Z.Əkpərov çıxışında ölkədə bitki genetik ehtiyatlarının toplanılması, mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üzrə görülən işlərdən danışıb, hazırda Milli Genbankda yerli bitkilərin 13 mindən artıq nümunəsinin toxumlarının orta və uzun müddətli saxlanıldığını deyib, eləcə də genetik səviyyədə aparılan tədqiqatlar haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bundan əlavə, 2011-ci ildə “Mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun qəbul olunduğunu xatırladıb, sözügedən sənədin ölkədə genetik ehtiyatların idarə olunmasında mühüm rol oynadığını söyləyib. Z.Əkpərov, həmçinin beynəlxalq layihənin ən müasir texnoloji metodlardan istifadə etməklə yüksək məhsuldar bitki sortlarının yaradılmasına və seleksiyasına təkan verəcəyini vurğulayıb.
Pakistanın COMSTECH təşkilatının məsləhətçisi Dr. Xurşid Hasanain isə genetik ehtiyatlar sahəsində GEİ ilə birgə həyata keçirilən fəaliyyətlərdən danışıb, gələcəkdə layihə çərçivəsində əməkdaşlığın daha da genişləndiriləcəyini söyləyib.
Sonda FAO-nun Pakistan nümayəndəsinin eksperti Dr. Şakeel Xan hazırlanmış layihə haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrin ərzaq təhlükəsizliyində mühüm əhəmiyyət kəsb edən bitkilərin (buğda, arpa, qarğıdalı, noxud və s.) genetik ehtiyatlarının müasir texnologiyalarla öyrənilməsi, yeni sortların alınması və toxumçuluq sisteminin düzgün təşkilidir. O, layihə çərçivəsində Pakistanın təcrübəsinin tərəfdaş ölkələrlə paylaşılacağını, 5 il ərzində genom redaktəsi və marker əsaslı seleksiya metodları tətbiq edilməklə yeni bitki sortlarının alınması sahəsində tədqiqatların aparılacağını və toxumçuluq sisteminin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçiriləcəyini deyib.
Qeyd edək ki, seminar iki gün davam edəcək və qonaqlar GEİ, KTN-nin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat, o cümlədən Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat institutlarında aparılan elmi işlərlə yaxından tanış olacaqlar.

The 2nd international consultative workshop “The Role of Genetic Resources in the Creation of New Varieties and Integration of the Seeding System” was held in Baku on November 18.
The initiator of the project is the Pakistan Office for Agriculture and Food (FAO) and the Pakistan Institute of Science and Technology (COMSTECH). The event is attended by leaders and specialists in plant genetic resources and seed production from Azerbaijan, Pakistan, Kazakhstan, Oman and Jordan, as well as representatives of the United Nations Development Program (UNDP), JICA, the World Bank and Asian Development Bank.
Opening the workshop, ANAS vice - president academic Irada Huseynova noted that our country has historically rich plant resources and a genetic background, all information on this issue is currently collected at the Institute of Genetic Resources, established in 2003 by decision of the Cabinet of Ministers. “The National Bank of Genetic Resources plays a special role in ensuring food security,” said academic Irada Huseynova, and referring to the need to create competitive plant varieties and a sowing system, she noted that Pakistan has rich experience in this field.
Then Deputy Minister of Agriculture Elchin Zeynalov recalled the National Strategy for the Conservation and Sustainable Use of Biodiversity in Azerbaijan for 2017-2020, approved by the head of state” and noted that in recent years research institutes of Ministry of Agriculture have created new varieties using local and international varieties and transferred them to the National Genebank of the Institute of Genetic Resources. “We are certainly interested in attracting new methods within the framework of the project in cooperation with ANAS, creating a system for the development of new sustainable and productive varieties with their use, as well as improving the sowing system”, the expert concluded.
Zeynal Akperov, director of the Institute of Genetic Resources of ANAS, spoke about the work done to collect, protect and rationally use plant genetic resources in the country, their collection (currently more than 13,000 species of local plants are in medium-term and long-term storage in the national bank). The scientist also recalled that the Law of the Republic of Azerbaijan “On the Protection and Efficient Use of Cultural Resources for Cultivated Plants” was adopted in 2011, and that this document plays an important role in the management of general resources in the country, and the international project will contribute to the creation and selection high-yielding plant varieties using the most modern technological methods.
Dr. Khurshid Khasanain, Advisor to COMSTECH, who spoke later, spoke about the work carried out jointly with the Azerbaijani Genebank in the field of genetic resources, and said that further cooperation within the project will only expand.
This was confirmed by FAO expert Shaquille Khan, who made a presentation of the project, the main purpose of which is to study the genetic resources of plants (wheat, barley, corn, peas, etc.), and also, using the latest technology, to obtain new varieties and properly organize the system seeding. According to the expert, for five years, while the project is underway, Pakistani colleagues will share their country’s experience with their partners, conduct research on new varieties of crops using genomic editing and selection based on markers, and take measures to bring planting systems in accordance with international standards.