AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamına əsasən yaradılmış komissiyanın ilk iclası keçirilib.
İclası komissiyanın sədri, AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov açaraq AMEA prezidentinin sərəncamının icrası ilə bağlı komissiyanın qarşısında duran vəzifələrdən danışıb. O, bildirib ki, komissiya tərəfindən Azərbaycan elminin və Milli Elmlər Akademiyasının gələcək inkişaf perspektivlərini nəzərə alaraq AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunu, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vəzifə nomenklaturası”nın yeni layihəsini və geniş elmi dünyagörüşə, hərtərəfli biliyə malik, məsuliyyətli və işgüzar mütəxəssislərin obyektiv meyarlar əsasında seçimini təmin etmək məqsədilə təkliflər hazırlanıb yaxın günlərdə AMEA-nın prezidentinə təqdim olunmalıdır. Komissiya sədri AMEA Rəyasət Heyətinin fəaliyyətinin optimallaşdırılması, aparatın strukturunun təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, dövlət proqramlarının icrasının təmin edilməsi sahəsində fəaliyyətin yaxşılaşdırılması, elektron sənəd dövriyyəsinin daha geniş tətbiqi və sənədlərin icrasına nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə təkliflərin hazırlanmasını da komissiyanın qarşısında duran əsas vəzifə kimi xüsusi vurğulayıb.
İclasda eyni zamanda AMEA-da vəzifə nomenklaturasının yenidən işlənilməsi, AMEA Rəyasət Heyəti aparatına, onun struktur bölmələrinə kadrların seçimi və işə qəbulunun obyektiv meyarlar əsasında ciddi ekspertizası istiqamətində müvafiq təkliflərin hazırlanması istiqamətində də müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, adıçəkilən komissiyanın sədri AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, üzvləri isə Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri, aparatın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və Kadrlar və hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Rzaqulu Hacıyevdir.

Состоялось первое заседание комиссии, учрежденной согласно распоряжению, подписанному президентом НАНА академиком Рамизом Мехтиевым, с целью совершенствования структуры аппарата Президиума НАНА и системы управления, а также работы по отбору и размещению кадров.
Открывая заседание, председатель комиссии, академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов рассказала о стоящих перед комиссией задачах по исполнению распоряжения президента НАНА. По его словам, учитывая перспективы дальнейшего развития азербайджанской науки и Национальной академии наук, комиссия должна подготовить и представить президенту НАНА проект новой структуры аппарата Президиума НАНА, новый проект «Номенклатуры должностей Национальной академии наук Азербайджана» и предложения по обеспечению отбора на основе объективных критериев ответственных и трудолюбивых специалистов, обладающих широким научным кругозором и всесторонними знаниями. Председатель комиссии также подчеркнул как основную задачу, стоящую перед комиссией, подготовку предложений по оптимизации деятельности Президиума НАНА, совершенствованию структуры аппарата, развитию международных научных связей, улучшению реализации государственных программ, совершенствованию применения электронного документооборота и усилению контроля за исполнением документов.
В ходе заседания также были обсуждены вопросы, связанные с пересмотром номенклатуры должностей НАНА, подготовкой соответствующих предложений по отбору кадров для Президиума НАНА, его структурных подразделений на основе объективных критериев.
Отметим, что в состав комиссии входят: председатель комиссии академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, члены - начальник Главного управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по экономике Фаил Кязымов, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, ученый секретарь Президиума НАНА, доктор философии по филологии Сархан Хавери, руководитель Отдела по связям с общественностью, прессы и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров и руководитель Отдела кадров и правового обеспечения аппарата Президиума НАНА Рзагулу Гаджиев.